Élettel teli borok galaxisa

2021.07.01. | Borsmenta
Új címkecsaláddal ünnepli 10 éves biodinamikus működését a Wassmann Birtok. A küldetésről, a filozófia szépségeiről és nehézségeiről Susann Hanauert, a Villányi borvidéken található kicsi birtok szőlészét kérdeztük…
 


Susann Hanauer eredeti foglalkozását tekintve jogász, férje, Ralf Wassmann italmérnök. Mindketten komolyan érdeklődtek a borok iránt, és amikor az egyik legtekintélyesebb borszakíró, Hugh Johnson tollából azt olvasták, hogy Magyarországon terem a legjobb portugieser, elhatározták, hogy megnézik maguknak ezt a vidéket. A bortúra olyan jól sikerült, hogy három nap alatt vettek egy kicsi házat Pécsdevecseren, és szinte már csak azért tértek vissza Németországba, hogy a folyamatban lévő ügyeiket elrendezzék. Mindez 1998-ban történt, azóta itt élnek, és csodálatos borokkal ajándékoznak meg bennünket. A szőlőben a kezdetektől ökológiai gazdálkodást folytattak, majd átálltak a biodinamikus termelési módra, és 2011-ben megkapták a Demeter tanúsítványt, amely szerint a Wassmann Birtok hivatalosan is biodinamikusnak tekinthető. Tíz éve már, hogy ezen elvek mentén dolgoznak, és a kerek évforduló tiszteletére a borok is új ruhába öltöztek. A címkéket Iványi Emese rajzolta.




Emlékszel még, hogyan fogadtak benneteket a helyi emberek, amikor szőlőt kezdtetek művelni Pécsdevecser határában?
 
Úgy néztek ránk, mint a marslakókra. A pécsdevecseri fiatalok „tömegesen” költöztek el Németországba, nem értették, hogy mi miért jövünk onnan ide. Az idősebb borászok, szőlőművelők az egészséges, műtrágyát nem látott, élénk zöld színű szőlőnket látva csak ingatták a fejüket. Az övékhez képest – ahol egy fűszál sem volt – a miénk valóban dzsungelnek tűnt.
 
Lépésről lépésre jutottatok el a biodinamikus művelés gondolatáig, vagy az első pillanattól ezt tekintettétek célnak?
 
A kezdetektől tudtuk, hogy biodinamikus elvek szerint szeretnénk gazdálkodni, de akkoriban ez még nem volt nagyon egyszerű. Mindig is ökológiai gazdálkodást folytattunk, de gyakorlati információt még a bioművelésről is szinte alig találtunk, nemhogy a biodinamikáról! Három évig leveleztünk Németországgal, mire kiderült, hogyan kaphatunk itt biominősítést, de a magyarországi ellenőrök aztán soha nem érkeztek meg. Már 2003-at írtunk, mire végre eljutottunk a megfelelő magyar szervekhez, és a biominősítésünkön megszáradt a tinta.


 
Miért volt olyan fontos számotokra, hogy minősített bio-, majd biodinamikus birtokká válhassatok?

A biodinamika alapvető célja, hogy újra termőképes legyen a talaj. Ez a motiváció hajt bennünket is a szőlőművelés és a borkészítés dolgos mindennapjaiban. Az köztudott, hogy végesek a készletei az olajnak, a gáznak, a tiszta víznek, de arról ritkán beszélünk, hogy Magyarország termőtalajai rohamos ütemben romlanak, erodálódnak. Elfogy a lábunk alatt a humusz, ennek pedig beláthatatlan következményei lesznek. Amilyen gyorsan sikerült a leépülés, sajnos olyan lassú a visszaépítés (a legfontosabb természetes „humuszgyárnak”, az erdőnek is 100 év kell, hogy megemelje a humusztartalmat), ezért minden gyakorlat fontos, ami ezt célozza. Az utolsó pillanatban vagyunk ahhoz, hogy a földet újra élővé tegyük!
 
Találtatok itthon szakembereket, akik segítették az átállást?
 
Eleinte ez sem volt egyszerű, de szerencsére ma már nagyobb a nyitottság az emberekben. Köztudott, hogy a biodinamikus termelésben különböző preparátumokat használunk, de ezzel kapcsolatban sokáig nem kaptunk támpontokat senkitől. Az első reménysugarat egy helyi borász, Bakonyi Péter hozta el, aki nemcsak jártas volt a témában, hanem rendkívül segítőkész is, azt pedig a soproni Franz Weningernek köszönhetjük, hogy 2007-ben az egyik legrangosabb nemzetközi szaktanácsadó, Andrew Lorand is tartott előadást Villányban.


 
Nagy volt az érdeklődés?
 
Sajnos elkeserítően kevesen vettek részt az előadáson, de igazi szakmai kapcsolatokra leltünk, és az ott megjelent gazdálkodók többségével a mai napig jó barátságban vagyunk. Ott volt például Kiss Kati és Kiss Eszter, akik biodinamikus preparátumokat készítenek Bátaszéken. A segítségükkel végre lendületet kaptak a terveink a gyakorlatban is. A Demeter minősítést 2011-ben kérvényeztük, és egy év átállás után meg is kaptuk.
 
Mi a gyakorlati különbség a két termelési mód között?
 
Egy kicsit leegyszerűsítve a biodinamikus művelést úgy kell elképzelni, hogy a bioművelés kiegészül a preparátumok használatával, így sokkal kevesebb növényvédő szert használunk, és a pincemunka is mentes a segédanyagoktól. Natúr borainkhoz például csupán minimális mennyiségű ként adunk, semmi mást. Viszont az egész gondolkodásmódot a holisztikus szemlélet foglalja keretbe. A biodinamikus preparátumok nemcsak a Föld, a víz, a Nap, de a Hold, illetve más bolygók kozmikus erőit is magukba gyűjtik. A kvantumfizikához hasonlóan a működési elv, az okok és a következmények rendszere számokban nehezen kifejezhető, viszont a hatás egyértelmű. Mi mindig hittünk a biodinamikában, de meglehetősen gyakorlatias emberek vagyunk, és a hit nem lett volna elég. Minket a tapasztalat győzött meg.


 
Tudsz erre gyakorlati példát mondani?
 
Németországban már komposztáltunk, lótrágyát használtunk, és mindig sok volt a giliszta a talajban, viszont Magyarországon 10 évig semmi. De alighogy elkezdtük használni a preparátumokat, pár hét múlva megjelentek! Ez kellő bizonyíték és megerősítés volt ahhoz, hogy így folytassuk. Büszkék vagyunk rá, hogy a talajunk újra élettel teli.
 
Hogyan jelenik meg ez a szemlélet a borokban?
 
A bor spirituális ital, benne van a természet ereje, és a talaj vitalitása a borokban is érzékelhető. Ennek a csodálatos folyamatnak mi is részesei vagyunk a saját szakértelmünkkel, na meg azzal, hogy szívvel-lélekkel dolgozunk. A visszajelzések szerint a biodinamikus gazdálkodással egy új, érzékszervekkel nem felfogható érzelmi dimenzió jelenik meg a borainkban, és mi erre nagyon büszkék vagyunk.


 
Olyannyira, hogy a biodinamikus átállás tizedik évfordulója alkalmából új címkecsaláddal jöttetek elő. Hogyan jelenik meg a szemléletmód, a filozófia a palackokon?
 
Mivel a birtokon mindent Ralffal ketten csinálunk, marketingre kevés idő marad. Éreztük, hogy a boraink eredetiségét jó lenne a címkéken is megjeleníteni, és élt is egy kép bennünk ezzel kapcsolatban: a félholdon lendületesen vágtató ló, a háttérben csillagokkal – természetesen kézzel rajzolva vagy festve. Csak azt nem tudtuk, hogy ezt ki tudná elkészíteni nekünk. Aztán amikor az egyik kedves barátunk, a bormarketinggel is foglalkozó Iványi Emese rajzait először megpillantottuk, rögtön tudtuk, hogy megtaláltuk! Akkor még nem is sejtettük, hogy nemcsak egy Holdon galoppozó lovacskánk, hanem egy saját univerzumunk lesz. Úgy érezzük, hogy az új címkéink tökéletesen kifejezik mindazt, ami meghatározza a borainkat, hiszen megjelenik bennük a kétkezi munka fontossága, az egyéniség, a biodinamika elve, a szépség, a sokrétűség. Megszületett a mi saját világunk: az élettel teli borok galaxisa.
 
Fotó:
Borsmenta - honlap
facebook

Iszunk

Cseppben a lélek

2016.09.17. | Szabó Edit
A „Villányi Franc”
Tavaly csak a kóstolónap volt nyilvános, az idén azonban már a szakmai konferencián is részt vehet bárki, aki szeretne többet tudni erről az izgalmas fajtáról és a belőle készült borró…
Iszunk

Látogatóban Gerééknél

2019.09.11. | Csepe Erika
A maga hetven hektárjával méreteiben is a Villányi borvidék egyik meghatározó borászatának tekinthető, de nem ez az egyetlen ok, amiért érdemes figyelni Gere Attila Pincészetére. Vendég…
Beszélgetünk

Szavakon túli üzenet

2020.04.16. | Szabó Edit
Beszélgetés Bakonyi Péterrel
Kíváncsiak voltunk, hogyan élik meg a jelenlegi helyzetet a borászok. Sokan kapták meg tőlünk ugyanazt a 10+1 kérdést. Most Bakonyi Péter, a villányi Bakonyi Pince borásza válaszol… &nb…
Tesztelünk

Wassmann Pince: Cabernet Franc 2015

2020.11.02. | Szabó Edit
Egy német házaspár beleszeret a Villányi borvidékbe, Pécsdevecserre költözik, és megalapítja a vidék első biodinamikus pincészetét. Ralf és Susann csodás cabernet franc-ja önmagáért bes…
Iszunk

A zabolátlan szépség

2021.03.30. | Szabó Edit
Vylyan Pincészet: Csóka 2016
A Kárpát-medencében őshonos csókaszőlő az utóbbi másfél évtizedben jelent meg újra hazánk szőlőskertjeiben. Az öntörvényű fajtából többek között a Vylyan Pincészet készít figyelemre mél…
Vendégoldal

Magyar borok Horvátországban

2021.04.29. | Borsmenta
A 28 éves sztárséf, Deni Srdoč lesz a rijekai Hilton Hotel új éttermének konyhafőnöke. Kérésére több magyar bor is bekerült az étterem kínálatába…  

címkék

amerika (4) aprókertek (29) ausztria (6) az év bortermelője (9) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (44) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (119) balatonboglári borvidék (15) balatonfüred csopaki borvidék (23) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (19) biobor (4) biodinamikus (8) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (6) bor (293) borász (52) borászok borásza (12) borbár (36) borfesztivál (41) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (65) bornapló (8) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (287) bortúra (31) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (30) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (4) budai zöld (4) budapest (234) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (6) csányi pincészet (9) csirke (12) csokoládé (12) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) dél-balaton (12) demeter zoltan (5) desszert (5) desszertbor (4) édes (108) eger (69) egészséges (11) egri borvidék (10) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (25) etyek budai borvidék (26) etyeki kúria (17) ezerjó (5) fehérbor (97) fesztivál (45) figula (5) figula pincészet (4) franc&franc (7) franciaország (8) friss (4) frittmann (6) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (5) gálné dignisz éva (5) gere attila pincészete (5) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (6) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (5) hajós (6) hal (5) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (9) hétszőlő (4) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (151) ipacs szabó istván (4) iszunk (13) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (14) karácsony (29) karantén (23) kávé (42) kavezok (9) kékfrankos (23) kéknyelű (15) kenyér (13) késői szüret (6) kislaki bormanufaktúra (4) koktél (13) kolonics pincészet (4) könnyű (15) könnyűvér (5) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (59) Kőszeg (16) kovács nimród (4) kovács nimród winery (14) köveskál (9) közben esznek (10) kreinbacher birtok (11) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (17) laposa birtok (5) leves (25) london (21) luka enikő (4) mád (14) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (68) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (4) merlot (15) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (10) művészinterjú (18) nagyi receptje (4) narancsbor (5) natúr bor (7) nemzetközi borvásár (4) néró (4) neszmélyi borvidék (4) nyár (16) nyaralás (5) nyári (6) olaszország (47) olaszrizling (31) őstermelői piac (6) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (8) pálinka (18) pálinkaverseny (13) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (8) pázmánd (35) pécs (10) pékség (7) pét-nat (23) pezsgő (94) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (13) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) rácz jenő (5) rajnai rizling (25) recept (247) rókusfalvy birtok (5) rosalia (6) rozé (50) saláta (12) sanzon (9) sárospatak (4) sauska (7) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (50) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (19) sör (46) sós (99) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (51) süti (17) svét (19) syrah (16) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (89) száraz szamorodni (5) szekszárd (57) szekszárdi borvidék (15) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (21) szentesi józsef (6) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szüret (4) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) természet (4) természetes bor (20) tészta (17) tesztelünk (206) tokaj (153) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (111) tokaji aszú (44) török (21) torta (4) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (5) Unger Bormanufaktúra (17) utazás (79) utazási tippek (39) utazunk (41) vacsora (12) váli péter (4) vega (12) velencei-tó (19) verseny (15) veszprém (4) villány (30) villányi borvidék (90) vörösbor (139) vylyan (30) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (9) zsirai pincészet (6) zweigelt (4)