2023.12.24. | Szabó Edit
Günzer Tamás lett 2023-ban az Év Bortermelője. A villányi borász büszke az elismerésre, és örül, hogy ezt a pillanatot az édesapja is megérhette. Szabó Edit a díjátadó után beszélgetett vele, de nem a szakmáról, hanem a közelgő ünnepekről és arról, hogy vajon mit hoz az új év…
Hogy telik nálatok a karácsony?
Nagy a család, rotálódunk. A lányomnak, Ginának is van egy hároméves fia, Rolandéknál pedig most 9 hónaposak az ikrek. Imádok horgászni, az a hobbim, a hét minden napján képes lennék halat enni, így karácsonykor is kerül halászlé az asztalra, természetesen a saját receptem szerint. Amióta a feleségemmel együtt vagyunk – pedig az nem tegnap óta van – halat ő még nem főzött.
Hogyan készíted?
Mindig vegyes halból. December 23-án előveszem a nagy bográcsot, aztán előkészítem a halakat. Az alaplébe kerül törpeharcsától keszegig, pontyfejig minden. Aztán átpasszírozom, és a tiszta, sűrű lében főzöm meg a ponty- és harcsaszeleteket. Megadom a módját, pedig a lányok nálunk nem szeretik a halat, a fiam is csak a levét eszi meg, de a szüleimnek és az apósoméknak mindig nagy örömöt szerzek ezzel. Hagyomány, hogy december 24-én délben mindenki átjön hozzánk egy áldomásra. Iszunk együtt egy pálinkát vagy egy Mont Blanc Cuvée-t, aztán mindenki hazaviszi a kiporciózott halászlevet, és szenteste az kerül az asztalra, szűk családi körben. Másnap és harmadnap pedig mindig másnál jövünk össze.
Vannak egyéb hagyományos ételek, amiket ilyenkor tálaltok?
Amíg éltek a dédmamák, mindig volt mákos és diós bejgli, de mióta ők nincsenek velünk, ez a tradíció megszakadt. Karácsonykor hagyományos ételeket készítünk, pörköltet, rozé kacsamellet, sztéket, és imádjuk a csokoládés desszerteket.
A saját boraid közül melyiket mihez ajánlod?
A halászléhez természetesen egy jó, könnyű portugieser illik, de az idén készült a Bocor-dűlőből egy kadarkánk, azt is nagyon el tudom képzelni hozzá. A sült halhoz vagy a rácpontyhoz a Mont Blanc Cuvée passzol, a pörköltekhez, vadakhoz pedig a kékfrankosalapú házasításunk, a GT 50. A rozé kacsamellhez a pinot noirt ajánlom, a sztékekhez pedig természetesen a cabernet franc-t.
Na és a csokoládés desszert?
Az egyértelműen Mátyás Cuvée-t kíván.
Van újévi kívánságod?
Ami volt, teljesült, hiszen 2023-ban én lettem az Év Bortermelője Magyarországon. A Mikulás szebb ajándékot nem is hozhatott volna, azóta is mosolyra áll a szám. Más kívánságom az egészségen kívül nincsen, tervem és célom viszont annál több.
Mesélsz ezekről?
Ezzel a díjjal mindig együtt jár, hogy a díjazottra komoly figyelem irányul, és rengeteg meghívást kap. Arra készülök, hogy ez nálam is így történik majd. Nem rejtem véka alá, hogy nagy büszkeséggel tölt el, hogy én kaptam ezt az elismerést. Szeretném minden palackomon feltüntetni, hogy Év Bortermelője díjas borász készítette, hadd tudják a fogyasztók, hogy olyan bort isznak, aminek a készítőjét a szakma is nagyra értékeli. Bízom benne, hogy ez jó hatással lesz a borászatunk forgalmára, de meggyőződésem, hogy ebből az elismerésből a borvidék is profitál. Tavaly megépítettünk egy borbisztrót egy szép, pergolás terasszal, amit jó lenne rendezvényekkel megtölteni. Számomra fontos, hogy minél több embert idecsalogassak a borvidékre, mert aki már itt van, mások borait is meg fogja kóstolni.
Megünnepelted a díjat a villányi borászok közösségével?
Meghívtam mindenkit a Grandiorba egy koccintásra, és ünnepélyes fogadalmat tettem, hogy igyekszem a jövőben is méltó lenni a címre, és minden erőmmel azon munkálkodom, hogy még több fogyasztót neveljek a Villányi borvidék és a villányi borok szeretetére.
...
A Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon” cím a magyar borászok által elnyerhető egyik legrangosabb hazai kitüntetés, amellyel nem a készített bor minőségét díjazzák, hanem a nyertes bortermelő kitartó munkáját, kiemelkedő teljesítményét és a magyar borszakmáért tett erőfeszítéseit.
Ahogyan az elmúlt években mindig, úgy az idén is felkérték a szőlész-borász ágazat és a vendéglátó szakma több mint 850 jeles képviselőjét, hogy nevezzék meg azt az egy termelőt, aki szerintük a leginkább alkalmas a címre. Az Év Bortermelője díj öt jelöltje közül négy az így kapott szavazatok összesítésével érdemelte ki helyét a legjobbak között, míg egy jelöltet – a hagyományoknak megfelelően – a díj korábbi győztesei közösen neveztek meg.
2023-ban az alábbi nevek kerültek a listára:
- Günzer Tamás (Villányi borvidék)
- Lamport József (Egri borvidék)
- Liptai Zsolt (Pannonhalmi borvidék)
- Ifj. Szepsy István (Tokaji borvidék)
- Vesztergombi Csaba (Szekszárdi borvidék)
Közülük választották ki a nyertest titkos szavazással a Magyar Bor Akadémia tagjai.
A díjat 2023-ban Günzer Tamás kapta, aki már harmadik alkalommal került a jelöltek közé. A címet így negyedszázad után ismét egy villányi borász viselheti.
Günzer Tamás 80 hektáron gazdálkodik Villányban, és évjárattól függően 5-6000 hektoliter bort készít évente. Ma már a család minden tagja a vállalkozásban dolgozik, felesége, Mariann a könyvelést és a vendéglátást, lányuk, Gina a marketinget viszi, fiuk, Roland pedig a főborászi feladatokat látja el.