2019.06.28. | Borsmenta
Új párlatokkal színesíti kínálatát az Agárdi Pálinka. A tavaly ősszel bemutatott whisky, rum és gin mellé most két újabb gin érkezik a nyári koktélokhoz…
Az egyik legismertebb hazai pálinkafőzde, az Agárdi tulajdonosai már 2017-től keresték annak a lehetőségét, hogy a pálinkák mellett egy szélesebb párlatválasztékkal is megjelenjenek a hazai és a külföldi italpiacon. Tavaly ősszel debütált a főzde három új terméke: az Agárdi Hungarian Dry Gin, az Agárdi Single Malt Whisky, valamint a tokaji hordóban érlelt Agárdi Rum, de a termékfejlesztők azóta sem pihentek.
A nemzetközi trendek jól mutatják, hogy napjainkban a gin az egyik legnépszerűbb szeszes ital világszerte, a gin-tonik pedig nemcsak a koktélbárok vendégeinek, hanem az otthoni fogyasztóknak is nagy kedvence lett. Az Agárdi Főzde tulajdonosai a piaci jelzéseket figyelve úgy döntöttek, hogy ginportfóliót hoznak létre, és idén májusra elkészült két karakteres, eltérő stílusú desztillált párlatuk: a Gypsy Gin és a Chameleon Gin. Vértes Tibor, az Agárdi társtulajdonosa és főzdemestere szerint egy gin mindenképpen a boróka jellegét kell hogy hordozza, de a fiatalos és lendületes jegyeket, így a citrusos, friss, üde, gyümölcsös ízprofilt is érdemes belecsempészni.
„A Hungarian Dry Gin készítése során 17 gyógynövény keverékével dolgozunk, de teszünk hozzá a főzéskor aszalt gyümölcsöt is. A gyógynövények kiválasztásánál a Magyarországon is fellelhető, jellegzetes ízeket kerestük. Így esett a választás a levendulára, de a citrusos jelleg erősítése miatt vannak az italban olyan fűszerek is, amelyek itthon nem fordulnak elő” – avat be a titkokba Vértes Tibor, aki szerint a Dry Gin leginkább a klasszikus ízvilág kedvelőinek ajánlható, hiszen markánsan megjelennek benne a borókás jegyek, de a virágos, elsősorban bodzás és levendulás karakter teszi igazán izgalmassá.
A Gypsy megalkotásakor a gint cigánymeggyel tették különlegessé: a friss gyümölcs kivonatolt levét házasítják a lepárolt ginnel. A főzde egyik legfontosabb alapanyaga a kiváló minőségű hazai cigánymeggy, amely nagyon jól kombinálható a borókás párlattal. Az eredmény egy karakteres, piros színű, illatában gyümölcsös jegyeket hordozó, ízében pedig édeskés jellegű ital, amely önmagában is finom, de koktélokban is jól használható.
A Chameleon teljesen más vonalat képvisel, itt a ginre jellemző borókás jelleg mellett azoknak a botanicaloknak (fűszereknek és gyógynövényeknek) a szerepét növelték, melyek a citrusos jegyeket hordozzák. Az ital izgalmas vizuális élményt nyújt – erre utal az elnevezése is –, mivel a ginbe áztatott trópusi pillangóborsó (Clitoria ternatea) virágától azúrkék színt kap a palackba kerülő párlat. A növény kivonatának természetes kék színét a benne található antociánok okozzák, melyek pH-tól függően változtatják tónusukat. Tonik vagy citromlé hozzáadása során italunk rózsaszínes, lilás árnyalatot kap a pohárban. „Nemcsak látványos, gyönyörű a belőle készült long drink, de még egészséges is, hiszen egyrészt semmilyen káros anyag nem kerül a szervezetünkbe, másrészt a pillangóborsó virága az ájurvédikus orvoslás egyik legértékesebb növénye” – mondja mosolyogva Vértes Tibor, de mi csendben hozzátesszük, hogy azért ezt is csak mértékkel érdemes fogyasztani.
A főzde tulajdonosai azt remélik, hogy az új italokkal a kezdő ginfogyasztók érdeklődését is sikerül majd felkelteniük, miközben a modern, mégis klasszikus vonalú dry ginnel kiszolgálják a tapasztaltabb ginrajongókat is. A szakma pedig boldog lehet, hogy a különböző karakterű koktélokhoz és long drinkekhez nagyon jól passzoló párlatokat kaphat egy hazai főzdéből. A cél azonban nem csupán a magyar piac meghódítása, fontos a nemzetközi színtér is. Hogy külföldön is sikeres lehessen a márkaépítés, a termékeket nevezték az egyik legrangosabb megmérettetésre, az IWSC-re (International Wine & Spirit Competition). A verseny novemberben zajlik majd a gin fővárosában, Londonban.
Az új agárdi ginek június 25-én debütáltak az A’ Summer Gin Party keretében, a budapesti Marriott hotel teraszán. A vendégként meghívott Zólyomi Zsolt parfümőr világjelenségnek nevezte az ízesített italok térhódítását. Véleménye szerint az italkészítők és a parfümőrök hasonlóan kreatív munkát végeznek: szokatlan párosításokat alkotnak.
Az est folyamán természetesen a pálinkákról is szó esett, és Szőllősi Edit, a Nemzeti Pálinkakiválóság Program fővédnöke a helyszínen adta át az Agárdi Pálinkafőzde okleveleit Vértes Tibornak – az Agárdi szerezte ugyanis a legtöbb top minősítést az idei megmérettetésen.
Fotó:
Agárdi Pálinka