2021.04.09. | Szabó Edit
36 oldalas mellékletet szentel a magyar boroknak a világ legismertebb borászati szaklapja, az angol Decanter. A kiadvány Toronyi Zsuzsa (Wines of Hungary UK) szervezésében, az Agrármarketing Centrum támogatásával jelent meg…
A hatvanezer példányban nyomtatott angol Decanter legújabb számát alig egy nap alatt elkapkodták a brit borrajongók, ami azért is örvendetes hír, mert az Egyesült Királyságban megjelenő mértékadó szaklap 36 oldalas mellékletet szentelt a magyar borvidékeknek és a magyar boroknak.
A kiadvány létrehozásában komoly szervezői szerepet vállaló Wines of Hungary UK az utóbbi években nagyon sokat tett a magyar borok szigetországbeli népszerűsítéséért. Ahogyan a Borsmenta is beszámolt róla, 2018 nyarán brit szakújságírók és borkereskedők népes csoportját hozta hazánkba és kalauzolta a magyar borvidékeken, 2019 februárja óta minden évben megrendezi a londoni Furmint February kóstolót, amelyet az idén online formában tartottak meg, 2019 őszén pedig a magyar kékfrankosoknak és kékfrankosalapú házasításoknak adtak bemutatkozási lehetőséget a brit főváros egyik legpatinásabb rendezvényhelyszínén, a Merchant Taylors’ Hallban.
A Wines of Hungary UK tulajdonosa, Toronyi Zsuzsa a legnevesebb brit borszakértőkkel együttműködésben, az Agrármarketing Centrum támogatásával 2020 ősze óta dolgozik azon, hogy a magyar borok történetének eddigi legszélesebb közönséget elérő borkommunikációs kampánya létrejöhessen. A Decanter ugyanis nem csupán Angliában, hanem az Amerikai Egyesült Államokban is a polcokra kerül, emellett a magyar borokról szóló cikkek három hónapig kiemelt helyet kapnak a decanter.com oldalon, amelynek világszerte 752.000 olvasója van.
A melléklet szerzői elismert borszakértők, Master of Wine-ok, népszerű szakmai publicisták. A brit borsajtó egyik legismertebb alakja, Oz Clarke arról ír, miért imádja a magyar borokat, és Caroline Gilby Master of Wine-nal és Czinki Tamás Master Sommelier-vel együtt harminc kiváló tételt ajánl az olvasók figyelmébe. A borokról értékelést is közölnek, örvendetesen magas pontszámokkal.
A lista élén a Kolonics Pince 2018-as Nagy-Somlói Hárslevelűje áll 96 ponttal, a nagy vörösborokat is megelőzve. 95 pontot érdemelt Kreinbacherék Brut Classic pezsgője, valamint Vida Péter szekszárdi Bonsai kadarkája, a Sauska Villány Siklósi Cabernet Franc-ja és a St. Andrea Borászat Merengő Egri Bikavér Superior bora (valamennyi 2018-as évjárat), de a kóstolt tételek egyike se kapott 89-nél alacsonyabb pontszámot.
Caroline Gilby a száraz furmintoknak és a tokaji édeseknek is szentelt egy-egy írást, listázva a szerinte kiemelkedőket. A szárazak között Szepsy 2017-es Urbánja, Sauska Birsalmása, Zsiraiék Szent Tamása, a Tokaj Nobilis Barakonyija, a Barta Pince Öreg Királya és a Sanzon Tokaj Rány Furmintja szerepel a sorban, az édeseknél a Szepsy, a Pajzos, a Disznókő és a Royal Tokaji egy-egy aszúját, valamint a Juliet Victor és a Demetervin szamorodniját emelte ki a szakértő. A pontszámok 91 és 97 között mozognak.
Akárcsak Caroline Gilby, úgy Elizabeth Gabay Master of Wine is gyakori vendég a hazai borászatokban, és szívesen teszi hozzá szakértelmét a Wines of Hungary UK londoni rendezvényeihez is. A kékfrankoskóstolón remek mesterkurzust tartott, és magyar rozékat bemutató asztalánál mindig tolongott a sor. A kiadványban is a rozékra fókuszál, bemutatva az általa kedvelt tucatnyi bort. A pontszámok 89 és 94 között mozognak, a legmagasabb a St. Donát Magma Rosé Brut pezsgőjének járt, de igen magas, 93 pontot kapott Ludányi Balázs mátrai termelő Első fejtés bora is.
Mindezek mellett szóba kerülnek a különleges magyar szőlőfajták borai, mint például a kéknyelű, a juhfark, a kadarka vagy a hárslevelű, de turisztikai ajánlatokat is találunk a kiadványban. Caroline Gilby és Ercsey Dániel a Tokaji, a Szekszárdi, az Egri és a Villányi borvidékről, valamint a Balaton környékéről ajánl kihagyhatatlan boros célpontokat, a magyar borok gasztronómiai szerepéről szóló cikket pedig szintén Gilby és Mészáros Gabriella jegyzi.
A különszám azoknak a borturistáknak is ad ötleteket, akik Budapestre érkezve szeretnék felfedezni a magyar borokat. A borbárok és éttermek világában Harmath Csaba gasztronómiai szakértő igazítja el az olvasókat.
Kétségkívül hiánypótló, gazdag és informatív kiadvány született, amely nem csupán tartalmas, de esztétikus is. Jó kézbe venni, és haszonnal forgatható. Bízunk benne, hogy segítségével még többen felfedezik majd a magyar borvidékeket, és általa még népszerűbbek lesznek a magyar borok a cseppet sem elhanyagolható brit és amerikai piacon.