2022.01.30. | Szabó Edit
Konfitált kacsacomb, hagymás tört krumpli, párolt lila káposzta. A nagy triót ezúttal Bernáth József séf receptje szerint készítjük el, és a Vylyan Pincészet Mandulás nevű borával kínáljuk…
Szeretjük a cabernet franc-t. Az egyik nagy kedvencünk éveken keresztül a Vylyan Pincészet Mandolás nevű franc-ja volt, amely méltóságával és gazdagságával lopta be magát a szívünkbe. Hozzá a szőlőt a Mandolás-dűlő adta, ezért kapta a bor ezt a kedves nevet.
Az utóbbi években azonban fejlődtek és korosodtak a pincészet ültetvényei, és kiderült, hogy a Mandolás- mellett a Gombás-dűlő is nagyon szép cabernet franc szőlőt terem. A kimagasló 2017-es évjáratban döntött úgy a pincészet, hogy mindkét dűlő termése belekerül a borba, és így a név Mandulásra változik.
Ahogyan elődje, ez a bor is csak a legkiválóbb évjáratokban készül, és ugyan nem dűlőszelektált tétel, de hordóválogatás, és pazar gyümölcsösségével, étcsokis, fahéjas fűszerességével azonnal belopja magát az ember szívébe. Nem csoda, hogy Bernáth Józsefnek is megtetszett.
A séf ezt a receptet kifejezetten a 2017-es Manduláshoz komponálta, és mi azonnal ki is próbáltuk.
Bernáth József persze beletett egy-két olyan csavart a végén, amit a séfek előszeretettel alkalmaznak, de a hozzám hasonló háziasszonyok megelégszenek az egyszerűbb változattal is. A receptet természetesen a séf által megírt módon adom közre (a hozzávalókat is grammban írom, ahogyan ő tette), és jelzem, hogy hol változtattam.
Hozzávalók:
a kacsacombhoz
- 2 db hízottkacsa-comb (személyenként egy – én négyet készítettem el, így szerepel a fotón)
- 35 g durva só
- 1 kis csokor friss kakukkfű
- 2 friss rozmaringág
- 1 nagyobb fej vöröshagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 650 g kacsazsír
a hagymás tört krumplihoz
- 360 g pürének való burgonya
- 3-5 g finom só
- 2 közepes fej vöröshagyma (én újhagymával készítettem)
- 40-45 g kacsazsír
- őrölt fekete bors, ízlés szerint
- 2 g őrölt koriandermag
- 450 g lila káposzta
- 20 g kacsazsír
- 60 g kristálycukor
- 3 g finom só
- 30-35 g almaecet
- 6-8 g 10%-os ételecet
- 1-2 g őrölt kömény
- 10 g rukkola
Elkészítése:
1. A kacsacombokat alaposan bedörzsöljük a durva sóval, mellétesszük a megmosott kakukkfüvet és a rozmaringot. 3 órán át állni hagyjuk a hűtőben.
2. Három óra elteltével leveregetjük, majd lemossuk a combokról a sót, és alaposan leitatjuk róluk a vizet. A combokat a pácból megmaradt fűszernövényekkel és a hagymákkal együtt egy magas falú kis tepsibe vagy jénai edénybe tesszük, s annyi kacsazsírt öntünk rá, hogy teljesen ellepje. Egy akkora sütőpapírt nyomkodunk a tetejére, ami teljesen beborítja, majd alufóliával duplán letakarjuk. 145 °C-ra előmelegített sütőben 1,5−2 órát konfitáljuk. Akkor kész a hús, ha egy kis pengéjű kést könnyen át tudunk szúrni a csont mellett a húson, és kiemelve azt a comb könnyedén lecsúszik róla. (Megjegyzés: az én sütőmben ez a művelet majdnem 4 órát vett igénybe.)
3. A burgonyát megpucoljuk, megmossuk, és nagyjából egyforma (körülbelül 2,5-3 cm-es) darabokra vágjuk. Hideg, sós vízben feltesszük főni. Amikor a víz felforrt, takarékra vesszük, és a krumplikat puhára főzzük. Az sem baj, ha kissé túlfőnek, hagymás tört burgonyának az tökéletes!
4. Közben nekilátunk a hagymás alapnak. A vöröshagymákat közepesen nagy (1−1,5 cm-es) kockákra vágjuk. Egy edényben felolvasztjuk a kacsazsírt, beleöntjük a hagymát, és folyamatosan kevergetve közepes lángon pirítani kezdjük. Fontos, hogy ne kapjon színt a hagyma! Bátran sózzuk és borsozzuk, végül megszórjuk az őrölt koriandermaggal. Amikor a burgonya megpuhult, leszűrjük, és elnagyoltan a hagymás zsírba törjük. Alaposan átkeverjük, s szobahőmérsékleten hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek. Ha kissé száraznak találnánk, akkor nyugodtan adhatunk hozzá egy kevés forró vizet, hogy krémesebb legyen.
5. Elkészítjük a párolt káposztát. A lila káposzta torzsáját eltávolítjuk, és a káposztát vékony szálakra vágjuk. Egy vastag falú edényben felhevítünk 3 evőkanál kacsazsírt, és beleszórjuk a cukrot. A lábost mozgatva addig melegítjük, míg a zsírban a cukor mogyoróbarna színűre karamellizálódik.
Ekkor ráöntjük az összevágott káposztát, fürgén átforgatjuk, sózzuk, majd ráöntjük az eceteket. Ha a sótól nem enged elég levet, egy kevés vizet is önthetünk rá. Hozzáadjuk az őrölt köményt, és addig pároljuk, hogy még legyen roppanása a káposztának. Ez fedő alatt körülbelül 12−15 perc.
Megjegyzés: nálam a recept eddig tart, én az egész combot tálaltam az elkészített körettel. A séfnél azonban még folytatódik a történet az alábbiak szerint.
6. Az elkészült combokról még langyosan (lehetőleg egy darabban) lefejtjük a bőrt, és kicsontozzuk őket. A porcos, inas részeket is eltávolítjuk. A húst szálasra szedjük, majd egy tálalógyűrűbe – ha valakinek nincs ilyen, akkor lehet egy frissentartó fóliával kibélelt kis edény is – lerétegezzük úgy, hogy a bőr kerüljön alulra. Bátran nyomkodjuk meg, csak így fog majd egybedermedni. 1 órára fagyasztóba tesszük.
7. A megdermedt kacsát a bőrével lefelé egy közepesen forró serpenyőbe helyezzük, s közepes lángon addig sütjük, míg a bőre ropogóssá válik. Ekkor a húsos felével lefelé egy olyan edényre szedjük, ami bírja a sütőt. Közepes grillfokozaton teljesen átmelegítjük a combfiléket.
Tálalás:
A kacsát a tányér közepére helyezzük. Két nagyobb evőkanál segítségével a visszamelegített tört burgonyából galuskákat formázunk, és a hús köré tesszük. A krumpliköretet megdíszítjük a rukkolával, majd a krumpliadagok közé halmozzuk egyenletesen elosztva a káposztát.