Ember a vízben, halak a tányéron

2024.10.15. | Juga Péter
A tenger közelében általában három dolgot tesz az ember: úszik a vízben, szomját oltja a melegben, és végül keres valami harapnivalót. Ezt a jól kitalált programtervet a világért sem szerettük volna megreformálni…


A szállásunk Ičićiben volt, ami egy kis halászfalu (ma már inkább nyaralófalu) Opatija közvetlen szomszédságában. A hegyoldalban hosszan felfutó település más és más arcát mutatja a különböző magasságokból. Egészen fentről belátni szinte a teljes Kvarner-öblöt, és egy-egy partközeli sziget is felbukkan. Hátránya viszont, hogy 40-50 perc távolságra van az első strand. Ahogy ereszkedünk lefelé a hegyről, visszatekintve az fölénk magasodik, a parthoz közel pedig a tenger morajlása, a fénylő víztükör, a sós tengervíz és a rozmaring illata ölel keblére minket.
 
A kertekben narancs- és citromfák, valamint kivi. A füge sajnos még éppen nem érett be, pedig a teraszon ülve szakítottam volna néhányat, és talán a száz-egynéhány éve itt dőzsölő grófok és bárók bőrében éreztem volna magam egy pillanatra. Habár ahhoz „propellernyakkendős pingvinek” is dukáltak volna a fehér kesztyűjükben…
 
Ičići strandjai komfortosak, minden megtalálható a pékségtől a művészeti galériáig. Ennek megfelelően sok az ember, de közel sem elviselhetetlen mértékben.
 
Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész

Messzebb a kijelölt, „hivatalos” fürdőzőhelyektől az ember akár privatizálhat is egy-egy nagyobb sziklát, ha időben érkezik, mert hosszú kilométereken és településeken át járható és „fürödhető” a part. A legtöbb helyen kialakított parkolók, olykor egy-egy betonozott placc és bemászáshoz való létra is rendelkezésre áll, ami nagyobb hullámzás közepette nem árt, ha nem akarja az ember a pengeéles sziklákkal beirdaltatni valamelyik testrészét. 

És ha már beton: papucsot feltétlenül tartson magánál az ember, különben a forró kövezet pirosra pirítja a talpát igen hamar, illetve ez idő alatt a fájdalmat enyhítendő, rendhagyó táncmozdulatokat mutat be, amellyel nyugodtan felvételizhetne a Hülye Járások Minisztériumába a Monty Python Társulatnál.
 
A kevésbé frekventált helyeken búvárkodáshoz is ideális a terep. A partközelben kevés a veszélyes állat, egyedül a murénát nem érdemes piszkálni. Rosszul lát, és a búvárok kezét olykor zsákmánynak nézi… Ilyenkor ki kell osztani egy-két kicsi pofont, és az állat rájön a tévedésre.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész 
 
Az Opatijától Pula irányába húzódó partszakaszról (Ičići, Lovran, Medveja, Kraj stb. települések) közvetlenül Rijekára látni. Az esti fények adják a legkülönlegesebb látványt. Ahogy vibrálnak a lámpák… mintha szentjánosbogarak sokasága sütkérezne a holdfényben.
 
Ha valaki horgászni óhajt, akkor elvileg engedélyt kell váltani, ezt a neten keresztül meg lehet tenni. Nem tapasztaltam nagy szigorúságot ezzel kapcsolatban, mindenesetre ha betérünk a partközeli horgászboltok egyikébe, ott eligazítanak bennünket.
 
Lovran
 
Ha egy ideig nem szeretnénk babérlevelet vásárolni, akkor néhány zsákot készítsünk be, amikor a településre érkezünk. A Lovran név a babérra vezethető vissza (lovor – babér; lovorov list – babérlevél), ennek oka a rengeteg babérfa, ami a településen és környezetében nő.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész 
 
A partszakasz legrégebbi településéről van szó. A területet Marcus Vipsanius Agrippa (római hadvezér és politikus) szemelte ki magának, rezidenciája itt épült meg az i. e. 1. században.
 
A településen komoly hagyománya van a képzőművészetnek, így néhány galéria is található itt, melyeket maguk az alkotók tartanak nyitva. Egyikük Boris Kačić, akihez nem először tértünk be idén. Korábban egy képpel, most pedig néhány nyomattal távoztunk. Mindig öröm vele beszélgetni, jó kedélyű, jó humorú ember.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész 
 
Lovran főterén érdemes a Lovranska Vrata éttermet választani, a Szent György-templommal (Crkva sv. Juraj) átellenben. Tengeri ételekben nem ismernek tréfát…

 
Kastav 
 
A város a környék katonai és gazdasági központja volt korábban, páratlan szépségű óvárosa egy 365 méter magasságú kiemelkedésre épült. Alaposan megerősített városfalával és kilenc bástyájával komoly elrettentő erővel bírt. Ma már persze csak a falak egy része áll, illetve hat bástya a kilencből. A kilátás megismételhetetlen, a bástyák marasztalják az embert…

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész
           
Az előző cikkben említett blueskoncertek egyikének helyszíne a leomlott jezsuita templom (mai nevén Crekvina) volt. Építésekor, a 18. században nagyot álmodtak az egyházi méltóságok, mert egy háromhajós, majd 60 méter magas épületet terveztek. Habár több mint a fele elkészült, az építkezések sosem fejeződhettek be, mert a század második felében három földrengés is próbára tette, melyeket nem állt ki a hatalmas építmény.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész
 

Minden, ami gasztro…
 
A horvát konyha fogásai közül alighanem mindenkinek akad egy kedvence. A Mediterráneum gasztrokultúrája méltán népszerű Európa- és világszerte, de azért én még népszerűsítem egy kicsit…
 
Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész

Kellemes program például 8-kor Ičićiben frissen sült bureket reggelizni a strandon. Személyes kedvencem a spenótos-juhsajtos, de van káposztás és húsos, sőt még édes változatban is. (Ez a török eredetű, vékonyra nyújtott, zsíros, rétegzett tésztából formázott pékáru frissen, ropogósan káprázatosan finom.) Ezek után egy-két friss barackot vehetünk a szomszédos gyümölcsárustól, aztán pedig mártózhatunk egyet a vízben – ami azért is jó, mert ilyenkor „Bástya elvtársként” lubickolhatunk, mivel a legtöbben ekkor fordulnak át a másik oldalukra az ágyban. 
 
Ebédre a nagyobb étkűeknek ćevapčićit (ejtsd: csevapcsicsi) ajánlanék ajvárral és fehér édes hagymával. Ja, és semmiképpen sem sült krumplival, hanem házi pitával… Ennek alternatívája a pljeskavica, amely tulajdonképpen csevapcsicsi „laposra verve”. Tehát egy húspogácsa, melynek mindkét oldalát addig pirítják, amíg egy kis kéreg nem képződik a felületén. Mindenképpen kevert húsból készítik (az eredeti recept alapján), azaz sertés-marha, sertés-bárány kombinációra számíthatunk. A boltokban persze lehet kapni csirkéből, pulykából, de azt a helyiek inkább „csevapipótléknak” tartják.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész
 
A tenger gyümölcseit kedvelők pedig fejest ugorhatnak a választékba, akár a tengerbe. Vegyük például a feketekagylót. Kérhetjük pirított formában petrezselymes-fokhagymás olívaolajban vagy á la Buzara.

Ez utóbbi egy ragu vagy mártás, ami olívaolajat, fokhagymát, (fehér)bort, zsemlemorzsát és petrezselymet tartalmaz, semmi többet. Ebben a változatban pirítják, majd főzik is a kagylót. Ez a „fehéren” verzió; ha pedig paradicsomot is adnak hozzá, az lesz a „vörösen”. Tehát ha érdeklődnek, hogyan szeretnénk fogyasztani a kagylónkat, akkor általában e három elkészítési mód közül választhatunk.

A Buzara változat az olaszoknál is létezik, mi több, vita is folyik róla, hogy kitől származik az elnevezés, valamint a recept. Ami biztos: a Földközi-tenger északi partvidékén elterjedt ételről van szó.
 
Kagylófélékből egyébként széles kínálattal találkozhatunk. Most nem sorolom fel mindet, de például a fésűkagyló is remek fogás, viszont az ára már kevésbé az, pláne a klasszikus feketéhez képest.
 
A skampi (garnélarák) és a calamari (tintahal) ugyancsak klasszikus. Ezeket a partközeli kifőzdékben, strandbüfékben érdemes megkóstolni, mert ott biztosan nem fagyasztott verzióból dolgoznak. Isteni jó blitvával, vagyis mángolddal. Ezt a zöldséget errefelé „leveles répának” is nevezik. A cékla közeli rokona, és nagyméretű, fodrozott leveleit köretként vagy akár egytálételként is tálalják. A blitva már magának az elkészített köretnek a neve, ami olívaolajjal, fokhagymával, sóval, borssal és némi krumplival kerül a tányérunkra. Van, ahol a köretet mángoldnak nevezik, illetve nem tesznek bele krumplit, de a lényegét tekintve ugyanarról van szó.
 
A hal viszont már komoly kérdés. Mióta nem jártam a horvátoknál, létrehoztak három kategóriát: III., II. és I. osztályt, utóbbi a prémium minőséget jelöli.

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész
 
Mindenekelőtt egy javaslat: mindig figyeljük a halak szemét, arról egyből megállapítható, hogy mennyire frissek. Ha tiszta (vízszínű) és a fej síkjából kiugró, domború még a szemfelület, az kiváltképp jó, viszont ha már homályos és beesett, inkább válasszunk valami mást, mert abból már aligha lesz meggyőző halélmény.
 
Tehát legalul (III. osztály) vannak a különböző filék (tonhal, makréla), utána következik a cápaderék és a rája (II. osztály). Ezek mind fagyasztott alapanyagok. Végül pedig a frissen fogott halak, amit a legtöbben szeretnénk enni, például a tengeri sügér (brancin) és az aranydurbincs (orada). Utóbbiak az éttermek jeges hűtőiben állnak, melyek a teraszon vagy a bejáratnál találhatóak, így bárki megnézheti, hogy melyik halat szeretné elkészíttetni. Igen ám, de az euróra való átállásra oda kell figyelni, mert kunával számolva olcsónak tűnhet, de az új fizetőeszközzel igen borsosak lettek a halárak. (A séfek persze ugyanolyan jókat főznek, mint a megszokott valuta leváltása előtt.)

Ember a vízben, halak a tányéron  - 10 nap Rijeka környékén – 2. rész
 
Ha úgy adódik, érdemes megkóstolni a skorpióhalat, mert különösen ízletes, omlós, és mégis ruganyos a textúrája. Egy kis bevállalósság sosem árt, így érhetnek bennünket a legjobb gasztronómiai felfedezések és a legkellemesebb új élmények…
 
(folytatjuk)

A sorozat első részéért katt IDE!
 
Fotó:
Juga Péter

Utazunk

Elszöktünk az Isztriára

2022.06.10. | Németh Judit
Halpiac Rijekában, ebéd és desszert Voloskóban, felhőtlen pihenés Rabacban, borozgatás a Kozlović Pincészetnél – ha ügyesen szervezzük, még két kisgyerekkel utazva is sok minden belefér…
Utazunk

James Joyce a teraszon – ez is Trieszt!

2023.08.05. | Juga Péter
A hazánkhoz legközelebb eső olasz város, Trieszt hatalmas szívvel, emberi léptékkel és a végtelenül hullámzó tésztafőző vízzel (tenger) várja vendégeit. Juga Péter szubjektív úti beszám…
Utazunk

Habsburg Miksa kastélya, a Castello di Miramare

2023.08.15. | Juga Péter
Kevesen tudják, hogy Ferenc József osztrák császár és magyar király öccse, Miksa főherceg pompázatos palotát építtetett, amely ma is látogatható Trieszt közelében. Juga Péter járt a fal…
Utazunk

Siena – lóverseny olasz módra

2023.09.13. | Juga Péter
Errefelé James Bond a tetőkön sétál, az épületek az időtlenség hangulatát árasztják, és minden zugot betölt a tomboló életkedv. Siena ünnepekkor a legizgalmasabb. Juga Péter a Palio ide…
Utazunk

Róma – de mit tettek értünk a rómaiak?

2023.09.29. | Juga Péter
Róma, az örök város a világ egyik legnépszerűbb úti célja, ahol a nevezetességek körül minden évszakban turisták hada tolong. De mit tegyünk, ha szeretnénk elkerülni a tömeget? Íme néhá…
Utazunk

Tenger, blues és a Monarchia bája

2024.10.11. | Juga Péter
10 nap Rijeka környékén 1. rész
Opatija (Abbazia) az egykori Monarchia legnépszerűbb üdülőhelye volt. Ehhez persze hozzájárult az is, hogy Rijeka (Fiume) vonzáskörzetébe tartozik, ami jelentős kikötővárossá nőtte ki m…

címkék

amerika (4) aprókertek (31) ausztria (6) az év bortermelője (9) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (48) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (130) balatonboglári borvidék (17) balatonfüred csopaki borvidék (25) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (21) biobor (6) biodinamikus (9) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (7) bor (297) borász (53) borászok borásza (13) borbár (36) borfesztivál (45) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (68) bornapló (12) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (291) bortúra (32) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (34) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (4) budai zöld (4) budapest (237) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (21) csányi pincészet (9) csirke (16) csokoládé (13) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) debreczeni mónika (4) dél-balaton (14) demeter zoltan (5) desszert (9) desszertbor (4) dobogó pincészet (4) dobosi (4) édes (114) eger (71) egészséges (11) egri borvidék (11) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (29) etyek budai borvidék (31) etyeki kúria (19) ezerjó (13) fehérbor (123) fesztivál (47) figula (5) figula pincészet (4) főzünk (5) franc&franc (7) franciaország (9) friss (4) frittmann (7) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (7) gálné dignisz éva (7) gere attila pincészete (6) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (7) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyöstarján (4) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (5) hajós (6) hal (5) haraszthy (4) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (10) heimann családi birtok (4) hétszőlő (4) horváthország (6) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (156) ipacs szabó istván (4) iszunk (15) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (15) karácsony (29) karantén (23) kávé (42) kavezok (9) kékfrankos (25) kéknyelű (16) kenyér (13) késői szüret (6) kislaki bormanufaktúra (5) koktél (14) kolonics pincészet (5) könnyű (15) könnyűvér (6) könyv és kávé (4) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (59) Kőszeg (25) kovács nimród (5) kovács nimród winery (15) köveskál (9) közben esznek (11) kreinbacher birtok (11) krémleves (4) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (21) laposa birtok (5) leves (29) london (21) luka enikő (4) mád (15) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (69) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (6) merlot (28) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (17) művészinterjú (18) nagyi receptje (5) narancsbor (5) natúr bor (12) nemzetközi borvásár (4) néró (5) neszmélyi borvidék (4) nyár (18) nyaralás (5) nyári (7) olaszország (55) olaszrizling (34) őstermelői piac (7) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (9) pálinka (19) pálinkaverseny (14) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (8) pannonhalmi borvidék (4) paulus (5) pázmánd (40) pécs (10) pékség (7) pét-nat (24) pezsgő (96) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (14) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) puglia (4) rácz jenő (5) rajnai rizling (26) recept (277) reduktív (4) rókusfalvy birtok (6) rosalia (6) rozé (50) saláta (14) sanzon (10) sárospatak (4) sauska (8) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (51) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (22) sör (46) sós (111) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (53) süti (18) svét (19) syrah (18) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (89) száraz szamorodni (5) szászi birtok (4) szekszárd (60) szekszárdi borvidék (18) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (23) szentesi józsef (7) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szőke mátyás (4) szüret (5) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) terasz (4) természet (4) természetes bor (28) tészta (17) tesztelünk (245) tokaj (156) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (112) tokaji aszú (46) török (43) torta (4) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (6) Unger Bormanufaktúra (24) ünnep (4) utazás (85) utazási tippek (47) utazunk (48) vacsora (12) váli péter (4) vega (13) velencei-tó (22) verseny (15) veszprém (4) vida péter (4) villány (36) villányi borvidék (99) vörösbor (153) vylyan (32) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (13) zsirai pincészet (7) zweigelt (4)