2024.06.06. | Nagyillés János
Mi bureknek hívjuk, Törökországban börek a neve, és a Földközi-tenger keleti partvidékének minden pontján ismerik. Nagyillés János most a darált húsos változatot mutatja meg az olvasóknak…
Nemrég jöttem haza Isztambulból, és máris elkezdett hiányozni a börek. Ennek az ételféleségnek, ami nálunk burek néven ismeretes, Törökországban rengeteg fajtája van. Sok közülük hagyományos, rögzített receptúra szerint készül, és a nyújtás meg a kissé bonyolult előkészítés miatt nem igazán kompatibilis egy átlagos magyar konyhával.
Aki turistaként jár Törökországban, annak a börek ideális választás, hiszen a nap bármely szakában betérhetünk egy börekeshez egy rövid, de tartalmas étkezésre, ihatunk hozzá teát, kávét vagy akár egy jó pohár ayrant, szusszanhatunk egyet, és jöhet a következő múzeum.
Házilag elkészíteni azonban nem olyan egyszerű, már ha az ember nem elég leleményes. A neten rengeteg autentikus receptet találtam, viszont nem volt időm gyúrni, ámde volt a hűtőmben egy csomag rétestészta. Nekiálltam hát, hogy egy kicsit áthangszereljem az autentikus receptet, és az eredmény több mint meggyőző lett.
Én marhahúsból készítettem (a sportos életmód megkívánja a fehérjefogyasztást), de a célnak bármilyen darált hús megfelel – és persze lehet húsmentes is.
Hozzávalók 8 személyre:
- 1 csomag 500 g-os rétestészta
A darált húsos töltelékhez:
- ½ kg darált hús
- 5 közepes vagy nagyobb fej vöröshagyma, apróra vágva
- őrölt paprika (ízlés szerint édes és/vagy csípős – a csípős lehet török csilipehely (pul biber)
- napraforgóolaj
- bors
- só
A joghurtos szószhoz:
- 4 dl görög joghurt
- 4 dl tej
- 4 tojás (két tojássárgáját különválasztunk és félreteszünk a kenéshez)
- 1 dl napraforgóolaj
A szóráshoz:
- szezámmag
- pirított szezámmag
- ha van otthon: çörek otu (itthon fekete köményként vagy nigellaként ismerjük)
Elkészítése:
1. A szószhoz a görög joghurtot (valószínűleg sovány tejföllel is működik) összekeverjük a tejjel, az olajjal és a 4 tojással – amelyek közül kettőnek a sárgáját félretesszük a kenéshez. A keveréket ízlés szerint megsózzuk.
2. A darált húsos töltelékhez az apróra vágott hagymát napraforgóolajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a darált húst és a fűszereket, és az egészet összepirítjuk.
3. Mivel ez a mennyiség 8-10 személynek is elegendő, előveszünk 2 közepes méretű tepsit. Azért nem egy nagyot, mert a bolti rétestészta mérete a közepes tepsihez megfelelő. Akkora legyen a tepsi, hogy a réteslap lógjon túl rajta, mert a széleit a végén rá fogjuk hajtogatni a tetejére.
4. A sütőt előmelegítjük 180 fokra
5. A tepsik alját kikenjük napraforgóolajjal – mindegy, hogy hagyományos vagy tapadásmentes tepsit használunk, nem fog leragadni a tészta –, és belefektetjük az első réteslapot úgy, hogy a szélei túllógjanak a tepsi peremén.
6. A joghurtos-tojásos szószt megfelezzük, hiszen két tepsink van. Az első felét osszuk gondolatban öt részre, és az első ötödöt kenjük egyenletesen a tésztára, majd fedjük be a következő réteslappal. Ez is túl fog lógni, de addig kell ráncolni, míg nem lesz a tepsivel megegyező méretű. A kép segít megérteni a folyamatot.
7. Erre a réteslapra jön a szósz második ötöde, valamint a darált hús negyede, egyenletesen eloszlatva. Következik a harmadik réteslap, ráncoljuk, kenjük szósszal, jön a darált hús második negyede és ismét lefedjük réteslappal. Még egy adag szósz, még egy réteslap, a tetejére megint szósz, és ügyesen ráhajtogatjuk a legalsó réteslap kilógó részeit az oldalára meg a tetejére. Ugyanezt a folyamatot megismételjük a másik tepsivel is.
8. A tetejét megkenjük a tojások felvert sárgájával, megszórjuk szezámmaggal, pirított szezámmaggal, çörek otuval (nigellával), ha van otthon, és még mielőtt betennénk a sütőbe, éles késsel nagyobb kockákra vágjuk.
9. Légkeverés nélkül, 180 fokos sütőben 40 perc alatt pirosra sütjük.
(Akár mindkét tepsit betolhatjuk egyszerre a sütőbe, de akkor több idő kell a sütéshez.)
Borsmenta-tipp 1: ha a csomagban 11 réteslap van, akkor valamelyik tepsi aljára tegyünk dupla tésztaréteget.
Borsmenta-tipp 2: a húsmentesen étkezők készíthetik áttört burgonyával vagy túróval is.
Borsmenta-tipp 3: ha nem várunk vendégeket, készíthetjük a fele mennyiséget is.
Fotó:
Nagyillés János