2023.02.15. | Pesti Eszter-Nádasi Eszter
A Seven Hills Distillery tulajdonosa, a rangos nemzetközi díjakat nyert Tokaj Gin készítője, Mészáros-Komáromy Dénes lesz az első magyar ginverseny zsűrielnöke. A szakembert a verseny részleteiről kérdeztük...
Hogyan jött az elképzelés, hogy az idei perkátai Scientia Master Spirit Competition rendezvényen külön szekciót kapjanak a ginek?
Az utóbbi években egyre több a jó gin Magyarországon, ezért éreztük indokoltnak, hogy megszervezzük ezt a megmérettetést. A zsűriben olyan szakemberek foglalnak helyet, akik már nemzetközi szinten is elértek valamit, éppen ezért adhatunk a véleményükre, viszont fontos, hogy a szabályzat értelmében ők nem nevezhetnek saját tételekkel.
Mi a célotok a versennyel?
Mindenekelőtt az, hogy segítsünk azoknak a kollégáinknak, akik már elindultak a ginkészítés útján, de eszükbe se jut, hogy benevezzenek egy külföldi versenyre vagy mert nincs elég bátorságuk, vagy mert nincs megfelelő erőforrásuk ehhez. Mi, akik már szereztünk tapasztalatokat nemzetközi versenyeken, pontosan tudjuk, hogy milyen sokat jelent a szakmai visszajelzés, a tételeinkről szóló alapos kóstolási jegyzet, hiszen ez segíti leginkább a további munkát. Ezért az az alapvető célunk, hogy objektív, világos képet fessünk arról, hogy a szakmai szempontok alapján ki hol tart jelenleg a pályáján.
Milyen körből vártok nevezéseket?
Ezt a versenyt egészen két évvel ezelőttig Perkátai Pálinkaversenynek hívták, és főként a magánfőzők körében volt népszerű. Most próbáljuk a kereskedelmi főzdéket is bevonni, mert nekik is segíteni szeretnénk a fejlődésben. A minták beadási határideje február 19., és minél többen neveznek, annál jobb.
Milyen kategóriákban lehet indulni?
A három alapkategória a gin, a desztillált gin és a London gin, de mindegyikből létezik dry verzió is, ami azt jelenti, hogy a párlat maximum 0,1 gramm/liter cukrot tartalmaz. De nem fogjuk ennyire szétbontani a mintákat, mert Magyarországon még nincs például annyi London dry gin, hogy külön értékeljük ezeket.
A nagydíjak között szerepel olyan, hogy „Magyarország legjobb eredményt elért New Western / New Style ginje 2023” – ez mit takar?
Gyakorlatilag a kortárs kategóriát fedi le, amiben nem kifejezetten az erős, borókás jegyek a meghatározóak. Úgy gondolom, hogy mi, magyarok éppen ebben vagyunk jók, nem pedig a klasszikus, angol, vonalas, viszonylag egyszerű – külföldön úgy is mondják, hogy egydimenziós – ginekben. Nálunk mindig van valami kis flikflak, okosság, érdekesség – a legtöbb párlatmester, aki ginkészítésre adja a fejét, beleviszi a pálinkás múltját is ebbe, ami szerintem jó.
A legjobb gin & tonikhoz való gin is díjat kap majd a versenyen. Ebben a kategóriában hogyan működik a bírálat?
A gint az emberek többsége nem tisztán issza. Ez nem magyar sajátosság, a világ minden pontján így van, ritka, ha valaki csak kitölti a poharába és elszürcsölgeti. Amikor 40 térfogatszázalék körüli vagy afölötti párlatot hígítunk, akkor bizony az erősségei és a hibái is jól megmutatkoznak. Például vannak olyan földes-avaros ízjegyek, amiket aztán citrusokkal ellensúlyoznak a koktélban. A versenyen ugyanazt a viszonylag neutrális tonikot fogjuk használni minden ginhez – semmilyen gyümölcsöt, fűszert nem adunk hozzá –, így kerül majd a bírák elé. Nagyon izgalmas! Az egész zsűrizést úgy kell elképzelni, mint egy kis kerekasztalt, ahol arról beszélgetünk, hogy ki mit érez a mintákban, mert ez nem annyira egzakt.
A minősítés miben tér el egy borbírálattól?
Itt is van vizuális vizsgálat, elemezzük a kompozíciót, a szájérzetet és az összhatást. Egy 100 pontos, kifejezetten ginekre kiírt minősítő rendszert használunk: jó, hogy egy-egy kategóriában nem 1-3 pont adható, hanem 10-20, mert ezzel jobban ki lehet fejezni azt, hogy mi tetszik vagy éppen mi nem. Az indulóknak komoly szöveges értékelés is jár, minden bíráló meg van bízva azzal, hogy jegyzeteljen, amennyit csak tud. Ezáltal a versenyzők olyan megerősítést vagy bírálatot kapnak, amiből tanulva elképzelhető, hogy a következő évben klasszisokkal jobb italt tudnak majd készíteni.
Az interjú hanganyagának szerkesztett változata a Magyar Katolikus Rádió Borivóknak való című műsorában hangzott el, 2023. február 4-én. A műsor ITT meghallgatható.
A versennyel kapcsolatos további írásaink:
Startol a SCIENTIA MASTER SPIRIT COMPETITION 2023
Nem parasztvakítás - beszélgetés Pavlicsek Csaba pálinkamesterrel
Fotó:
Seven Hills Distillery