Mint egy nagy séfasztal
A székesfehérvári Séf 921 Kitchen lakásétteremben az ételek a vendégek szeme láttára öltenek végleges formát, és Spekker Krisztián séf szívesen mesél. Nem csoda, hogy magabiztosan vezetik a Fejér megyei éttermek top 10-es listáját…
Székesfehérvár történelmi belvárosában, ott is a Kossuth utcában nyílt 2025 februárjában egy kedves lakásétterem. Tulajdonosai, Spekker Krisztián és Péntek Eszter Ildikó nagy műgonddal tervezték meg a belső tereket, de még komolyabb hangsúlyt fektettek a konyhára. A helynek ugyanis az a lényege, hogy a vendégek figyelemmel kísérhetik a főzés folyamatát, körbeállhatják a tálalópultot, és akár kérdezhetik is a séfet, ha az alapanyagokra vagy a konyhai trükkökre kíváncsiak.
Spekker Krisztián két évtizede dolgozik szakácsként, több jelentős étteremnek volt a konyhafőnöke, de mindig vágyott arra, hogy előbújhasson a konyhából, és találkozhasson, beszélgethessen a vendégekkel. Olyan saját helyről álmodott, ahol úgy fogadhatja a vacsorára érkezőket, mint a saját lakásában. A Séf 921 nem is nagyobb, mint egy tágas nappali, összesen 14 szék várja a közönséget esténként, de kizárólag előzetes bejelentkezés alapján. Aki szeretne részt venni Krisztián vacsoráján, annak legkésőbb az előző napon helyet kell foglalnia, különben hoppon marad, a séf ugyanis mindig friss alapanyagokból főz, és kizárólag annyi fő számára, ahányan biztosan megérkeznek. 
Krisztián minden alkalommal 4 fogásos vacsorát tálal, amelynek szezonális alapanyagai legnagyobb részben a környékbeli termelőktől származnak. Itt minden vendég ugyanazt fogyasztja, à la carte rendelés nem lehetséges, hiszen a konyhában egyetlen ember dolgozik, és maga a főzés és a tálalás is a program része. A világ nagy ínyencei hatalmas összegeket hajlandóak áldozni arra, hogy bejussanak az elit éttermek konyhájában felállított séfasztalhoz, és karnyújtásnyi távolságból figyelhessék a séf munkáját – itt ez az élmény mindenki számára adott.
Az étterem borkínálatát – szintén a couleur locale szellemében – Fáncsi Viktória állította össze. Nyolc borászat palackjaiból válogatott, közülük kettő móri, hat pedig a Velencei-tó környékén működik. A menüsor minden fogásához van borajánlat, de természetesen nem kötelező azt fogyasztani, más bort és alkoholmentes italokat, szörpöket is kérhetnek a vendégek. 
„Ez a vendéglátási forma még nagyon szokatlan Székesfehérváron, hiszen hozzánk nem lehet délután idetelefonálni, hogy este jönnénk négyen. Én mindent az előzőleg leadott foglalásokhoz igazítok, és a főzés napjának reggelén már megyek a piacra, készülök a vendégségre. Sokszor jönnek hozzánk baráti társaságok vagy rokonok, hogy együtt megünnepeljék valakinek a születésnapját, de főztünk már első randizóknak is úgy, hogy rajtuk kívül senki más nem volt az étteremben. Minden estének megvan a maga bája, és igyekszem az ételeimmel ezeket az alkalmakat még különlegesebbé, még feledhetetlenebbé tenni” – mondja Spekker Krisztián.
És hogy mi volt a mi menünk? Elmesélem.
A konyha üdvözleteként parmezáncsipsz, száras kapri, paradicsom, majonéz és egy adag mikrozöld került a tányérra. Friss volt minden, üde, és szerettük a textúrák játékát. 
Az előétel hideg „lecsósaláta” volt, amit Onsen tojás, padlizsán, szalonna, burgonyaropogós, savanyított shimeji gomba és lila hagyma alkotott nagy harmóniában. Hozzá a móri Brigád 2024-es rajnai rizlingjét töltötték, remek volt az összhang. 
A vichyssoise, vagyis a francia póréhagymaleves rafináltsága mindannyiunkat lenyűgözött. Hihetetlen, hogy a póréhagyma hányféle textúrája jelent meg egy tányéron – barnavajas póréhagymakrém, pórészalma, hagymamozaik, hogy csak néhányat említsünk – lila fondantburgonyával és marinált fürjtojással kiegészítve. A fogást a nadapi Czuppon Borászat 2024-es zengője tette teljessé.
Főételként rozé kacsamell és pecsenyekacsamáj-krokett került a tányérunkra, almás zellerkrémmel, savanyított zellerrel, mustármagos almával, dióval, almacsipsszel, céklahamuval és feketeribizli-jus-vel megbolondítva. Hozzá egyik korábbi kedvencünket, a nadapi Bakos Borászat 2023-as Lover Sillerét kaptuk, ami kitűnő választásnak bizonyult. 
Étkezésünk koronájaként végignézhettük, ahogyan Krisztián megalkotja a desszertünket. Lúdláb Neológ au Chef. Ámulva csodáltuk, hogyan kerülnek rá újabb és újabb rétegek, és a látványnál már csak az íze volt izgalmasabb: tobzódtunk a meggyben. Kakaós piskóta, étcsokimousse, rumosmeggy-coulis, meggykaviár, meggysorbet, házi meggylekvár és ropogós tüll alkot elképesztő ízorgiát a tányéron, és bár elsőre kicsit meghökkentőnek tűnik, még a nadapi Fuchs Ujvári Pince 2023-as D-moll fantázianevű vörös házasítása is illett mellé. 
Köszönjük Krisztiánnak ezt a különleges élményt, Ildikónak pedig a figyelmes kiszolgálást, és arra biztatunk minden székesfehérvárit és környékbelit, hogy egy-egy jelesebb alkalomra bátran válasszák a 921 Séf Kitchen lakáséttermet. Mi Budapestről mentünk, az út egy szűk óra, és Székesfehérvár bőven kínál annyi látnivalót, hogy akár egy egész napot eltöltsünk a városban, a kirándulást pedig megkoronázhatjuk egy remek vacsorával Ildikó és Krisztián „nappalijában”.






