2018.02.23. | Bőti László
Kávét vagy teát? Nem kell előre eldöntened! A budapesti Lónyay utca legújabb helyének koncepciója meghökkentően újszerű, hasonlóval itthon még nemigen találkozhatott a közönség…
Filter – főnév. Jelentése: szűrő. A Wikipedia szerint: „Keverékek szétválasztására szolgáló eszköz. Hétköznapi jelentésében többnyire különböző halmazállapotú anyagokat választ el egymástól.” Pár éve a szó még viszonylag ritkán szerepelt a hazai gasztronómiai témájú cikkekben, manapság viszont az egyik leggyakrabban használt kifejezéssé lépett elő – például a kávérajongók körében.
Ebben a világban nemcsak eszközt, de módszert is jelöl, amelynek során nem nyomás, hanem perceken át tartó áztatás segítségével oldják ki a barnás-feketés babok aromáit, majd végül – többnyire papírból készült – filterrel választják el egymástól a kész italt és a zaccot. (Valahogy úgy, ahogy az Úr is tette a világossággal és a sötétséggel Michelangelo világhírű mennyezeti freskóján, a Sixtus-kápolnában. Vagy nem egészen, de ebbe most ne menjünk bele.)
A bő két hete nyitott Filtery koncepciója meghökkentően újszerű, hiszen hasonló kávézóval-teázóval idehaza még nem találkozhatott a nagyközönség. Bár a specialty/újhullámos kávékultúra – mely a pörkölésből adódó ízjegyek dominanciája helyett a kávéban eredendően megbújó aromák kibontását helyezi előtérbe – idehaza is terjedőben van, és egyre-másra nyílnak az új helyek, kevés az újdonság vagy a többitől eltérő, érdekes koncepció. Természetesen mi is örülünk, amikor azt látjuk, hogy vidéken is mind több helyen ihatunk a fentiek szellemében készült feketét, vagy hogy már a balatoni nyaralás alatt sem kell kedvenc italunkról lemondanunk, de pestiként nem bánnánk, ha kicsiny városunkban is történne időnként ez-az. Persze azon túl, hogy az Astoria–Újlipótváros–Bartók Béla út háromszögében, vagy a város egy külsőbb pontján nyílik még egy „hipszter” hangulatú, de „vintage” berendezésű kávézó. Ezért is kaptuk fel a fejünket, amikor elcsíptük az első, még igencsak titokzatos hírmorzsákat az új helyről, és rögtön tudtuk, hogy ezt meg kell néznünk magunknak!
Annyi ugyanis már azokból is kiderült, hogy elég meghökkentő módon presszógép ezúttal nem kerül a pultba, ugyanakkor a magas minőségű, de jól érthető szálas kínai zöldteák legalább annyira fontos részét fogják képezni a kínálatnak, mint a kávé. Ez utóbbi már önmagában is meglepő, lévén hogy szegény teák a kávézókban eddig nagyon-nagyon ritkán kapták meg ugyanazt a törődést és szakértelmet, mint őrölt társaik.
A Filteryben viszont végre egyenrangúak lehetnek, és ez vendégszemmel is igencsak üdvözlendő, hiszen így elég ugyanoda betérnünk akkor is, ha egy jól csúszó, szürcsölgetős filterkávéra vágyunk, vagy ha egy hosszabb hatást kiváltó, egész testünket átjáró teát vennénk magunkhoz. Utóbbiak a Ye Tealeaves csapatától érkeznek, és mindenkinek csak javasolni tudjuk, hogy tegyenek velük egy próbát, mert teljesen kezdő szemmel is jól érthető és élvezhető zöld, oolong és fekete teák kerültek a kínálatba. Nem mellesleg a koffeint kerülni kívánókra is gondoltak, hiszen két, legtöbbször egyébként teák ízesítésére használt növény, a jázmin és az osmanthus virágából is kérhetjük melengető italunkat, de hidegen préselt gyümölcsleveket is találunk a hűtőben.
A teákkal most ismerkedőknek egyébként az erőteljes tejes kávés-vajkaramellás illat- és ízvilágú, a reggeli latte alternatíváját jelentő milkshake oolongot, a sietőseknek pedig egy elviteles batch brew kávét ajánlanánk, meg azt, hogy elrohanás helyett inkább üljenek le. A tea ugyanis nemcsak felfrissít, de el is lazít, miközben átjár, így a tér nagyobbik részét elfoglaló faasztalnál ülve nemcsak kikapcsolhatunk egy kicsit, de akár új barátságokat is köthetünk.
Drukkolunk hát a Filtery csapatának, hogy a környéken megfordulók és az egy saroknyira lévő Corvinus diákjai megtalálják őket, majd hírüket vigyék, ezzel is előmozdítva a hazai teás kultúra fejlődését. Reméljük, hogy utóbbi – kisebb eszközigénye és az állásra kevésbé érzékeny alapanyaga okán – az éttermi világban is kicsit hamarabb és hatékonyabban megy végbe, mint a specialty kávé térhódítása, és minél előbb kérhetünk egy valódi teát az ebéd vagy a vacsora után.
Fotó:
facebook
Bőti László