A Káptalantótiban található Liliomkert termelői piac 2007. július 15-én nyitotta meg kapuit. Akkor még csak 22 árus kínálta a portékáját, de ma már 300 termelőtől vásárolhatunk, és a hely több mint 350 ezer látogatót vonz évente. A kínálatot Bara Szilvia térképezte fel…
A Káli-medence szívében található piac megálmodója, kivitelezője és üzemeltetője Harmathy Ildikó, aki a kistermelők népszerűsítése érdekében hozta létre a fogalommá vált vásárteret. A célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a vidék értékeire és a lokális élelmiszerek fogyasztásának fontosságára. Köztudott, hogy a helyben termesztett élelmiszerek frissebbek, zamatosabbak és nagyobb tápanyagtartalommal rendelkeznek, mint a sok-sok kilométert utaztatott termékek. Ildikó emellett azt is hangsúlyozza, hogy aki helyi termelőtől vásárol, élénkíti a kistérségi gazdaságot és segíti egy (vagy több) munkahely fennmaradását.
Miért érdemes termelői piacon vásárolni?
A fogyasztó közvetlenül a termelőtől szerezheti be a terméket, így részletes információt kap annak eredetéről vagy előállításáról. A személyes kapcsolatnak köszönhetően kialakul egy olyan bizalmi viszony, ami később a vásárló visszatérését eredményezi. Mindenki jól jár: a vevő tudja, hogy kiváló minőséget kap, a termelő pedig kiépíti saját vásárlói körét és stabil megélhetését.
A termelői piacon értékesített árucikkek egyediek, ízletesek és frissek. Egyediek, mert itt gyakran találkozhatunk különleges, ritkán látott vagy éppen új, innovatív termékekkel. Ízletesebbek, mert a termelők közvetlenül találkoznak a fogyasztóval, ezért pontosan tudják, hogy a legjobb minőséget kell nyújtaniuk. És frissek, hiszen az élelmiszereknek nem kell végigjárniuk a disztribúciós láncot, mert azonnal a végfogyasztóhoz kerülnek – ezáltal a környezeti terhelés is csökken. Mindemellett az is fontos, hogy egy jól kialakított termelői piac – és a Liliomkert ilyen – nem csupán vásárlóhely, hanem egyben közösségi tér is, ahol az emberek jól érzik magukat és szívesen időznek hosszabban. A vásárlókat gyakran kulturális programok, kézműves foglalkozások várják, a gyermekek részére játszótér is rendelkezésre áll.
A Liliomkert varázsa
Legyen bármilyen évszak, vasárnap délelőtt több ezer ember érkezik Káptalantótiba – a környékről és távolabbról egyaránt –, hogy élvezze a hamisítatlan liliomkerti hangulatot. Aki szeret piacozni, annak ez maga a Kánaán. A vásártér akácfákkal benőtt, zöld környezetben található, ahol a legnagyobb nyári melegben is élvezetes a barangolás. Van itt minden, ami a szemet és az érzékeket gyönyörködteti: élő zene, kemencés langalló, sajtkülönlegességek, frissen sült pékáruk, sütemények – gluténmentesek és mindenmentesek is –, rétesek, perecek, pogácsák, lekvárok, teakülönlegességek, savanyúságok, friss zöldségcsírák, helyi termelők borai, hidegen sajtolt olajok, kolbászok – és még hosszan sorolhatnánk.
A termelők többsége kóstolási lehetőséget is biztosít, tálcán kínálják a szárított gyümölcsöt, pálcikán a fürjtojást, szeletben a kolbászokat, sajtokat, kosárból osztogatják a csokis kekszet. A lekvárospultnál kiskanalak, a szendvicskrémesnél kenőkések állnak a vásárlók rendelkezésére. A cél minden esetben az, hogy a látogató megismerje a terméket, és ha ízlik neki, valószínűleg nem is távozik üres kézzel.
Nem csak élelmiszert kínálnak!
Kétségtelen, hogy a piacon az ehető áruk a legfontosabbak, de azért akad itt más is: ruha- és ékszerkészítők, fa- és fémművesek, fazekasok, keramikusok, régiségkereskedők portékáiból szemezgethetünk, de vannak levendulából készült tárgyak, horgolt táskák, kézzel készített plüssök, porcelánok, fonott kosarak, virágok, kézműves szappanok – minden, ami csak kell egy háztartásba, és persze az is, amiről az első pillanatban tudjuk, hogy felesleges, mégsem bírunk neki ellenállni.
Aki a sok nézelődésben elfáradt, kifújhatja magát egy kellemes lugasban, ahol kávét, szezonális italokat és harapnivalót is rendelhetünk. Az épületek hézagos deszkafalainak köszönhetően itt is közvetlen kapcsolatban vagyunk a környezettel, az áttetsző tetőn keresztül beszűrődik a nap: mindent átölel a természet.
A piac természetesen a külföldi turisták figyelmét is felkeltette, gyakran hallunk angol vagy német szavakat. Nem csoda, hiszen a Liliomkert mostanra már nem egyszerűen piac, hanem idegenforgalmi látványosság: egyedi hangulata, különleges atmoszférája mágnesként vonzza a látogatókat. Ez a közösségi tér természetesen hozza össze a vidéki és a városi embereket, akik egy-egy ruhadarab vagy egy pohár helyi bor mellett vidáman cserélnek eszmét.
A piac vasárnaponként reggel 7-től délután 2 óráig fogadja a látogatókat, de érdemes korán érkezni, hogy jusson idő mindenre.