2024.11.22. | Nádasi Eszter
November elején Noszvajon jártunk, hogy a családdal együtt ünnepeljük a Thummerer Pincészet alapításának negyvenedik évfordulóját – múltidézés, dűlőjárás, grand superior borok és egy születésnapi újdonság kíséretében...
Az Egri borvidéken működő borászat életében három generáció vesz részt, a jubileumi látogatásunkon is többen képviselik a családot: az alapítók gyerekei közül Thummerer Évával és Tamással találkozunk, akinek a felesége, Thummererné Nagy Elza is velünk tart. Az unokák oldaláról a pincészet gazdasági vezetője, Pulay Polett vár bennünket. Ricottás kosárkákkal és a 2017-es Blanc Brut Nature pezsgővel fogadnak, melynek alapborai chardonnay, királyleányka és pinot noir. A vendéglátóhelyük előtt találkozunk, közel a pince bejáratához és a barlanglakáshoz, ahol az alapítók – Thummerer Vilmos és felesége – nyolc éven keresztül laktak az induláskor.A rózsából lett szőlő
Az alapító, Thummerer Vilmos mezőgazdasági szakiskolásként tanulta ki a szőlészetet, a borkészítésben viszont már autodidakta volt, a családban elsőként foglalkozott ezzel. Erdész édesapja mellett a természet közelségében és szeretetében nőtt fel. Kárpátaljáról került át Egerbe, a téesz megbecsült embere volt, de már ekkor saját borászatra vágyott. Ehhez azonban tőkére volt szüksége: hogy ezt előteremtse, feleségével, Katalinnal rózsatermesztésbe kezdtek, a pluszjövedelmet pedig már a rendszerváltás előtt elkezdték befektetni.
Fokozatosan gyűjtögették a területeket – ezek közül többet is meglátogatunk. Első megállónk a Csókás-dűlő a maga fehérszőlő-hangsúlyos tábláival: terem bennük zenit, tramini, ottonel és sárga muskotály is. Jól látható, hogy a metszést már megkezdték, sőt a muskotálytáblában mostanra be is fejezték a pincészet munkatársai. A magaslatról szétnézve még sok zöldet látunk, a szőlősorok között hosszú szálakban nő a fű, a lucerna még ezeknél is élénkebb. A tőkéken viszont már sárgállanak, piroslanak a levelek, a dér is csak dél körül szárad fel.
Manapság 120 hektáron gazdálkodnak, ültetvényeik megoszlása 80%-20% a kék szőlők javára, ám a piaci igények miatt nőhet majd a fehérek aránya. Tizenkilenc fajtával foglalkoznak, ehhez jön majd az idén telepített furmint, 2026-ra pedig a solarist vették tervbe – a rezisztens szőlővel a változó klímaviszonyok miatt is szeretnék bővíteni a kínálatot.
Többszörösen megtelt pincék
Csak saját termést dolgoznak fel, ezekből átlagosan 25-30 különböző tételt készítenek. Évente félmillió palackot töltenek meg abban a noszvaji pincerendszerben, amelyet 1992 óta használnak – ez korábban a téesz tulajdonában volt, évekig állt üresen, még a nemespenész is lekopott a tufás falakról. A családnak az induláskor két pincéje volt, de ezek távol estek egymástól, és hamar szűkössé váltak. Ez a zegzugos, 2000 négyzetméter alapterületű vájat eleinte belakhatatlannak tűnt, de a beköltözés után hét évvel már bővíteni kellett. Erre azóta többször is sor került, nagysága így a duplájára nőtt. Thummererék a felnémeti otthonukból először egy lakókocsiba költöztek ki, hogy közel legyenek az épülő pincészethez, majd egy időre áttelepültek a már említett barlanglakásba.
Bár modern technológiával felszerelt borászatként működnek, kedves számukra az, hogy van egy hagyományos, tölgyfa hordós pincéjük. Itteni túránkat egy újbor, az Egri Cabernet Dorsa Rosé indítja, idén ezt palackozták le először: egy igazán rózsaszínű rozé, ízében zamatos szamócával, piros ribizlivel és egy kis trópusi gyümölccsel – leginkább licsivel.
A korai fajtát még a kísérletező kedvű alapító hozta be, aki a szívén viselte a borvidék ikonikus szőlőinek, borainak sorsát is – rengeteget tett az egri bikavér hírnevének visszaállításáért. 1995-ben őt választották az Év Bortermelőjének, 2011-ben az Év Pincészete lettek – ez persze csak két kiemelés az eredmények közül. 2022-ben Thummerer Vilmos posztumusz kapta meg a Borászok Borásza címet: az előző év decemberében hunyt el, az elismerést már unokája, Polett vette át helyette. A sikerekben főborászuknak, Lamport Józsefnek is nagy szerepe van, aki pontosan húsz éve csatlakozott hozzájuk.
Párosítás és párbaj
A kóstolást az ebéddel kombinálva folytatjuk a vendéglátóhelyükön. Az előétel füstölt sonka, parasztkolbász és borjúrilett kétféle házi sütésű kenyérrel és nyáriasan üde zöldségekkel. A tálhoz a 2023-as Egri Csillagból töltenek, mely királyleányka, zenit, sauvignon blanc és tramini házasítása: csupa citrus, világos szirmú virág és egy kis vágott fű, utóízben grépfrúthangsúllyal. Ehhez a borhoz is kapcsolódik egy évforduló, hiszen az egri csillag kategória 2014-ben került be az Egri Helyi Értéktárba. Ez az egri bikavér fehér cuvée párja, mely legalább négy fajta házasításával készül – megszületésében fontos szerepe volt a Thummerer családnak.
A könnyed tétel után mutatnak egy más stílusú fehérbort, ugyanabból az évjáratból, a batonnage technológiával készült Chardonnay-t. Már színében is sötétebb, az aromái is teltebbek. Új, kisméretű tölgyfa hordóban érett, ízében meg is jelenik egy finom fásság, fűszeresség, mézesség. Ételpárja kemencében sült házinyúl-lapocka gyökérzöldségekkel és burgonyafánkkal.
Ezután két 2021-es grand superior kategóriájú bikavér összehasonlítására invitálnak bennünket, minkettő alapját ugyanaz az öt fajta (kékfrankos, merlot, cabernet franc, kadarka, syrah) adja. A különbség a termőterületben és az arányokban áll. Egyik poharunkba a Nagy-Eged kerül, melyben a kékfrankos után a cabernet franc a legdominánsabb. Hozza is a sötét bogyós gyümölcsöket – az érett szedret, a nagyszemű cseresznyét és a fekete ribizlit –, a szegfűszeg illatban, ízben is kíséri, de ahogy nyílik, egyre több zöldfűszert, például kakukkfüvet és fodormentát mutat. A másik pohárban a Mezey öreg-dűlő bora, ez a kékfrankos után merlot-hangsúlyos. Zamatos piros gyümölcsöket mutat, különösképpen meggyet és ribizlit. A bikavéreket az almaágyon sült kemencés kacsacombbal próbáljuk össze.
A zászlósbor következik, a számos díjjal kitüntetett 2018-as Vili Papa Cuvée Superior. Csak a legjobb évjáratokban készül, többségében cabernet franc, másik két eleme a cabernet sauvignon és a merlot. Ízében fekete bogyósok és kökény, aszalt gyümölcsök és lekváros jegyek, szegfűszeggel, fekete borssal és eukaliptusszal. A környékbeli termelők négyféle sajtja mellett kóstolhatjuk.
A búcsútétel az 1984-es alapítás emlékére készült 2017-es évjáratú Étosz Superior: cabernet sauvignon, merlot és syrah házasítása, mely elsőre kávét, kakaót és préselt fekete olajbogyót is mutat. Mélyen rétegzett, fokozatosan nyílik, fűszeres elegancia, érett tanninok, szépen érvényesülő tercier aromák jellemzik. Aki szívesen megkóstolná, ne várjon sokáig, mert mindössze 120 palack készült belőle. A család úgy érzi, hogy a jubileumi tételre az alapító is büszke lenne: emlékét a borokban és a borászat szellemiségében is őrzik.