Utazunk

Habsburg Miksa kastélya, a Castello di Miramare

Habsburg Miksa kastélya, a Castello di Miramare című cikk borítóképe
2023. 08. 15. | Juga Péter
Kevesen tudják, hogy Ferenc József osztrák császár és magyar király öccse, Miksa főherceg pompázatos palotát építtetett, amely ma is látogatható Trieszt közelében. Juga Péter járt a falak között…

Trieszttől alig 8 km-re nyugatra egy meseszerű kastélyt találunk, amelynek 22 hektáros parkjában üvegházak, tavak, pavilonok szabdalják a sétányokat. A csodálatos kertet maga a főherceg, Habsburger Ferdinand Maximilian von Österreich (1832–1867) tervezte és gondozta – ameddig tehette.

Az építmény lenyűgöző. Nem kis vállalkozás volt az osztrák Carl Junker részéről, hogy a főherceg megrendelése szerint egy tengerbe érő sziklanyúlványra tervezte és építette meg a kastélyt. Ugyanakkor a XXI. századi parkolási problémákra nem gondolt, így nem mindig könnyű elhelyezni a modernkori konflisainkat, de azért nem lehetetlen. (Ma legalább kevesebb abrak kell annak a jóval több lónak, amelyek a kasztnik alatt lapulnak…)

Nagyvonalú belső terek

Pompában, díszítettségben, nemesebbnél nemesebb anyagok használatában nincs hiány, 1856 és 1860 között volt is az osztrák főhercegnek miből létrehozni ezt a csekélységet. A szépsége mellett az épület egyediségét az adja, hogy szinte teljes, eredeti bútorzattal, berendezéssel maradt az utókorra. (Arrafelé nem volt, aki szétlopja…) Megtekinthetjük Miksa saját maga tervezte szobáját, amely a hajókabinját idézi meg, annak minden puritánságával együtt. Az osztrák haditengerészet főparancsnokaként végül is nem meglepő a ragaszkodása a hajós élethez. A felesége, Sarolta (Charlotte Amélie von Belgien) számára készült lakosztálynál Junker eltekintett a „kabinromantikától”, és egy tágas, nőies, finom színhasználatú helyiséget álmodott meg. Közös szobájuk is volt természetesen, bár a leírások azt nem közlik, hogy milyen gyakran használták azt egyszerre – de talán ez nem is ránk tartozik.

A könyvtárszoba polcai mind a mennyezetig érnek, a könyvgerincekből ítélve irigylésre méltó tartalommal. A szoba két bejáratát két-két mellszobor őrzi: Homérosz és Dante, Shakespeare és Goethe. Jó ízlésre vall…

Sarolta remekül zongorázott, az épületben egy sokablakos, első emeleti szobácska őrizte számára a hangszert, amelynek eredetije sajnos már nincs meg.

Mindenféle igényeket kielégítendő készült téli és nyári ebédlő is a kastélyhoz, előbbi kazettás mennyezettel rendelkezik, és belmagasságát tekintve akár tűzijátékot is tarthatnának benne. A trónterem természetesen mindenben túltesz az ebédlőkön, az olasz restaurátorok kiváló munkájának köszönhetően teljes pompájában láthatjuk.

Beleszólt a történelem

Egészen pontosan 3 évig élvezhette a komplexum adta kényelmet a pár, ugyanis 1863-ban, III. Napóleon nem egészen jószándékú kezdeményezésére Miksa elfogadta a felkérést, hogy Mexikó császára legyen. Történt ugyanis, hogy az amerikai polgárháborúval (1861–65) egyidőben Mexikó lakossága is egymásnak esett, royalisták a köztársaságpártiak ellen.

A Francia Császárság úgy gondolta, hogy most kell közbelépni nevető harmadikként, amikor a mexikóiak egymással vannak elfoglalva. A gyarmatszerzési célhoz a royalisták oldalát erősítették természetesen, mindjárt 25.000 katonával, akik nagyrészt le is győzték a Benito Juárez pártján álló csapatokat. Miksa – családja egyértelmű rosszallása ellenére – 7.000 katonával érkezett az országba (ebből 1000 magyar volt), hogy elfoglalja a trónt. Bátyja (I. Ferenc József osztrák császár és magyar király) ugyan érdekelt volt az amerikai kontinensen való terjeszkedésben, de nem a kétszínű franciákkal közösködve.

A jószándékú Miksa alapvetően megtartotta Juárez reformjait (például földet osztott a parasztoknak), és igyekezett európai mintájú országgá alakítani Mexikót, ami azért – lássuk be – kissé naiv elképzelés volt. A franciák eközben a császár tudta nélkül fosztogattak és gyilkoltak, a mexikói nép pedig egyértelműen a „véreskezű” császárt okolta minden sérelemért.

Az amerikai polgárháború befejeztével a fehér sas szeme is délre szegeződött. Az amerikaiaknak nem nagyon állt érdekükben, hogy bármilyen európai hatalom megvesse a lábát a kontinensen (lásd Monroe-elv). Így először fű alatt, majd nyíltan küldték katonáikat az országba, mire a franciák – tartva Amerika hadba lépésétől és féltve gyarmataikat –visszavonták csapataikat Mexikóból.

A gyors veszteségeket követően Miksát kérték, hogy hagyja ott császárságát, de hiába. Pár ezres seregével Querétaro erődjébe menekült, de elfogták, és hazaárulás vádjával tábornokaival együtt halálra ítélték. Az erődtől nem messze nyitott rájuk tüzet a mexikói kivégzőosztag.

Sarolta korábban elhagyta Mexikót, de hiába könyörgött a pápánál és a spanyoloknál segítségért. Hatvan évvel élte túl férjét, 1927-ben hunyt el.

A kert és a környék

A botanikus kertben a rengeteg egyéb különlegesség mellett több mexikói növény is található. Ezeket a hercegi pár gyűjtötte össze. A sétányok mentén találunk egy kisebb, de hasonlóan gyönyörű kastélyt, a Castelletót, és ha a nagy séta során elfáradtunk, akár kávézhatunk is egyet a ciprusok árnyékában, a kert közepe táján.

Eleven történelem, esztétikum és a természet varázsa. Nem véletlenül szerette a vidéket Rilke is, aki a nem messze lévő Duinóban alkotta meg híres elégiáit. A nevét viselő sétányról fantasztikus az Adria a látványa, csak egyszer jussunk el oda is…

A sorozat következő részében Sienába utazunk.

Fotó:
Juga Péter

Utazunk
James Joyce a teraszon – ez is Trieszt! című cikk borítóképe

James Joyce a teraszon – ez is Trieszt!

2023. 08. 05. | Juga Péter
A hazánkhoz legközelebb eső olasz város, Trieszt hatalmas szívvel, emberi léptékkel és a végtelenül hullámzó tésztafőző vízzel (tenger) várja vendégeit. Juga Péter szubjektív úti beszámolóval jelentkezett a térségből…
Eszünk
Tavaszi képeslapok című cikk borítóképe

Tavaszi képeslapok

2023. 06. 08. | Vargha Márk
Vargha Márk szezonális sorozata a befejező részhez érkezett. A tavaszi képslapokon szokás szerint jó ételekről, italokról és az azokat készítő tehetséges emberekről ír. Vagyis olyasmikről, amiért érdemes élni…
Utazunk
Nem csak síterep! című cikk borítóképe

Nem csak síterep!

2023. 03. 10. | Vargha Márk
13+1 varázslatos hely Trentino-Alto Adigében 1.
Bár sokan csak kiváló sípályái miatt keresik fel, Dél-Tirol és környéke egyéb látnivalókban is bővelkedik. Vargha Márk decemberben járt arra, és kétrészes sorozatban listázta a legizgalmasabb helyeket. Íme az első hat kihagyhatatlan célpont…
Utazunk
Ne itt tanulj vezetni! Az Amalfi partszakasz című cikk borítóképe

Ne itt tanulj vezetni! Az Amalfi partszakasz

2019. 07. 31. | Szabó Edit
4. Nápoly és környéke – az Amalfi partszakasz
Van két tengerparti város – nevezzük őket Sorrentónak és Amalfinak –, egyik gyönyörűbb, mint a másik. Története is, legendája is van mindkettőnek. De a legfantasztikusabb a kettőt összekötő hegyi út…
Utazunk
Herculaneum, Pompeji, Vezúv című cikk borítóképe

Herculaneum, Pompeji, Vezúv

2019. 07. 12. | Szabó Edit
3. Nápoly környéke – Herculaneum, Pompeji, Vezúv
A két híres romváros, Herculaneum és Pompeji éppúgy kihagyhatatlan egy nápolyi utazásból, mint a tájat uraló, ma már békésen füstölgő Vezúv, amely annyi ember életét oltotta ki két évezreddel ezelőtt…
Utazunk
Capri vagy Procida? Válassz, ha tudsz! című cikk borítóképe

Capri vagy Procida? Válassz, ha tudsz!

2019. 06. 16. | Szabó Edit
2. Nápoly környéke - Két csodasziget
Nápoly forgalmas kikötőjéből hajók is, kompok is indulnak a környékbeli szigetekre. Valahová kötelező elutazni akkor is, ha csak néhány napra jöttünk. Hogy miért? Elmondjuk!