2024.04.12. | Szabó Edit
Hatodik alkalommal adtak egymásnak randevút a magyarországi furmintok készítői és a brit borszakma legjelesebb képviselői. Az idei Furmint February rendezvényen 29 hazai pincészet borait kóstolhatta a szakmai közönség…
A 6. Furmint February rendezvénynek a patinás Painters' Hall adott otthont. A kizárólag a borszakma képviselői – kereskedők, szakírók, sommelier-k – számára nyitott programon több mint 200 érdeklődő vett részt, sokan közülük már visszajáró vendégként üdvözölték a kiállító borászokat.
A 29 magyar pincészet közül 18 már rendelkezik angliai forgalmazóval, 11 viszont kifejezetten azzal a nem titkolt reménnyel érkezett, hogy a rendezvény segítségével törhet be a hőn áhított angol piacra. Egyszeri látogatás azonban többnyire nem elég, bár minden eddigi Furmint February rendezvényen talált magának importőrt néhány pincészet. Volt olyan, amelyik rögtön az első részvétele után szerződést kötött, és információink szerint a most először kiállítók között is többen vannak, akik megkapták már az érdeklődő levelet. Innen persze még hosszú az út, és a szerződéskötés sem garancia az évtizedekig tartó együttműködésre, hiszen a piac bármikor irányt válthat, és az importőr is kerülhet nehéz helyzetbe. Mindegyikre láttunk már példát, de szerencsére arra is, hogy a jól indult munkakapcsolat gyorsan szárba szökkent, és az eltelt évek alatt borral megpakolt raklapok tucatjai vándoroltak a szigetországba.
Az idei rendezvényt új koncepció mentén szervezte a Wines of Hungary UK, amelynek ügyvezetőjétől, Toronyi Zsuzsától azt is megtudhattuk, hogy a kóstolóhoz a résztvevő borászatok mellett a Magyar Bormarketing Ügynökség adott pénzügyi támogatást. Az új koncepció lényege az, hogy ebben az évben a furmintok mellett más – de kizárólag autochton szőlőfajtából készült – borokat is kínálhattak a borászatok. A fő irány természetesen továbbra is a furmint volt, a többi bor üde színfoltként jelent meg a rendezvényen, a brit szakemberek nem kis örömére. A rendezvény állandó előadója, Carloline Gilby MW is ennek mentén szervezte meg nagy sikerű mesterkurzusát Furmint & Friends címmel. (A programról bővebben dr. Vargha Márk kollégánk írt beszámolót, amely IDE kattintva olvasható.)
A másik újdonság az volt, hogy ebben az évben külön asztalt kaptak a buborékos furmintok. A pezsgőket Sue Tolson Magyarországon élő brit borszakértő, a Master of Wine iskola hallgatója mutatta be, és minden órában tartott gyorskóstolót is, amelynek során 6 különböző pezsgő került az érdeklődők poharába.
A nap során több pincészet képviselőjével is beszélgettem arról, hogy miért fontos számukra ez a megjelenés, és milyen reményekkel érkeztek a londoni Furmint Februárra.
Kolonics Károly, Kolonics Pince, Somló
Kolonics Károly somlói borász már visszatérő kiálltó a londoni Furmint Februáron, az idén a fiával érkezett a rendezvényre. A pincészetnek már van angliai importőre, akit a Wines of Hungary UK segítségével találtak, és Kolonics Károly elégedett a teljesítményükkel. „Szemmel látható mennyiséget adnak el a boraimból” – mondja nem kis büszkeséggel. Bár az angliai partner nem ragaszkodik a borász személyes jelenlétéhez, Károly mégis fontosnak tartja, hogy az ilyen kiállítások alkalmával ő maga álljon a pult mögött, hiszen ő tudja leghitelesebben képviselni a borokat. Ha az ember bekerül a külföldi véráramba, a nemzetközi sajtó is érdeklődni kezd a termékei iránt, és a Kolonics Pince hírnevének igen jót tett, hogy a 2021-es olaszrizlingjüket 92 pontra értékelte a Decanter zsűrije. A mostani rendezvényen mind a négy forgalomban lévő borukat bemutatták, és a furmint mellett a juhfarkról is elismerően nyilatkoztak a szakemberek.
A két Kolonics a bemutatót követő napot is a brit fővárosban töltötte. „Ilyenkor mindig keresünk valami izgalmas kulturális programot, most például a British Múzeum a terv, és persze az is, hogy elmenjünk egy-két helyre jókat enni. Nem tudhatod, hogy mit hoz a jövő, de amit megélsz, az a tiéd, az pedig külön öröm, hogy a fiammal együtt barangolhatok London utcáin” – mondja szokásos, félszeg mosolyával a somlói borász.
Gáspár Miklós, Garamvári Pincészet, Balatonlelle
A pincészet most először vesz részt a londoni Furmint Február rendezvényen. „Évek óta figyeljük a furmint szárnyalását, de soha nem gondoltuk, hogy itt lenne a helyünk. Azt hittük, ez a rendezvény dedikáltan Tokajnak, a tokaji boroknak szól; meglepődtünk, amikor megkerestek bennünket a program szervezői, de nagyon jólesett, hogy gondoltak ránk” – mondja a szakember.
A borászatnak jelenleg nincs angliai importőre. Korábban volt, és komoly palackszámot adtak el a nagy áruházláncokban, de kikerültek az angol piacról, és Észak-Amerikával építettek ki erős kereskedelmi kapcsolatokat. Most viszont itt az ideje a visszatérésnek. Első londoni Furmint Február rendezvényükre a furmintjukat és a tokaji furmint pezsgőjüket hozták magukkal, de cserszegi fűszerest és kadarkát is lehetett a standnál kóstolni. Gáspár Miklós úgy véli, nagyon jól szervezett a rendezvény, és színvonalas a vendégkör. „Kérdeznek, érdeklődnek, nyitottan kóstolnak, mi pedig bizakodunk” – zárja gondolatait a Garamvári Pincészet kereskedelmi igazgatója.
Spiegelberg Stephan, Spiegelberg Pince, Somló
„Úgy jöttem ide, hogy nincs vesztenivalóm. Elég nagy a világ, a legtöbb borunkat most Ázsiában, főként Kínában és Japánban adjuk el, de ki tudja, lehet, hogy itt is találunk valakit, akinek megtetszik az általunk képviselt filozófia” – mondja Spiegelberg Stephan, aki először vesz részt a rendezvényen. A Spiegelberg Pince területeinek csekély részén terem furmint szőlő, ezért vannak évjáratok, amikor egyáltalán nem is palackoznak önállóan furmintot. „Nem is jutott volna eszembe, hogy bemutassam a boraimat a londoni Furmint Februáron, és nem csak azért, mert kevés van, hanem azért sem, mert azt gondoltam, hogy itt főleg a nagy pincészetek kapnak bemutatkozási lehetőséget. A miénk nagyon kicsi, esélyünk sincs arra, hogy bekerüljünk a nagy áruházláncokba, viszont szerencsére vannak itt étteremtulajdonosok és sommelier-k is, és mivel a gasztronómia a mi igazi terepünk, bizakodó vagyok. Szerintem nagyon jó a szervezés, szeretem ezt a hangulatot, és jó érzés megmutatni a boraimat olyan embereknek, akik valóban értékelni tudják. Volt, aki a tízéves hárslevelűmre azt mondta, hogy olyan, mint egy nagyon drága németországi rajnai rizling” – mondja Stephan, aki külön kiemelte, milyen jó, hogy a furmint mellett más autochton szőlőfajták boraival is ismerkedhetett a rendezvény közönsége.
Kada Anikó, TR Tállya, Tokaj
A kis tállyai borászat már ötödik alkalommal töltögeti borait a vendégek poharába a londoni Furmint Februáron. Korábban volt egy angol kereskedőjük, de az a kapcsolat megszakadt, úgyhogy most újra partnert keresnek. „A visszajelzések mindig nagyon jók, tetszenek a boraink, sokak számára szimpatikus, hogy egy fiatal csapat áll a pincészet mögött, és volt ma már néhány komoly érdeklődő a pultunknál. Őszintén remélem, hogy valamelyikükkel megindulnak majd a tárgyalások” – mondta Kada Anikó, aki azt is hangsúlyozta, nagy öröm számára, hogy ezen a színvonalas rendezvényen ilyen sok a visszatérő arc. Vannak, akik minden évben eljönnek, kóstolnak, írnak, belenéznek a korábbi jegyzeteikbe, összevetik a régebbi kóstolási élményeiket a mostanival. Anikó úgy véli, éppen ezért fontos, hogy a kiállítók is visszatérjenek ide évről évre, mert az Egyesült Királyság nagy és fontos piac. Az emberek lassan kezdik megismerni a furmintot, és nemcsak a kereskedők, hanem a fogyasztók is felfigyeltek rá. Természetes, hogy megvan az a közönség, amelyik a klasszikus francia, olasz borokat keresi, de mindig marad egy réteg, amelyik szeret játszani, nyitottan kóstol és fogékony az újdonságokra, a kevésbé ismert szőlőfajták különleges ízvilágú boraira, és ezeket a kereskedőket az ilyen és hasonló rendezvényeken lehet megtalálni.
Kindl Róbert, Tokaj-Oremus, Tokaj
Kindl Róbert, a Tokaj-Oremus birtokigazgatója szerint kiváló helyszínt választottak a szervezők az idei rendezvényre. Tágasak, világosak a terek, és a patinás falak, régi festmények megfelelő hátteret adnak a furmintnak. „Mivel a Tokaj-Oremusnak van angliai importőre, számunkra nem a kereskedők, hanem az étteremtulajdonosok és a sommelier-k, valamint az újságírók jelenléte fontos. Örömmel tapasztalom, hogy ez a réteg is minden évben visszatér a londoni Furmint Februárra. Szerintem ez a rendezvény már hivatkozási alap a nemzetközi piacon, de ha nem folytatjuk, az építkezés elveszíti a dinamikáját, és a furmint visszazuhan oda, ahonnan jött, a teljes ismeretlenségbe. Ezért fontos, hogy megbízható a szervezés, és hogy számíthatunk a megjelenésre minden évben” – mondja a Tokaj-Oremus birtokigazgatója, aki üdvözölte az újításokat is. Véleménye szerint az nem baj, hogy a rendezvény nem nyitott a nagyközönség számára, de talán azt jó lenne lehetővé tenni, hogy a legrangosabb kereskedők meghívják a legfontosabb privát ügyfeleiket, mert ezzel is növelhető a furmint népszerűsége. És mivel a bor a gasztronómia része, az is üdvözlendő lenne, ha hangsúlyt kapnának a bor-étel párosítások. „Jó lenne egy olyan mesterkurzus, amelyben a furmintot hozzá illő ételekkel kínálnák, hogy a szakácsok és a sommelier-k még több új impulzust kapjanak, és hatékonyabban értékesíthessék a magyar borokat a brit piacon” – véli a birtokigazgató.
A szervezők és a résztvevők egybehangzó véleménye szerint az idei Furmint February is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Most már a kereskedőkön a sor, hogy ajánlataikkal megkeressék a borászatokat, és minél több gyümölcsöző együttműködés születhessen a rendezvény nyomán. Mi szorítunk a hazai borászatoknak, és arra biztatjuk őket, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a jövőben ezen a nemzetközi piacra jutás szempontjából stratégiailag is fontos eseményen.