2020.11.30. | Szabó Edit
A Hármashatárhegyi repülőtér mellett található, mindössze 1 kilométer hosszú Jane Goodall tanösvény kényelmesen bejárható, és minden évszakban rengeteg látnivalót kínál…
Sokan nem is sejtik, hogy Budapest II. kerületében, a lakóházaktól mindössze kőhajításnyira milyen csodálatos sétaútra bukkanhatunk. A 2018. április 15-én átadott tanösvényt nem véletlenül nevezték el a világhírű angol főemlőskutató-természetvédőről, Valerie Jane Goodallról. A tanösvény közösségi összefogással épült, és létrehozásában a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya mellett jelentős szerepet vállalt a Jane Goodall Intézet is.
Az ismert angol kutató bő negyedszázadon keresztül csimpánzokkal foglalkozott, ám az utóbbi években a természetes élőhelyek védelmére irányította figyelmét. Kevesen tudják, hogy itt, a nagyváros tövében található hazánk legnagyobb testű kígyója, a fokozottan védett kaszpi haragossikló egyik utolsó hazai populációja. A tanösvényen elhelyezett magyar és angol nyelvű táblák a környék történetéről és élővilágáról mesélnek, és segítségükkel természetesen a haragossiklókról is sok mindent megtudhatunk.
Ez a szürkés színű, barna fejű hüllő nevével ellentétben egyáltalán nem bánt, sőt meglehetősen félénk. Igaz, hogy elég méretes, egy-egy kifejlett példány akár 2 méter hosszú is lehet, de olyan jól beleolvad környezetébe, hogy többnyire egyáltalán nem vesszük észre. Legfeljebb a fű zizegését halljuk, ahogyan léptünk zajára besiklik valamelyik közeli föld alatti üregbe. Mivel napközben vadászik, vagy a köveken pihen, a tanösvény kerékpárosok számára tiltott zóna. Ez érthető, hiszen a biciklista nem látja, így kikerülni sem tudja, a kígyó pedig hiába érzi a veszélyt, nem biztos, hogy a gyors jármű elől el tud menekülni.
A kígyók életmódjának tanulmányozása érdekében öt egyedet néhány évvel ezelőtt befogtak, és nyomkövetővel láttak el a kutatók. Közülük kettőt 2016-os magyarországi látogatásakor személyesen Jane Goodall engedett vissza a természetbe. (A két sikló a kutatónő iránti tiszteletből a Vali és a Jane nevet kapta.)
A tanösvény környékén egyébként erdei sikló, rézsikló és vízisikló is él, de mi csak kisebb gyíkokkal találkoztunk a séta során. Volt viszont tömérdek különböző színes bogyó, megszámlálhatatlan mennyiségű gomba és rengeteg őszi virág, amit így november vége felé a természet különös ajándékának tekintettünk.
Nem titok, hogy szeretjük a gombákat, nyáron még Magai Beáta gombásztáborába is elmentünk, szakértő kíséret nélkül azonban kizárólag a fényképezőgép optikájával gyűjtjük őket. Azért a legmesebelibb jelmezbe öltöztetett légyölő galócát szakértő nélkül is felismerjük, és örömmel állapítottuk meg, hogy még soha nem láttunk ilyen hatalmas piros pöttyös kolóniát a lombok rejtekében.
Az idő hideg volt, de a séta kellemes; aki teheti, látogassa meg a Jane Goodall tanösvényt. A gyalogút a Kővári út és az Arad utca sarkáról indul. Ha hosszabb túrát szeretnénk, folytathatjuk a gyaloglást, a reptér közelében több jelzett túraútvonalat is találhatunk.