2022.09.02. | Schubert Ádám
Schubert Ádám pázmándi borász, az ApróKertek nevű kicsi birtok egyik tulajdonosa beavat minket a hétköznapjaiba. Borásznaplóját mostantól rendszeresen közöljük, figyeljétek az Aprónapló bejegyzéseit!
Kezdetben vala… elég sok minden, ami történetünk szempontjából most nem közvetlenül releváns. Aztán történt még ez meg az, majd kb. 30 millió évvel ezelőtt kitört néhány vulkán a Velencei-hegység északkeleti részén, andezitlávát köpködve a felszínre. Egy kis ugrás az időben, és máris mindössze ötmillió évvel vagyunk a jelen írás születése előtt. A hegység megsüllyed, elborítja a Pannon-beltenger, majd lerakja meszes üledékét, visszahúzódik, a löszt pedig egy darabig fújdogálja a szél, itt-ott lerakja, és készen is vagyunk. Megszülettek Pázmánd és környékének szőlőtermesztés szempontjából (is) eszményi adottságai. Innentől már sok minden rajtunk múlik.
Már csak egy nagyobbat kell velem ugranotok, 2014-be, amikor is találkozunk Veliczky Zolival, a tudományok őszinte hívével, a kitörni vágyó programozó matematikussal, akivel felfedezzük egymásban az őrület kérlelhetetlen, de alapvetően veszélytelen formáját, a szőlő, a természet és a bor iránti rajongást.
Akkor még nem tudjuk, de életre szóló barátság köttetik, leszüreteljük, amit a mostoha évjárat meghagyott nekünk, megállapítjuk, hogy innen szép nyerni, és megalapítjuk az ApróKertek pincészetet.
A legnagyobb segítség az első szüreten...
A kicsit is meg kell becsülni! Ennyi borunk született az első évjáratból.
Lelkes közönségünk életünk első borbemutatóján.
Ekkora a pincénk, itt készülnek az ApróKertek borai.
A következő nyolc évben összekovácsolódunk, pincét alakítgatunk, több ezer szőlőtőkét átoltunk, több ezret telepítünk. Apró, pár száz, pár ezer négyzetméteres parcellákból indulunk – lásd: apró kertek –, és ma sem vagyunk giga-agrárvállalat. 2,2 hektáron gazdálkodunk, kb. 8000 szőlőtőkével, gyümölcsfákkal, girbegurba utacskákkal, réti virágokkal, rovarokkal, madarakkal és bármivel, ami kertjeinkben jön-megy, él.
A szőlőművelés során igyekszünk lehetőleg minél kevésbé az élőhelyünk terhére lenni, ezért, ahol lehet, meghagyjuk a talajtakaró növényeket, gombabetegségek ellen kontaktszerekkel, kártevők ellen természetes ellenségeik segítségével védekezünk, a tápanyag-utánpótlást szerves anyagokkal – úgynevezett ganéval – oldjuk meg. Rettentő rosszak vagyunk adminisztrációban, de ha rávesszük magunkat, jövőre elkezdjük a hivatalos biominősítés megszerzéséért folytatott bürokratikus harcot.
(folytatjuk)