Vissza

Hollywood a borospohár fenekén át

2017.01.03. | Szabó Hajnalka
Milyen pezsgőt iszik James Bond? Miért került egy chiantis palack A bárányok hallgatnak című film plakátjára? Hogyan tudja egyetlen film megváltoztatni egy egész amerikai állam borfogyasztási szokásait? A CEWI különleges kóstolóján sok mindenre fény derült…
 


A Borsmenta egy korábbi cikkében a filmek és az ételek kapcsolatáról beszélgettünk Báron György filmkritikussal. A szakíró véleménye szerint arról, hogy hogyan és mit iszunk, sokkal kevesebb film készül, mint arról, hogy hogyan és mit eszünk. Ebben kétségkívül igaza van, mégis számos jó példát találhatunk arra, hogy egy palack bor fontos kelléke vagy akár főszereplője a filmvásznon zajló eseményeknek. Gondoljunk csak az Oscar- és Golden Globe-díjas Sideways-re, amit Kerülőutak címmel vetítettek a hazai mozik.


 
Mint arról korábbi írásunkban már említést tettünk, a hazai borismereti képzés fellegvára, a Central European Wine Institute (CEWI) a kurzusok mellett havonta szervez izgalmas, tematikus borkóstolókat, ahol a résztvevők kitűnő hangulatban kamatoztathatják a tanult ismereteket. A 2016-os évzáró, ünnepi kóstoló során néhány órára bebocsáttatást nyerhettünk a filmcsillagok világába, ezen az estén ugyanis kiváló borok és népszerű filmrészletek segítségével ismerhettük meg a hollywoodi sztárok kedvenc italait Horkay András, a CEWI alapító-tulajdonosa segítségével.



A sort a James Bond-filmekkel és egy elegáns, aranyszínű Bollinger Special Cuvée-vel indítottuk. A pezsgőt a hatvanas évek óta gyakran láthattuk a filmvásznon, hiszen James Bondok jönnek-mennek, ám szerencsére a Bollinger marad. A milliónyi buborék 60% pinot noir, 25% chardonnay és 15% pinot meunier házasításából született, s a nászt az egyik leghíresebb boros szakmai lap, a Wine Spectator 93 pontra értékelte. Nem tudunk olyan pillanatot, amikor ezt a remek champagne-t nem innánk szívesen, és vélhetően így van ezzel a pezsgőház tulajdonosa, Lily Bollinger is, akinek sokat idézett mondása gyakran feltűnik a közösségi médiában: „Champagne-t iszom, ha boldog vagyok, és akkor is, ha szomorú. Néha egyedül is iszom, társaságban pedig egyenesen kötelezőnek érzem. Kóstolom, ha nem vagyok éhes, és kortyolom, ha igen. Máskor azonban hozzá sem nyúlok – kivéve, ha szomjas vagyok."


 
A következő bor, a Chateau Miraval Rosé 2014 a filmvilág egyik legismertebb – jelenleg épp válófélben lévő – házaspárja, Brad Pitt és Angelina Jolie rozéja. A jelenleg általuk tulajdonolt szőlőbirtok korábban is ismert emberek nevén futott. Egyikük hangstúdiót is épített a dűlők közé. Itt vették fel egyebek között a Pink Floyd The Wall című lemezét, de Sting vagy a Cranberries is rögzített itt albumot. Brangelináék most kóstolt bora cinsault, grenache, syrah és rolle szőlőfajták házasításából származik. Egészen más stílusú, mint a mi rozéink: nem ropogós, friss, hanem inkább krémes a korty, az íze finom kesernyébe hajlik, az ára pedig egy komolyabb vörösbor árával is vetekszik. Úgy véljük, ezt a rozét inkább a különleges palack és a mögötte álló sztori adja el, mint a valós értékei, de érdekes volt megkóstolni.


 
A Maison Louis Jadot borait rengeteg hollywoodi filmben láthatjuk, a 150 hektáros burgundiai birtokot nagyon szeretik a filmesek. Mi most egy Bourgogne Rouge – Couvent des Jacobins 2012-t kóstoltunk tőlük: a meggyes, fűszeres, kicsit tanninos pinot noir nem tartozott a kóstolósor kiemelkedő borai közé, de kellemes volt inni.


 
Maradtunk még a fajtánál, és ennek kifejezetten örültünk, a Sideways című filmből megismert pinot noir ugyanis kifejezetten kellemes kóstolási élményt nyújtott. Az alacsony (mindössze 25 millió dollár) költségvetésű film forgatása majdnem meghiúsult, aztán szerencsénkre mégis elkészült, és sikert sikerre halmozott. A legjobb forgatókönyvért járó Oscar mellett számtalan díjat zsebeltek be az alkotók, de a film eredménye az is, hogy hatására egy egész amerikai állam borfogyasztási szokásai megváltoztak. A sztori szerint a pinot noir fajta mellett mélyen elkötelezett főszereplő bortúrát szervez barátja legénybúcsújára, és olyan hitelesen érvel a bor mellett, hogy a premiert követő évben a pinot noir iránti kereslet 10%-kal nőtt, miközben a filmben lesajnált merlot-ból épp ugyanennyivel vásároltak kevesebbet. Az intenzív illatú, érett gyümölcsös, fűszeres világú, medvecukros utóízű Tantara Pinot Noir Santa Maria Valley 2012 az est egyik legszebb bora volt. Az etyeki Haraszthy Pincészet kaliforniai testvérbirtokának borát kortyolva kedvünk támadt újra megnézni a bort híressé tevő filmet.


 
Következő palackunk is Kaliforniából származott, készítője pedig mindkét álmát megvalósította, hiszen arra vágyott, hogy filmeket és bort készíthessen. Francis Ford Coppola ráadásul olyan szerencsés, hogy lánya, Sofia mindkettőt továbbviszi, így biztos, hogy még sokáig örülhetünk az ilyen jól sikerült boroknak, mint a Diamond Collection Red Label Zinfandel 2014. A sötét rubinszínű, nagyon gyümölcsös, édesfűszeres bor itatja magát. Itt nem kell sztori, nem kell a Disneylandhez hasonlítható birtok, a Coppola-filmekből származó ereklyék – pedig minden megvan –, a bor önmagáért beszél. Nem véletlen, hogy a pincészetnek ez a legmagasabb eladási számokat produkáló sorozata.


 
„Egyszer egy népszámláló ki akart kérdezni... A máját ettem meg szép, nagy szemű babbal, és jó chiantit ittam rá” – mondja Hannibal Lecter A bárányok hallgatnak című filmben, és ez a mondat nagyon jót tett a chianti eladási statisztikáinak. Annyira erős kapcsolat alakult ki a film és a bor között, hogy még plakáton is látható volt a híres jelenet a chiantis palackkal. Nos, szerintünk nem kell feltétlenül Lecter étkezési szokásait követnünk, egy pohár Castello di Verrazzano Chianti Classico 2014 önmagában is megállja a helyét. A komoly borban meggyes, amarettós, kakaós, kicsit paprikás ízeket fedezhetünk fel, hosszú utóízzel, a tannin és az alkohol szép egyensúlyával.


 
Minden idők egyik leghíresebb alkotása, a gengszterfilmek legnagyobbika a Keresztapa. Minden idők egyik legismertebb borászfamíliája a 600 éve szőlőt művelő, 26 generáció óta bort készítő Antinori család. Nem véletlen hát, hogy a trilógia werkfilmjében Antinori-bort fedezhetünk fel. A Marchesi Antinori – Tignanello 2013 az első szupertoszkán küvé, 85% sangiovese és 15% cabernet házasításából származik. Nagyon korrekt, harmonikus bor, piros bogyós gyümölcsös, cassisos, étcsokoládés ízjegyekkel, érett tanninokkal, 13,5%-os alkoholtartalommal. Legszívesebben vörös húsok, vadak mellé kínálnánk.



Igazán impozáns kóstolósorunk utolsó tételéről csak szuperlatívuszokban szólhatunk. A Stag's Leap Wine Cellars Artemis Cabernet Sauvignon 2008 nagyon komplex, szedres, fekete ribizlis, szilvás, étcsokoládés, rózsaborsos, picit húsos karakterű, tökéletesen telt, jól fogyasztható vörösbor. A pincészet az 1976-os Paris Tasting révén vált ismertté, az ott indult cabernet sauvignonjuk ugyanis a legmagasabb pontszámot érte el a vakkóstolón. Személyes kedvencünk, a Bottle Shock című film azt mutatja be, hogyan került fel Kalifornia a világ bortérképére. Érdemes megnézni, és a bort is kóstoljuk meg, ha alkalmunk adódik rá.


 
Fantasztikus élmény volt a borospohár fenekén át vetni egy pillantást a csillogó Hollywoodra. Nagyszerű filmeket idéztünk fel újra, és Horkay András élvezetes előadása mellé igazán remek borokat kortyolgattunk. Ha legközelebb otthoni mozizásra készülünk, válasszunk előre egy, a filmhez illő bort, és töltsünk egy pohárkával – az élmény garantáltan kiragad a hétköznapokból!
 
Fotó:
facebook






A CEWI a Borsmenta együttműködő partnere.

címkék

amerika (4) aprókertek (29) ausztria (6) az év bortermelője (9) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (44) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (119) balatonboglári borvidék (15) balatonfüred csopaki borvidék (23) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (19) biobor (4) biodinamikus (8) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (6) bor (293) borász (52) borászok borásza (12) borbár (36) borfesztivál (41) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (65) bornapló (8) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (286) bortúra (31) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (30) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (4) budai zöld (4) budapest (234) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (6) csányi pincészet (9) csirke (12) csokoládé (12) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) dél-balaton (12) demeter zoltan (5) desszert (5) desszertbor (4) édes (108) eger (69) egészséges (11) egri borvidék (10) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (25) etyek budai borvidék (26) etyeki kúria (17) ezerjó (5) fehérbor (97) fesztivál (45) figula (5) figula pincészet (4) franc&franc (7) franciaország (8) friss (4) frittmann (6) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (5) gálné dignisz éva (5) gere attila pincészete (5) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (6) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (5) hajós (6) hal (5) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (9) hétszőlő (4) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (151) ipacs szabó istván (4) iszunk (13) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (14) karácsony (29) karantén (23) kávé (42) kavezok (9) kékfrankos (23) kéknyelű (15) kenyér (13) késői szüret (6) kislaki bormanufaktúra (4) koktél (13) kolonics pincészet (4) könnyű (15) könnyűvér (5) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (59) Kőszeg (16) kovács nimród (4) kovács nimród winery (14) köveskál (9) közben esznek (10) kreinbacher birtok (11) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (17) laposa birtok (5) leves (25) london (21) luka enikő (4) mád (14) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (68) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (4) merlot (14) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (10) művészinterjú (18) nagyi receptje (4) narancsbor (5) natúr bor (7) nemzetközi borvásár (4) néró (4) neszmélyi borvidék (4) nyár (16) nyaralás (5) nyári (6) olaszország (47) olaszrizling (31) őstermelői piac (6) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (8) pálinka (18) pálinkaverseny (13) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (8) pázmánd (35) pécs (10) pékség (7) pét-nat (23) pezsgő (94) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (13) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) rácz jenő (5) rajnai rizling (25) recept (246) rókusfalvy birtok (5) rosalia (6) rozé (50) saláta (12) sanzon (9) sárospatak (4) sauska (7) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (50) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (19) sör (46) sós (98) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (51) süti (17) svét (19) syrah (16) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (89) száraz szamorodni (5) szekszárd (57) szekszárdi borvidék (15) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (21) szentesi józsef (6) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szüret (4) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) természet (4) természetes bor (20) tészta (17) tesztelünk (206) tokaj (153) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (111) tokaji aszú (44) török (20) torta (4) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (5) Unger Bormanufaktúra (17) utazás (79) utazási tippek (39) utazunk (41) vacsora (12) váli péter (4) vega (12) velencei-tó (19) verseny (15) veszprém (4) villány (30) villányi borvidék (90) vörösbor (139) vylyan (30) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (9) zsirai pincészet (6) zweigelt (4)