2022.04.30. | Szabó Edit
A tarcali Fő utcán nyílt Myrtus Borbár Tokaj-Hegyalja kellemes színfoltja. A két tulajdonos, Pataky Orsi és Keresztes Ákos szívesen látja a vendégeket, és nyugodtan vihetjük a kutyánkat is…
Lassan egy éve már, hogy Tarcal Fő utcáján megnyílt Keresztes Ákos és Pataky Orsi kis birodalma, a Myrtus Winebar & Café. A hely egy közel kétszáz éves épületben talált otthonra, amit a két tulajdonos kitartó munkával újított fel. Itt kapott helyet Ákosék borászata, a Myrtus Pince birtokközpontja is, így ha valaki átnéz a kávézó „ablakán”, szemügyre veheti az alant sorakozó hordókat, és figyelemmel kísérheti az éppen aktuális borkészítési folyamatokat.
A Myrtus Borbár barátságos hely, és nem csupán azért, mert az érkezőkre Pataky Orsi széles mosolyt villant a pult mögül. A vendégtér otthonos, a mobil asztalokat könnyedén össze lehet tolni vagy szét lehet húzni attól függően, hogy mit igényel éppen a társaság, és a kutyákat is szívesen fogadják. Ha rövidebben tartózkodunk, akár a pultnál is felhörpinthetjük a kávénkat, de mégiscsak az a legjobb, ha helyet foglalunk valamelyik asztalnál – vagy jó idő esetén a kertben –, és hosszabban élvezzük a házigazdák vendégszeretetét, valamint a Myrtus Pince borait.
A borászat egyébként 2008 óta létezik, Keresztes Ákos akkor érzett magában annyi bátorságot, hogy lerakja a saját vállalkozása alapjait. Ákos Kecskeméten nőtt fel, a szülei mindketten borászok, így az útja elég határozottan ki volt jelölve. Az egyetem után egy évet Kaliforniában töltött, de utána hiába hívták Kanadába és Németországba, ő úgy döntött, hogy Tokaj-Hegyalján lesz borász. Hazatérve először a Patricius Borház csapatát erősítette. „Minden tiszteletem Molnár Péteré, aki képes volt megbízni egy 22 éves, friss diplomás zöldfülűben” – nyilatkozta néhány éve a Borsmentának. A Patricius után a Degenfeld borászatnál gyűjtötte tovább a tapasztalatokat, de akkor már megvolt a saját pince, amit 2014 óta visznek főállásban a feleségével, Orsival.
A pincészet, amelyhez 2,5 hektár szőlőterület tartozik, Orsi kedvenc virága után a Myrtus nevet kapta, akárcsak az a vendégház, amely közvetlenül mellette, a szőlőültetvények ölelésében várja a vendégeket. És most, az új birtokközponttal és a kávézóval együtt elkészült egy újabb apartman, így az utazók választhatnak, hogy az élet „sűrűjében”, a település központjában szeretnének lakni, vagy inkább a falu széli romantikus vadregényt választják, a szőlőre néző hatalmas terasszal.
Na, de vissza a kávézóba! Orsi minden reggel frissen süti a croissant-t, az éhes vendégeknek bagettet és zempléni sajtokból álló sajttálat kínál, az alkoholt nem fogyasztók a bodrogkeresztúri Csicsörke szörpjeiből, a sörisszák a BAZ Beer söreiből választhatnak.
A borkínálat egyelőre a Myrtus Pince saját szortimentjére, valamint a Domaine Darrieux tételeire korlátozódik (a 2005-ben Tokaj-Hegyalján letelepedett Frédéric Darrieux Keresztes Ákos segítségével készíti borait), de Orsi azt mondja, tervezik, hogy a későbbiekben a helyi borászok borait is tartják majd.
Aki Tarcalon jár, mindenképpen nézzen be a Myrtusba. Ha csak átutazóban van, akkor is köszönjön be egy kávéra, üljön le a kertben egy szörpre, de ha a településen tölti az éjszakát, tervezze úgy az estét, hogy egy korai vacsora után legyen ideje Ákos borait végigkóstolni. Tokaj kedves, cseppet sem tolakodó, ám igényes arcát ismerheti meg általuk.
A Myrtusban az a jó, hogy teljesen fesztelen a légkör; olyan, mintha mindenki ismerné a másikat, a vendégek megállnak egymással beszélgetni a pultnál, de az is előfordul, hogy átülnek egymás asztalához, noha korábban soha nem találkoztak. Nyáron a csillagokat bámuljuk a teraszon, napközben meg az Áldó Krisztus-szobrot, amire épp rálátni a kertből, a hosszú téli estéken pedig sokszor előkerül valami jó kis társasjáték a szekrényből, és az ember szívesen marad még egy körre. Ki tudja, talán még az is megesik, hogy Orsi és Ákos leül az asztalunkhoz, és együtt folytatjuk a kóstolást, ameddig csak jól érezzük magunkat.