Főzünk

Grillsuli Zákány Dániellel 2.

Grillsuli Zákány Dániellel 2. című cikk borítóképe
2023. 05. 29. | Zákány Dániel
Sorozatunk első részében az alapanyagok kiválasztása volt a téma, a második részben pedig a tűzről lesz szó. Mert nagyon nem mindegy, hogy milyen tűzön készül el az étel…

A grillezésben a tűz az egyik legfontosabb szereplő, ezért tökéletesen ismernünk kell, hogy megfelelő módon tudjuk táplálni, a begyújtástól egészen a sütés végéig. Grillezéskor általában faszenet vagy brikettet használunk tüzelőanyagként. Fontos, hogy vásárláskor győződjünk meg róla, hogy a tüzelőanyagunk megbízható, jó minőségű, és adalékanyagoktól mentes. Ugyanígy járjunk el a begyújtásnál is: figyeljünk rá, hogy kizárólag természetes anyagokból készült szereket, eszközöket használjunk, és tartózkodjunk a különböző begyújtást segítő folyadékoktól, mert az azokban található íz és illat belekerülhet az ételünkbe is. A begyújtáshoz türelem kell! Adjunk elegendő időt, hogy felizzon a faszén és bemelegedjen a sütő.

Sütési módszerek

Grillezésnél általában kétféle – direkt és indirekt – sütési módszert használunk.

A direkt sütés azt jelenti, hogy az ételt nyílt láng vagy parázs felett készítjük el, nagyjából 150–250 °C-os hőmérsékleten. Ebben az esetben az alapanyagunk közvetlenül érintkezik a tűzzel, és úgy sül készre.

Az indirekt sütés egy kicsit bonyolultabb, és már igényel némi rutint is. Ennél az eljárásnál ki kell alakítanunk a sütőnkben egy direkt és egy indirekt oldalt. Ez nagyobb sütőknél viszonylag egyszerű: jobbra vagy balra helyezzük a tüzelő részt. A tűztérnél elhelyezhetünk egy vizesedényt is, ami visszafogja az elszabadult hőmérsékletet, és 110–150 °C között tartja a grillt, így az indirekt zónában bátran süthetünk akár 8-10 órán keresztül is.

Álló bbq sütőkben mindenképpen helyezzünk vizesedényt a tűzhely fölé, a mozdony szmókernél viszont magával a tüzeléssel és a meleg áramlattal kell tökéletesen játszani. Fontos, hogy ezek mind zárható sütők legyenek! Az indirekt módszerrel már bátran készíthetünk nagyobb húsokat: egész, kiterített csirkét, pecsenyekacsát, bbq oldalast, tépett húst, de még báránycombot is.

Fordítva grillezés – a reverse sear módszer

A kedvenc módszerem mostanában ezzel a technológiával a reverse sear, vagyis a fordítva grillezés. A hagyományos eljárás szerint a szték grillezését azzal kezdik, hogy kérget sütnek a hús köré, hogy az értékes nedveket megőrizzék, és csak utána kezdődik a készre sütés. A reverse sear steak viszont éppen fordítva készül. Először csak melegítjük, kicsit füstöljük a húst az indirekt zónában kb. 35–42 °C maghőig, majd pihentetés után a direkt zónában pirítjuk készre. Ez egy atombiztos sztéksütési technológia, és ha van otthon egy maghőmérőnk, szinte elronthatatlan. Az első lépést akár 1-2 órával a készre sütés előtt is elvégezhetjük, amennyiben van lehetőségünk arra, hogy megfelelő módon – alufólia alatt, nagyjából 30 °C-os hőmérsékleten – pihentessük a húsunkat.

A sorozat következő részben a különböző sütési praktikáról mesélek.

Fotó:
Zákány Dániel

Főzünk
Grillsuli Zákány Dániellel 1. című cikk borítóképe

Grillsuli Zákány Dániellel 1.

2023. 05. 25. | Zákány Dániel
Az alapanyagok
Itt a tavasz, jön a grillszezon. Háromrészes sorozatunkból kiderül, hogyan válasszuk ki a megfelelő alapanyagokat, hogyan rakjunk tüzet, és melyek a legfontosabb sütési praktikák. Kezdjük az alapanyagokkal!
Eszünk
Kristinus Borbirtok – Lokal47 című cikk borítóképe

Kristinus Borbirtok – Lokal47

2023. 04. 07. | Németh Judit
A Kéthelyen működő, biodinamikus elvek szerint gazdálkodó Kristinus Borbirtok tökéletes hely a kikapcsolódásra. Szállodájuk békességet, éttermük színvonalas étkezést kínál, a borokról már nem is beszélve. Akár egy napra is érdemes elszökni ide…
Eszünk
Nyárra fel, izzítsuk a grilleket! című cikk borítóképe

Nyárra fel, izzítsuk a grilleket!

2019. 06. 07. | Barossné Koós Andrea
Bár az időjárás tréfás kedvében van, azért a nyár az idén sem marad el. Érdemes hát feltérképezni, hol szerezhetjük be a grillezéshez szükséges kellékeket. Van egy ötletünk…
Beszélgetünk
Itt előny a kócosságom című cikk borítóképe

Itt előny a kócosságom

2018. 07. 14. | Szabó Edit
Beszélgetés Serényi Zsolttal
A TV Paprika szakácsaként ismertük meg, aztán kiderült, hogy a füst megzabolázásának különlegesen értő mestere. Könyvet írt a barbecue-ról, és ételeit most saját kis éttermében, a budapesti BpBARbq-ban kóstolhatjuk. Serényi Zsolttal beszélgettünk…
Eszünk
Bp BARbq – a füst a fűszerük című cikk borítóképe

Bp BARbq – a füst a fűszerük

2018. 06. 19. | Szabó Edit
Serényi Zsolt, a TV Paprika tévécsatornáról is ismert „tetovált séf”menő konyhát visz Budapest belvárosában. Érdemes kipróbálni, a Bp BARbq jó ideje vezeti a fővárosi barbecue-helyek sikerlistáját…
Eszünk
Akiket a szmóker füstje megcsapott című cikk borítóképe

Akiket a szmóker füstje megcsapott

2017. 06. 15. | Bőti László
Ízes, nyelvsimogató zsír, mélybarna és rózsaszín húsok, Frédi és Béni konyhájába illő csontok – ez mind a BBQ műfajának sajátja, de az Amerikában már kultikussá vált és szép lassan kis hazánkat is meghódító eljárás mögött még ennél is több van…