Fokhagymás garnéla spárgával
Apám tiszai halász volt, így aztán minden áldott nap került hal az asztalunkra, amit anyám igyekezett a lehető legváltozatosabb formában elkészíteni. A vajban süllő, a füstölt angolna, a töltött csuka vagy a kecsegepaprikás éppoly mindennapos vendég volt nálunk, mint máshol a paprikáskrumpli. Gyerekkoromban nem is tudtam, milyen szerencsés vagyok, hogy ekkora dózisban viszem be a szervezetembe az omega-hármat, a hal természetesen tartozott hozzá az életemhez.
Aztán felnőtt életem során volt alkalmam felfedezni a tengeri halak és a tenger egyéb gyümölcseinek hihetetlen gasztronómiai sokszínűségét, és időnként szívesen csempészek a saját konyhánkba is egy kis mediterrán világot.
A garnéla régi kedvenc, és noha alaposan megkérik az árát, egy-egy különleges alkalommal talán megengedhetjük magunknak. Ezt a receptet a friss spárga varázsolja ízig-vérig tavaszivá, és ne feledjük, hogy egy pohár jóféle pezsgővel lesz az igazi! Az itt leírt mennyiségek 4 adag előételhez vagy 2 adag főételhez elégségesek.
Hozzávalók:
- 30 dkg főtt garnéla (egészben, páncélban)
- 5 dkg vaj
- 3-4 gerezd fokhagyma, zúzva, vágva
- 1 nagy csokor petrezselyem, gorombára vágva
- 1 dl tejszín
- 1 csokor zöldspárga
- durva szemű só, citrom a táláláshoz

Elkészítése:
1.A spárgát megmossuk, aztán egyenként a két kezünkbe véve eltörjük, ahol hagyja magát. (Az alsó, fásabb részét tegyük félre, és kevés sós vízben főzzünk belőle alaplevet, amit remekül fel tudunk majd használni egy későbbi spárgakrémleveshez.) A felső részéről egy papírtörlővel itassuk le a vizet.
2.Egy serpenyőben olvasszuk meg a vaj felét, és amikor már forró, tegyük bele a spárgát. Hirtelen süssük, és amikor már a bőre kicsit ráncosodni, a színe sötétedni kezd, egy csipesz segítségével szedjük ki őket. (Ez nagyjából 1-2 perc, a spárga vastagságától függően.) Akkor jó, ha kicsit megsült, de még roppan.
3.Tegyük a serpenyőbe a vaj másik felét, várjuk meg, hogy felforrósodjon, és dobjuk rá a zúzott fokhagymát. Rövid ideig pároljuk, de kevergessük, nehogy leégjen.
4.Ha a hagyma kicsit megdinsztelődött, mehet bele a garnéla. Figyelem: a rákocskák eleve meg vannak főzve, 3 perc sütés éppen elegendő. Ne nagyon keverjük, inkább rázogassuk, de azért arra ügyeljünk, hogy mindkét oldal találkozzon a serpenyő aljával.
6.Ha kész, öntsük rá a tejszínt, egy perc alatt főzzük össze a garnélával, majd mehet rá a durvára vágott petrezselyem, azzal is forgassuk össze finoman, és már kész is.
Forrón, a spárgával körítve, citrommal kínáljuk. Aki szereti, tehet rá némi frissen őrölt borsot, és ha a garnéla nem volt eleve nagyon sós, meghinthetjük egy kis durva sóval is.
Egy pohár száraz fehér pezsgő illik hozzá. (Mi fotózáskor a Gedeon Birtok tradicionális eljárással készült cuvée-jét nyitottuk.)