Vissza

A török szárma – töltött szőlőlevél

2024.01.19. | Nagyillés János
Családi vacsora egy bögre rizsből? Miért ne! A szárma, vagyis a töltött szőlőlevél egyszerű, ízletes és kiadós, mindenkinek jut belőle. Íme Nagyillés János legújabb török receptje…


Mint tudjuk, a magyar nyelv sok török szót használ – a hódoltság idején török uralom alatt álló területeken még annál is többet. Én például gyerekkoromban a Dél-Alföldön, Mindszenten nem is ismertem azt az ételnevet, hogy töltött káposzta. Tősgyökeres parasztcsalád vagyunk, de nálunk a töltött káposztát mindenki szármaként emlegette. Akkoriban fogalmam sem volt róla, hogy egy tőrőlmetszett török szót használok. A sarmak ige azt jelenti, ’becsavar, bugyolál', a sarma pedig ennek az eredménye.
 
A mi falunkban a szárma csakis a töltött káposztát jelentette, holott Törökországban szőlő- és egyéb leveleket is töltenek, például az izmiri barátom, Cengiz édesanyja, Necla Hanım töltött céklalevelet is készített nekem. Mondhatom, isteni volt, mint minden, ami a konyhájából kikerült.
 
A különböző levelek töltése tulajdonképpen közel-keleti kulináris jellegzetesség, nyomai már a görög–római antikvitásban fellelhetők. Engem a céklalevél meglepetésként ért (a nyáron természetesen kipróbálom), a káposztafélék levelének töltése viszont ma már nem korlátozódik a Közel-Keletre, ahogy nálunk is nagy hagyománya van bizonyos tájegységeken ­– az én szülőfalumtól nem is olyan messze – a tőtikének, ami szőlőlevéllel készül.

A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
 
Ha valaki nálunk, Mindszenten nekiállt volna szőlőlevelet tölteni, legalábbis kinevették volna érte – én most Figen barátnőmmel mégis szőlőlevelet töltöttem, méghozzá mindszenti szőlőlevelet, amit édesanyám gyűjtött és sós vízben tartósított a nyáron. Leforrázott szőlőleveleket is tett el a mélyhűtőbe, amit most használtunk fel. A forrázott-fagyasztott változat valamivel elasztikusabb, a sós vízben eltett roppanósabb, de a végeredmény a főzés végén körülbelül ugyanaz. A tartósított szőlőlevél minden keleti élelmiszerboltban hozzáférhető, de – mint fentebb említettem – mi magunk is tartósíthatjuk.
 
Az elkészítés nekiülős, aprólékos munka – a törökök úgy tartják, összehozza a családot, és nemcsak amiatt, mert a háziasszonyok, amikor egyszerre több száz darabot készítenek, segítenek egymásnak, hanem azért is, mert a szármakészítés hagyománya generációról generációra száll –, a család fiatalabb tagjai az idősebbektől tanulták. Ez a recept Figen szír határhoz közeli adanai családjának receptje lesz.
 
Ha friss szőlőlevélből készítjük (ennek a változatnak a török neve yaprak sarması), a szőlőlevelet mosás után forrázzuk, de csak addig hagyjuk a forró vízben, hogy éppen színt váltson. A sós lében eltett verziót érdemes átmosni és lecsepegtetni a töltés előtt, a fagyasztottat pedig egyszerűen csak hagyjuk felengedni, hiszen már megmostuk és leforráztuk, mielőtt a mélyhűtőbe tettük volna.

A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
 
Hozzávalók:
 
  • 1 bögre (2 dl) rizs
  • 1 bögre víz
  • 60 szőlőlevél
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 szép csokor petrezselyem
  • pirospaprika
  • menta
  • tálaláskor: görög joghurt
 
A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész

Elkészítése:

 
A1.  töltelék elkészítése nagyon egyszerű. Egy bögre (két deciliter) rizst alaposan átmosunk. Míg lecsepeg, 1 nagyobb fej vöröshagymát vágunk fel – nem szükséges nagyon apróra. Napraforgóolajon megfuttatjuk, hozzáadunk három gerezd áttört fokhagymát, sózzuk és egy evőkanálnyi szárított mentával ízesítjük. Mikor az összetevők összemelegedtek, egy bögre (ismét két deciliter) vizet öntünk rá, és addig főzzük vele a rizst, míg a víz el nem fő, majd hozzákeverjük az apróra vágott petrezselymet. Ezután levesszük a tűzről, mert hűlnie kell, hogy tudjunk vele dolgozni. A rizs ekkor körülbelül félig főtt állapotban lesz, teljesen majd a szőlőlevélbe csavarás után főzzük meg. Az egy bögrényi rizs a szőlőlevelek nagyságától függően kb. 60 szármához lesz elegendő.

A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
 
2. Töltéskor a levelet a hátára borítjuk, az eres felszíne legyen felénk. A levélnyél felőli véghez teszünk egy jó teáskanál rizst, és szimmetrikusan mindkét irányba csipkedő mozdulatokkal körülbelül kisujjhossznyi rúdformát képezünk belőle. Erre előbb a levélnyél melletti, két lenyúló levélrészt borítjuk rá, majd elkezdjük feltekerni, és az első egy-két behajtás után a levél bal és jobb oldali szárnyát a már felcsavart rész alá hajtjuk a képen látható módon.
 
3. Jó szorosan tekerjük fel. Feltekerés után egymás mellé helyezzük, és mivel a rizs hűl benne, nem fog kibomlani.

A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész

4. Ha vannak túl kicsi vagy szakadt levelek, azokkal egy 3-4 literes lábos alját kibéleljük (de a bélelés nem kötelező), és a kész szármákat szorosan egymás mellé fektetjük. A következő rétegben a szármák iránya legyen merőleges az előző rétegben lévőkére.
 
5. Ha a tálunk főzésre kész, egy edényben bő napraforgóolajon megfuttatunk még három gerezd fokhagymát és egy kanál őrölt paprikát. A paprikával nagyon vigyázunk, mert könnyen megég. A keveréket a szármákra öntjük, még egy jó teáskanál sót szórunk a tetejére, majd annyi vizet adunk hozzá, hogy a töltött szőlőleveleket éppen elfedje. A szármahalom tetejére tányért borítunk, és fedő alatt közepes lángon főzzük, amíg a víz el nem fő. Utána lehúzzuk a tűzről, és lefedve hagyjuk kihűlni: közben a levelekben lévő rizs a fűszeres vizet teljesen magába szívja, és készre párolódik.

A török szárma – töltött szőlőlevél - Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
 
A török szármát kihűlés után citromlével és joghurttal fogyasztjuk. Cikkekre vágott hagymát is adhatunk hozzá.
 
:
Fotó:
Nagyillés János

Főzünk

Lencseköfte

2023.11.30. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 2. rész
A török konyha bővelkedik húsmentes receptekben. Török örömök című sorozatának 2. részében Nagyillés János azt meséli el, hogyan készítjük az egyik legnépszerűbb zöldségételt, a vörösle…
Főzünk

Sütlaç – rizspuding

2023.12.07. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 3. rész
Na, ki szereti a tejberizst? Aki a kérdésre igennel válaszolt, annak feltétlenül ki kell próbálnia a török változatot. Íme Nagyillés János receptje…
Főzünk

Az imám kedvence

2023.12.20. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 4. rész
Bizony, ez az a török, padlizsános étel, amitől az imám elájult. De hogy miért? Nagyillés János legfrissebb receptjéhez történet és etimológiai fejtegetés is jár, hogy ne csak a testünk…
Főzünk

Ayva tatlısı – birsdesszert

2023.12.28. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 5. rész
A birsalma mámorító illata betölti a konyhát, amikor ez a csodálatos desszert készül. És hogy mi a titka? Nagyillés János elmeséli…
Főzünk

Çiçek ekmek – virágkenyér

2024.01.04. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
Sütni jó, és semmi sem finomabb, mint a frissen sült kenyér. Nagyillés Jánosnak nincs sok ideje a tűzhely mellett állni, de a virágkenyér szerencsére pofonegyszerű, és nem csak látványo…
Főzünk

Csirkés csicseriborsós piláf

2024.01.11. | Nagyillés János
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 7. rész
A tavuklu nohutlu pilav csirkealaplével és csicseriborsóval készül. Az étel története egészen a török szultán udvaráig nyúlik vissza, és Nagyillés Jánostól szokás szerint nemcsak a rece…

címkék

amerika (4) aprókertek (29) ausztria (6) az év bortermelője (9) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (44) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (120) balatonboglári borvidék (15) balatonfüred csopaki borvidék (23) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (19) biobor (4) biodinamikus (8) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (6) bor (293) borász (52) borászok borásza (12) borbár (36) borfesztivál (41) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (65) bornapló (8) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (287) bortúra (31) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (31) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (4) budai zöld (4) budapest (234) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (6) csányi pincészet (9) csirke (12) csokoládé (12) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) dél-balaton (12) demeter zoltan (5) desszert (5) desszertbor (4) édes (108) eger (70) egészséges (11) egri borvidék (10) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (25) etyek budai borvidék (26) etyeki kúria (17) ezerjó (5) fehérbor (97) fesztivál (45) figula (5) figula pincészet (4) franc&franc (7) franciaország (8) friss (4) frittmann (6) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (5) gálné dignisz éva (5) gere attila pincészete (6) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (6) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (5) hajós (6) hal (5) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (9) hétszőlő (4) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (151) ipacs szabó istván (4) iszunk (13) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (14) karácsony (29) karantén (23) kávé (42) kavezok (9) kékfrankos (23) kéknyelű (15) kenyér (13) késői szüret (6) kislaki bormanufaktúra (4) koktél (13) kolonics pincészet (4) könnyű (15) könnyűvér (5) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (59) Kőszeg (16) kovács nimród (5) kovács nimród winery (15) köveskál (9) közben esznek (10) kreinbacher birtok (11) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (17) laposa birtok (5) leves (25) london (21) luka enikő (4) mád (14) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (68) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (4) merlot (16) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (10) művészinterjú (18) nagyi receptje (4) narancsbor (5) natúr bor (7) nemzetközi borvásár (4) néró (4) neszmélyi borvidék (4) nyár (16) nyaralás (5) nyári (6) olaszország (47) olaszrizling (32) őstermelői piac (6) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (8) pálinka (18) pálinkaverseny (13) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (8) pázmánd (35) pécs (10) pékség (7) pét-nat (23) pezsgő (94) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (13) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) rácz jenő (5) rajnai rizling (25) recept (248) rókusfalvy birtok (5) rosalia (6) rozé (50) saláta (12) sanzon (9) sárospatak (4) sauska (8) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (50) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (19) sör (46) sós (100) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (51) süti (17) svét (19) syrah (18) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (89) száraz szamorodni (5) szekszárd (57) szekszárdi borvidék (15) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (21) szentesi józsef (6) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szüret (4) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) természet (4) természetes bor (20) tészta (17) tesztelünk (209) tokaj (153) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (111) tokaji aszú (44) török (22) torta (4) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (5) Unger Bormanufaktúra (17) utazás (79) utazási tippek (39) utazunk (41) vacsora (12) váli péter (4) vega (12) velencei-tó (19) verseny (15) veszprém (4) villány (32) villányi borvidék (92) vörösbor (142) vylyan (30) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (9) zsirai pincészet (6) zweigelt (4)