2016.05.12. | Szabó Edit
Széll Tamás győzött Budapesten
„Amikor kiderült a harmadik és a második helyezett, azt hittem, hogy nem sikerült, mert az meg sem fordult a fejemben, hogy mi nyerjünk” – mondta az eredményhirdetés után Szabó Kevin, a commis, aki nehezen tudta visszagyűrni könnyeit.
„Amikor kiderült a harmadik és a második helyezett, azt hittem, hogy nem sikerült, mert az meg sem fordult a fejemben, hogy mi nyerjünk” – mondta az eredményhirdetés után Szabó Kevin, a commis, aki nehezen tudta visszagyűrni könnyeit.
Meglett férfiemberek borultak egymás vállára, komoly hölgyek kutattak a táskájukban zsebkendő után, de volt, aki szipogva engedett utat a meghatottság könnyeinek. Szem nem maradt szárazon ezen az egyszerű szerda délutánon. A Széll Tamás, Szabó Kevin és Vomberg Frigyes alkotta csapat megnyerte a Bocuse d’Or európai döntőjét, és ezzel beírta nevét a magyar gasztronómia aranykönyvébe
A Budapesten megrendezett versenyre húsz európai ország küldte el csapatát. A tét a dobogó mellett a legjobb 11 közé jutás volt, csak ők folytathatják ugyanis a versenyzést Lyonban, a világdöntőn. A megmérettetés két napon át zajlott, mindkét napon tíz versenyző állt starthoz. Széll Tamás a második napon került sorra, olyan ellenfelekkel körülvéve, mint a holland Jan Smink, az olasz Marco Aquaroli, az orosz Arthur Ovcsinnyikov, a svájci Filipe Fonseca Pinheiro, a horvát Tomislav Karamarko, a francia Laurent Lemal, a belga Peter Aesaert, a dán Morten Falk és a svéd Alexander Sjörgen. Mindannyian jó nevű éttermek kiváló szakácsai, akik a hazai bajnokság megnyerésével szerezték meg a jogot, hogy indulhassanak a budapesti versenyen.
A feladat egy hal- és egy vadétel elkészítése volt, amelyet a rendelkezésre álló 5 óra 35 perc alatt kellett tálalniuk a versenyzőknek. A türelmi idő mindössze 3 perc, ha valaki ennél többet csúszik, azt pontlevonással büntetik a bírák.
A csapatok kora reggeltől serényen dolgoztak. Munkájukat nemcsak a szigorú zsűri kísérte figyelemmel, az óriáskivetítők segítségével a lelkesen szurkoló közönség is láthatta, hogyan készülnek az ételek, hogyan alakulnak a tálak, milyen munkafázisnál tartanak éppen a versenyzők.
A bajnokságot hatalmas érdeklődés kísérte, a lelátók már délelőtt megteltek, a szurkolók mindenféle zajkeltő eszközzel és zeneszerszámmal felszerelkezve érkeztek, és időről időre lelkesen buzdították a saját versenyzőiket. Különböző világnyelvek keveredtek ritka európai nyelvekkel, csak a zajszint volt többnyire állandó, sokszor nem is értettük, hogyan tudnak a versenyzők ebben az őrült hangzavarban a feladatukra koncentrálni. De tudtak, abban nem volt hiba. A tálak időre érkeztek, csúszás szinte alig volt, a látvány káprázatos, és ha a zsűrinek lehet hinni, az ízekkel sem volt különösebb probléma.
A versenyen többféle zsűri is dolgozott, volt, aki csak a konyhai ténykedést figyelte, volt, aki csak a halételt vagy csak a vadat ízlelte, de négy bíró mindent kóstolt, mindent értékelt. Széll Tamás tányérjainál az egész lelátó feszülten figyelte, hogyan vág bele a villa a húsba, hogyan mozdul nyelésnél a gége, mit lehet leolvasni az arcokról. Úgy tűnt, a kóstolózsűrinek ízlik az étel, de hogy a többiek hogyan pontoztak, arról a közönségnek mindvégig fogalma sem lehetett.
Az eredményhirdetésre délután 6 órakor került sor. Addigra már elterjedt a teremben, hogy Széll Tamás elégedett lenne a legjobb öt közé jutással, de titkon dobogós helyet remél. Vele együtt mindannyian bíztunk, hiszen mégiscsak jó lenne a mi csapatunkat ott látni azon a fránya dobogón, azzal a kis idétlen szobrocskával a kézben.
És eljött az eredményhirdetés. A csapatok színpompás bevonulása után először a legjobb commis-nak járó díjat vehette át a svéd Hampus Risberg. A legszebb halas tál díját a Viktor Andrésson vezette izlandi csapat, a legszebb húsételért járó elismerést a francia Laurent Lemal és gárdája kapta. Aztán jöttek a dobogósok. A harmadik helyen a svéd Alexander Sjögren végzett, az ezüstérem a norvég Christopher William Davidsenhez került. Akkor hát nem sikerült, nyugtáztuk magunkban, és láttuk, hogy Széll Tamás arcán is átfutnak a felhők. Nem baj, Lyon még meglehet, a legjobb 11 közé biztosan bekerültünk.
„Amikor kiderült a harmadik és a második helyezett, azt hittem, hogy nem sikerült, mert az meg sem fordult a fejemben, hogy mi nyerjünk” – mondta az eredményhirdetés után Szabó Kevin, a commis, aki nehezen tudta visszagyűrni könnyeit. „Amikor meghallottam, hirtelen fel sem fogtam, hogy azt mondják, Magyarország, gondolkozni se tudtam, csak ránéztem Tamásra, és akkor már tudtam, hogy jól hallottam.” A fiatal szakács három és fél éve dolgozik Széll Tamás mellett, ismeri minden mozdulatát, szavak nélkül is értik egymást. Jól látszott ez a verseny alatt is, amikor fotósok, operatőrök, újságírók kereszttüzében, a lelkes közönség hihetetlen lármájának közepette kellett dolgozniuk.
„Ma még ünnepelünk, aztán szerintem 24 órát alszom egyhuzamban” – mondta Szabó Kevin, aki saját bevallása szerint gyakorlatilag december óta nem aludt. A négy és fél hónapig tartó felkészülés embert próbáló volt, de ez az eredmény megér minden fáradságot. Most egy kis pihenés következik, aztán jöhet a tréning a lyoni versenyre.
2017 januárjában, Lyonban a kontinentális válogatóversenyekről továbbjutott szakácsok mérik majd össze tudásukat. Európából a mieink mellett ott lesz Norvégia, Svédország, Franciaország, Izland, Finnország, Hollandia, Svájc, Belgium, Dánia és Észtország csapata is. Már most lehet készülni az útra. Oda is várják a szurkolókat!
És hogy mi is volt azokon a csodaszép tálakon, amelyek meghozták Széll Tamásnak az első helyet? Eláruljuk.
A hal: Enyhén sózott kecsege és langusztinó, savanyított medvehagymaterméssel és barna vajjal. Ropogós Szent Jakab kagyló füstölt mangalicaszalonnával
Uborkasaláta zöldfűszerekkel
Sült spárga és cékla mustármaggal
Tartlet karfiolpürével és kaviárral
Osztriga-turbolya majonéz
Pezsgős kagyló-velouté
A hús: Faszénen grillezett fiatal szarvas combja erdei gombákkal füstölt mangalicaszalonnával
Szarvasgerinc „mozaik“ kacsazsírral, ropogós articsókalevelekkel
Cékla sült kacsamájjal, almával, mustármaggal
Sárgarépa és homoktövis pirított tökmaggal
Tartlet tavaszi fűszerekkel, spárgával, zöldborsóval, fenyővel
Somogyikifliburgonya-püré nyári szarvasgombával
Szarvas-jus sózott citrommal, vad fokhagymával, kakukkfűvel
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal