Ebédszünetnyi béke

2016.10.25. | Szabó Edit
A Bridges ételbár a javából, vagyis „food bar”, ahogyan a feliratok hirdetik, és nemcsak azért, mert angolul elegánsabban hangzik. Modern hely ez, átlátható terekkel, letisztult dizájnnal, látványkonyhával és barátságos személyzettel...
 

Nyáron nyitott, a hőségtől fuldokló város kellős közepén, a forgalomtól és a nap melegétől tűzforróra hevülő Üllői út mentén, ahol a négy sávon araszoló autókból vajmi kevés bámész szempár akadhatott meg az új portálon. Túl nagy hírverés nem volt körülötte, valahogy mégis utat talált a környéken dolgozók szívéhez, és a szomszédos irodaházak, üzletek, szerkesztőségek munkatársai hamarosan saját főhadiszállásuknak tekintették a helyet.
 
A Bridges nem étterem, bár kínálatát néhány jobbnak tartott hely simán megirigyelhetné. Ételbár a javából, vagyis „food bar”, ahogyan a feliratok hirdetik, és nemcsak azért, mert angolul elegánsabban hangzik. Modern hely ez, átlátható terekkel, letisztult dizájnnal, látványkonyhával és barátságos személyzettel. Igaz, ebédünket a pultnál rendeljük és fizetjük, de asztalunkhoz már pincér hozza, frissen, forrón, esztétikusan tálalva. Itt nyoma sincs a régi ételbárok kissé nyomasztó, zsírszagú hangulatának, minden világos, rendezett, tiszta, a hatalmas ablakokon túl az Üllői út lüktető forgataga, de itt bent nyugalom honol. Egy ebédszünetnyi béke mindenkinek jár!


 
A vendégfogadó tér egyik sarkát egy nyitott könyv díszíti. Aki már látta valaha, felismeri rögtön: a Nagy séfkönyv lapjairól Dóczi György fotója néz ránk. Amint megfordulunk, feltűnik maga a mester is, sürög egyet a látványkonyhában, aztán eltűnik egy ajtó mögött. Ez tehát a titok. A Bridges ételkínálatát egy olyan séf állítja össze, akinek a szakma a kisujjában van, aki néhány jó ötletért nem megy a szomszédba, és nem mellesleg arról híres, hogy maga készíti a tésztát.
 
Döntünk is gyorsan, tésztás menüt választunk a napi ajánlatból, ez itt mindenképpen kötelező, de megkóstoljuk a levest és a salátát is, hogy lássuk a teljes spektrumot.
 
„Jókor jöttetek, holnap lesz étlapváltás, ma még meg tudjátok kóstolni a madártejet” – mondja nevetve Dóczi György, amikor meglát bennünket. Gyorsan kiderül, hogy a Bridges szezonális konyhát visz; elérkezett az őszi ételek ideje, így ez az utolsó pillanat, hogy még csemegézzünk a nyárból.


 
Amíg a levesünkre várunk, a séf kicsit odaül hozzánk. A gyerekkoráról kérdezzük. Kiderül, hogy Pannonhalmán nőtt fel, két háznyira a nagymamájától, akinek az udvarában ott kapirgáltak a tyúkok, mint minden rendes vidéki háznál. Ma divat azt mondani, hogy valaki azért lett szakács, mert gyerekkorában a nagymamája szoknyája körül sertepertélt, de ez Dóczi Györgyre teljesen igaz. A mama jól főzött, és a legjobb receptjeit egy füzetbe írogatta. Azt a füzetet Gyuri örökölte, nagy becsben is tartja. A Bridges ebédmenüjéhez nem egyszer adnak ötletet ma is a szarkalábas betűk.
 
Most viszont másféle ízeket kapunk: a húsleves omlós marhahúskockákkal készült, de a zöldségek finoman roppannak. A maceszgombóc kissé keményebb, mint kellene, nehezen vágja a kanál. Gyuri röstelkedik, sajnos nem sikerül mindig egyformán, pedig a receptúra grammra megmondja az anyaghányadot, de az alapanyagok néha eltérőek, és ez bizony gondot okoz. Cserébe a menü sárgaborsólevese olyan, amilyennek lennie kell, mintha csak nagyanyánk főzte volna, egyszerű, tiszta ízekkel, minden faxni nélkül.
 
„A főzéshez érzék kell. Vagy ezzel a tudással születik valaki, vagy soha nem lesz belőle jó szakács” – folytatja a történetét a séf, aki a vendéglátóipari szakközépiskolában még egyáltalán nem volt biztos abban, hogy jó pályára tévedt. Az ételkészítés-tanára ugyan mondogatta, hogy nagyon jó érzéke van a mesterséghez, de őt inkább a felszolgálás vonzotta. Pincér lett a Balatonnál, jól keresett, ment a buli éjjel-nappal, lesz miről mesélni az unokáknak.


 
Közben megérkezett a Cobb salátám, szenteljünk hát ennek is egy kis figyelmet. A híres amerikai csirkesalátát ropogósra sült baconnel és Stilton sajttal tálalják. A vinaigrette ízletes, a paradicsom friss és édes. Remek kompozíció, csak ajánlani tudom, különösen azoknak, akik szeretik az angol kéksajt, a Stilton krémességét, szofisztikált sósságát. Hatalmas adag, önmagában is tökéletes ebéd, és tényleg nagyon finom.
 
„Szerintem valamit jól és rosszul csinálni ugyanannyi energiába kerül. Hát akkor miért ne csináljam jól?” – teszi fel a költői kérdést Gyuri, és már mesél is tovább. Amikor felhagyott a pincérkedéssel, nyitott egy zöldségboltot, azt is imádta, jól is ment nagyon, de valami mégis visszahúzta a szakács szakmába. Jó nagy fejest ugrott, vidékről Budapestre, az egyik legmenőbb budai vendéglő, a Márvány menyasszony konyhájába. Ez 1997-ben történt. Gyuri csak állt a konyha közepén, és nézte a gépeket, amiknek addig a létezéséről sem hallott. Ha nincs néhány segítőkész kolléga, bizonyára megfutamodott volna. Milyen jó, hogy nem tette.


 
Pincérünk hozza a menü fő fogását, a tésztaételt. A spagetti három különböző gombával készült, a tésztát a mester nyújtotta a saját kezével. Imád ilyesmivel bíbelődni: ha ő készíti biztosan olyan lesz, amilyennek elképzelte, nem kell szégyenkezni a vendégek előtt, hogy nem stabil a minőség. Kézzel nyújtott tésztát máshol bizonyára nem adnának menüben, de ennek a helynek ez az egyik jellegzetessége, becsüljük meg érte. Pazar étel, parmezánnal meghintve gazdagon, kár, hogy holnaptól már nincs az étlapon, jó szívvel ajánlanánk.
 
Gyuri sok mindent kipróbált, míg megérkezett a Bridges konyhájára. A Márvány menyasszony után útjára indított Sopronban egy görög vendéglőt, aztán volt egy kicsit Ausztriában, majd befészkelte magát Franciaországban egy hajóra. Ott két fontos dolog is történt vele egyszerre. Megismerkedett a leendő feleségével, és megérintette az igazi gasztronómia szele. A hajózás után jött az esküvő, majd nem sokkal később a Gerlóczy Kávéház, ahol Gyuri évekig dolgozott konyhafőnökként. Ott aztán lehettek kreatív ötletei, sok mindent megvalósíthatott, valósággal szárnyalt az étterem.
 
Mi is szárnyalunk, az utolsó adag madártejek egyikét majszoljuk. Édes és lágy, de finoman roppan benne a pörkölt mandula. Szerintem ez lesz az a desszert, amit vissza fognak követelni a törzsvendégek hamarosan. Én máris adok egy voksot rá.


 
A Gerlóczyban töltött évek után Gyuri jó ideig a SonkaArcok nevű belvárosi gasztrobár konyháját vezette, de közben tanítani kezdett a Metro Vevőakadémiáján, és ezt a mai napig nagy szeretettel műveli. A nyáron indult Bridges tulajdonosai boldogan szavaztak neki bizalmat. Azóta itt pörög, és kreálja egyik ételt a másik után. Az új étlapon lesz majd többek között csípős kacsaleves, ropogós kacsacomb, kacsamáj birs coulis-val, valenciai paella, makrélafilé feketegyökérchipsszel, háromféle kolbász, hot dog házi kenyérrel, és háromféle burger, amelyek közül a kacsával és májával készült hangzik a legizgalmasabban. Gyuri nagyon örülne, ha minél többen megkóstolnák az ételeket, és nem csak ebédidőben. Mert a környék estére kiürül, és a Bridges üvegablakai mögül hiába hívogatják a vendégeket a barátságos fények. Pedig a konyha este is jó, érdemes kipróbálni a környéken élőknek.
 
„Maximalista vagyok, nem tudom elfogadni, ha valami nem jó” – mondja búcsúzásképpen Gyuri, aki azért siet el, hogy még egyszer lefőzze az új ételsort. Az étlap már megérkezett, minden készen áll a vendégek fogadására. Szerintem mi is hamarosan visszatérünk – ezúttal vacsorázni.


Figyelem: Tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy a Bridges Food Bar 2018. május 25-én bezárt.
 
Fotó:
Borsmenta - honlap
facebook
Vető Gábor











bornaptár.hu
A boros eseményajánló

címkék

amerika (4) aprókertek (29) ausztria (6) az év bortermelője (9) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (44) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (118) balatonboglári borvidék (15) balatonfüred csopaki borvidék (22) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (19) biobor (4) biodinamikus (8) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (6) bor (293) borász (52) borászok borásza (12) borbár (36) borfesztivál (41) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (65) bornapló (7) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (286) bortúra (31) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (30) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (4) budai zöld (4) budapest (234) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (6) csányi pincészet (9) csirke (12) csokoládé (12) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) dél-balaton (12) demeter zoltan (5) desszert (5) desszertbor (4) édes (106) eger (69) egészséges (11) egri borvidék (10) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (25) etyek budai borvidék (26) etyeki kúria (17) ezerjó (5) fehérbor (97) fesztivál (45) figula (5) figula pincészet (4) franc&franc (7) franciaország (8) friss (4) frittmann (6) furmint (85) furmint február (15) gál szőlőbirtok és pincészet (5) gálné dignisz éva (5) gere attila pincészete (5) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (6) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (5) hajós (6) hal (5) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (9) hétszőlő (4) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (151) ipacs szabó istván (4) iszunk (13) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (14) karácsony (29) karantén (23) kávé (42) kavezok (9) kékfrankos (23) kéknyelű (15) kenyér (13) késői szüret (6) kislaki bormanufaktúra (4) koktél (13) kolonics pincészet (4) könnyű (15) könnyűvér (5) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (59) Kőszeg (14) kovács nimród (4) kovács nimród winery (14) köveskál (9) közben esznek (10) kreinbacher birtok (11) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (17) laposa birtok (5) leves (24) london (20) luka enikő (4) mád (14) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (68) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (4) merlot (14) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (10) művészinterjú (18) nagyi receptje (4) narancsbor (5) natúr bor (7) nemzetközi borvásár (4) néró (4) neszmélyi borvidék (4) nyár (16) nyaralás (5) nyári (6) olaszország (45) olaszrizling (30) őstermelői piac (6) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (8) pálinka (18) pálinkaverseny (13) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (8) pázmánd (35) pécs (10) pékség (7) pét-nat (23) pezsgő (94) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (13) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) rácz jenő (5) rajnai rizling (25) recept (243) rókusfalvy birtok (5) rosalia (6) rozé (50) saláta (12) sanzon (9) sárospatak (4) sauska (7) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (50) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (19) sör (46) sós (98) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (50) süti (17) svét (19) syrah (16) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (89) száraz szamorodni (5) szekszárd (57) szekszárdi borvidék (15) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (21) szentesi józsef (6) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szüret (4) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) természet (4) természetes bor (19) tészta (17) tesztelünk (206) tokaj (153) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (111) tokaji aszú (44) török (17) torta (4) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (5) Unger Bormanufaktúra (15) utazás (77) utazási tippek (37) utazunk (40) vacsora (12) váli péter (4) vega (12) velencei-tó (19) verseny (15) veszprém (4) villány (30) villányi borvidék (90) vörösbor (139) vylyan (30) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (9) zsirai pincészet (6) zweigelt (4)