Eszünk

Szarkaláb Mádon

Szarkaláb Mádon című cikk borítóképe
2021. 08. 31. | Szabó Edit
Mediterrán hangulat, buja kert, kékre festett székek, halk zene. Lehetnénk akár Toszkánában vagy Provence-ban is, de Mádon ülünk, a falu végén, és nem tudjuk, hogy mikor éreztük magunkat utoljára ennyire jól…

Hogy Szarka Dénes vagy a felesége, Enikő álmodta meg a Szarkaláb Bisztrót, nem is kérdeztük, a lényeg az, hogy a kedves kis kert az általuk üzemeltetett Jóbarát vendégház tőszomszédságában már 2019-ben várta a vendégeket. Aztán jött a Covid, és mint mindenki más, ők is bezárni kényszerültek, de most újra nyitva vannak, és olyan szívmelengetően jó házigazdák, hogy ide már csak pusztán a jó szóért meg egy pohár borért is érdemes lenne elzarándokolni. Bor van bőven, mégpedig a javából, Dénes készíti a maga akkurátus módján, évről évre növelve a színvonalat, az ételekért pedig Ovidiu Barathi felel, akit mindenki csak Lórinak becéz. A fiatal szakács román és erdélyi gyökerei éppúgy nyomot hagynak a tányérokon, mint a Londonban vagy a Gusteau Kulináris Élményműhelyben szerzett tapasztalatai.

A hely, a szaktudás tehát adott, és jól látható, hogy lelkesedésből sincs hiány. A Szarkaláb Bisztró csak pénteken és szombaton tart nyitva, akkor viszont beleadnak apait-anyait. Aki szeretne a vendégük lenni, jól teszi, ha idejében foglal asztalt.

A lenyugvó nap épp elbújik a hegyek mögött, amikor belépünk a kertbe. Ha néhány perccel korábban érkezünk, még élvezhettük volna a naplementét, így viszont be kell érnünk az alkonyi hangulattal. Abban sincsen hiba. Még van egy szabad asztal a teraszon, és egy a kertben is, eldönthetjük, hogy melyiket kérjük. Kis hezitálás után a növények közelségét választjuk, és a kert felé vesszük az irányt.

Alig nézünk körül, Dénes már hozza is az üdvözlőitalt. A furmint és hárslevelű házasításával készült gyöngyözőbor sárgabarackos illata csábítóan édes, viszont a bor száraz, tökéletes indítása az estének. Dénes elegáns tartással jön-megy az asztalok között, mozdulatai szakszerűek. Nemcsak kiváló borász, de képzett felszolgáló is, az utóbbi években a Gusteau vendégei találkozhattak vele a leggyakrabban.

Az étlapot maga a séf teszi le elénk, és segít is a választásban. Összesen hatféle étel szerepel a kínálatban, mégse könnyű dönteni, egyik csábítóbb, mint a másik. Végül elfogadjuk a séf ajánlatát, kacsamájterrine-t rendelünk, aztán konfitált tarját, zárásként pedig hideg túrógombócot. Az ételekhez illő borokról Dénes gondoskodik.

Ízekről sosem könnyű beszélni, de a kacsamájterrine-ről különösen nehéz. A felhasznált alapanyagok egy része abban a kertben terem, ahol üldögélünk. A céklát, ami mártásként és friss, roppanós zöldségként egyaránt megjelenik a tányéron, délután húzták ki a földből, és a zöldparadicsom-lekvárhoz is innen szedték a paradicsomot. A terrine egyszerűen tökéletes, a briós friss és roppanós, épp annyira van megpirítva, amennyire szeretjük. Minden falat élmény, a fogás gazdag, mégis könnyű, az ízek egyértelműek, és tökéletesen egészülnek ki a ház asszonyáról elnevezett édes borral. Az Enikő a pincészet egyik büszkesége, eddig összesen két évjáratban, 2013-ban és 2018-ban került forgalomba. Mi az utóbbit kapjuk. Botritiszes szemekből készült tokaji cuvée, krémes textúrával, barackos, birses, enyhén ásványos aromavilággal. Amint belekóstolunk, tudjuk, miért nevezte el a borász a feleségéről ezt a bort. Az ember egyetlen korty után mosolygóssá válik tőle.

A főételünket kérésünkre kettétálalta a séf, a fotón látható mennyiség tehát egy teljes adag fele. A konfitált sertéstarja néhol krémesen lágy, néhol szálasan roppanó és nagyon ízes. Mivel a puliszka elfogyott, mi hagymás törtburgonyával kapjuk, és nem vagyunk megsértve. A fogás lelke a lecsómártás, ami egyszerűen káprázatos. Mindenki képzelje el élete legjobb lecsóját egy kis füstölt kolbásszal, ahogy a jobb házakban szokás, és adja hozzá, hogy mindez krémes, selymes, izgalmas. Na, ehhez az ételhez Dénes a Juharos-dűlő hárslevelűjét választotta. A Juharos Furmintot régóta kedveljük, a hárslevelűvel viszont eleddig még nem találkoztunk. Mint kiderült, nem véletlenül, Dénes 2015 után csak 2020-ban találta olyan színvonalúnak a bort, hogy dűlőszelektált tételként megjelenjen vele a fogyasztók előtt. Jó arányú, kellemes bor, finom hársmézes illatokkal, fűszeres, vegetális ízvilággal.

A desszertnél robban a harmadik bomba. A túrógombóc olyan lágy, hogy szinte elomlik a szájban, a finoman citromos, citromhéjas ízek remekül ellenpontozzák a hozzá adott cukrozott tejföl édességét. Az apróra vágott barackot levendulaszörpben áztatták, az ember azt hinné, ez egy másik világ, de nem, az ízek tökéletesen összesimulnak, és a gombóc krémessége mellett kifejezetten szerethető a barack roppanóssága. A poharunkba 2017-es Tokaji Cuvée kerül, ami főként töppedt szemekből készült, botritisz alig van benne, így frissebb, citrusosabb ízvilágú, mint az Enikő, nagyon jól illik a desszerthez.

Mint mondjunk még? Hogy kedvünk támadt megkóstolni a 2020-as Juharos Furmintot is, és az is nagyon jó? Hogy jöttek a szúnyogok, de el is mentek, és mi még mindig ott ültünk? Aki jót akar magának, elmegy erre a mesebeli helyre. De még jobb, ha megszáll a Borbarát vendégházban, mert akkor egyszerűen csak kicsoszog a strandpapucsában, és máris ott van ebben fűszerillatú, kicsit toszkán, kicsit provence-i, mégis nagyon-nagyon magyar kertben, ahol néhány órára megáll velünk az idő.


Fotó:
Szabó Edit - honlap

Iszunk
Tokaji: a folyékony arany című cikk borítóképe

Tokaji: a folyékony arany

2021. 07. 19. | Borsmenta
A Tokaji borvidék világhíres, nektárszerű borait évszázadok óta csiszolják értő kezek, hogy különféle árnyalatokban zárják palackba a botritisz áldását. Caroline Gilby Master of Wine írása…
Vendégoldal
A szőlő nem okoz csalódást című cikk borítóképe

A szőlő nem okoz csalódást

2021. 06. 03. | Borsmenta
Szepsy István nemrégiben a Roadster magazinnak mesélt a mindennapjairól, a terveiről, valamint a magyar borászat helyzetéről…
Beszélgetünk
A lángot én viszem tovább című cikk borítóképe

A lángot én viszem tovább

2020. 04. 04. | Szabó Edit
Beszélgetés Éless Tímeával
A tállyai SZÓLÓ nevét gyorsan megtanulták a természetes borok rajongói, ám azt kevesen tudják, hogy a pincészet merész, formabontó borait egy halk szavú, törékeny nő, Éless Tímea készíti…
Beszélgetünk
Az ember olyan, mint a fa című cikk borítóképe

Az ember olyan, mint a fa

2020. 01. 18. | Szabó Edit
Beszélgetés Lenkey Gézával
Lenkey Géza mádi pincéje valóságos labirintus. Szűkülő-táguló járataiban hordók, üvegballonok végeláthatatlan sora, és a penészlepte palackokba töltött borokat egyre izgalmasabbá érleli az idő…
Beszélgetünk
Tizenöt éve a Dobogónál! című cikk borítóképe

Tizenöt éve a Dobogónál!

2018. 12. 15. | Szabó Edit
Beszélgetés Domokos Attilával
Tizenöt éve készíti borait Tokaj-Hegyalja egyik legkisebb, legszerethetőbb pincészetében Domokos Attila. A Dobogó borász-társtulajdonosával az eltelt évekről, a borokról és az életről beszélgettünk…
Beszélgetünk
Értelem és érzelem című cikk borítóképe

Értelem és érzelem

2016. 05. 28. | Szabó Edit
Beszélgetés Zsirai Katával
A nagyatádi matematika-tanárnő olyan lelkesedéssel tanította tárgyát, hogy a kis Zsirai Kata tízévesen eldöntötte, ő is erre a pályára lép. Hogy hogyan került mégis egyik napról a másikra Mádra és egy három borvidéket átölelő szőlőbirtok élére? Elmeséli ő maga.