Eszünk

Megkóstoltuk az erdőt

Megkóstoltuk az erdőt című cikk borítóképe
2022. 06. 25. | Szabó Edit

A miskolci Végállomás bistro & wine már jó ideje a város ínyenceinek legfontosabb találkozóhelye, de most olyan borvacsorában volt náluk részünk, ami nemcsak egy kitérőt ér meg, hanem lehet akár az utazásunk konkrét célja is.

Miskolc amúgy is sokat fejlődött az utóbbi években, és úgy tűnik, a lendület töretlen. Ott a színház jobbnál jobb előadásokkal, ott az Avas, ahol hihetetlen pincesor rejtőzik, és a hamarosan megújuló kilátót két éven belül kötélpálya köti össze a város központjával. Ott a diósgyőri vár, ahol most ugyan építkezés zajlik, de 2024-ben parádésan felújítva nyitja meg kapuit, és ha már megnéztük az idővel dacoló, háborúkat átvészelő, 1577 óta az Avason álló harangtornyot vagy az egészen különleges Szentháromság görögkeleti ortodox templomot, akkor éppen időszerű, hogy a lélek után a testnek is adjunk egy kis kényeztetést. A lillafüredi kisvasút egykori végállomásának épületében nyílt Végállomás bistro & wine éppen ideális helyszín ehhez.

Akkor is érdemes ide asztalt foglalni, ha nincs éppen valamilyen tematikus vacsora. A konyha figyel a szezonalitásra, és helyi, valamint környékbeli alapanyagok felhasználásával dolgozik: az étlapon ott van a lillafüredi pisztráng meg a bükki vadmalac, a köretekben megjelennek az erdő ajándékai, a füvek, a fűszerek, a bogyók, a gombák, a meglehetősen széles borkínálatnak pedig jelentős részét adják a bükki borok. Aki csak egy burgerre ugrana be, az sem fog csalódni, főleg ha tudjuk, hogy a Végállomás burgerrel a hely elnyerte a „Legjobb street-food lelőhely” címet az észak-magyarországi térségben.

Mi azonban most konkrét céllal jöttünk. Ahogyan előző írásunkban elmeséltem, a kora délutáni órákban egy kétórás túrát tettünk a Bükk erdeiben, amelynek során Bózsó Gyula erdész bevezetett bennünket a növényvilág rejtelmeibe. Szagolgattunk, kóstolgattunk, gyűjtögettünk, és a megtöltött kosarak tartalmát most az ételekben láthatjuk viszont. Már ha felismerjük őket.

Amíg rendeztük a sorainkat, Vállai Béla a KT Kézműves Pince 2019-es Zenitjét töltötte a poharunkba. A kedves, tölgyes aromákat árasztó bor éppen illett a hangulatunkhoz, kitűnő indítása volt az estének. Tele voltunk várakozással. A fiúk egész délután dolgoztak, hogy az erdőt a tányérunkra varázsolják, nagyon kíváncsiak voltunk rá, milyen formában látjuk viszont a madársóskát, a vadgyömbért vagy akár a hagymás fogasírt.


A menüsor

És akkor a húrokba csaptunk. A 2013-as extra brut Sauska pezsgő erős kezdés. Furmint, hárslevelű és chardonnay házasítása, öt különböző mádi terület adta hozzá a szőlőt. Mellé tökéletes fürjtojást tálaltak, amit medvehagymás zöldségkrémmel és egy kevés tésztaropogóssal kísértek. Visszafogott, tiszta ízek, minden a helyén, ahogy kell.

Vártuk a második bort, de helyette valami egészen más érkezett. A kicsi poharakból azt gyanítottuk, hogy valamiféle párlatot kóstolunk majd, de az átlátszó folyadék szinte teljesen neutrális illatú volt, az íze pedig nagyon természetes: egy kicsit édes, egy kicsit citrusos. Mint kiderült, nyírfavizet kaptunk, amit kizárólag rügyfakadás előtt lehet kinyerni a nyírfák törzséből. A fák lecsapolását errefelé viricselésnek nevezik, és mindössze 2-3 héten keresztül végezhető minden évben. A fák törzsén sebet ejtenek, és a belőle kifolyt levet felfogják egy edénybe. A nyírfavíz nagyon értékes, a népi gyógyászat egyik fontos alapanyaga, természetes édesítőszerként is használható.

Ismét borra váltottunk: Maison au Pois Sauvignon Blanc 2020. A francia elnevezés egy tokaji pincét rejt, ahol Kulcsár Gábor készíti a borokat nagy odafigyeléssel. Ehhez a borhoz Sárospatak határában szüretelték a szőlőt, és a negyvenéves tőkék komoly alapanyagot adtak. A bodzás, vágott füves illatú, klasszikus sauvignon blanc tökéletesen passzol a következő fogáshoz, a tányéron ugyanis a délután gyűjtött leveleket rendezték el, feldolgozatlanul. Nagyon látványos a kompozíció, és izgalmas végigkóstolni, mert miközben összeköti őket az erdei ízvilág, mindegyiknek megvan a maga saját karaktere.

A negyedik pároshoz érkeztünk, és visszanézve kijelenthetem, hogy bár a többi is lenyűgözött, ez a meleg előétel volt az est legharmonikusabb fogása. A grillezett pisztrángot tört zellerrel tálalták, erdei gyömbérgyökérrel és csalánkrémmel bolondították meg, végül pedig odaszórtak mellé néhány apró szemet az erdő kaviárjából, vagyis a hagymás fogasírból. Hozzá egy furmint-sauvignon blanc házasítás, a Sauska Cuvée 111 bora került a pohárba. Ez volt az este tökéletes párosa.

Fő fogásként gombócot kaptunk, de nem akármilyet! A kadarkás, róka- és kucsmagombás jus közepén trónolt, friss kenyérből és pankomorzsából készítették. És hogy mi volt belül? Szalonka, őzcomb és vadkacsamáj, megbolondítva az erdő fokhagymájával, vagyis a hagymaszagú kányazsomborral. És biztos, ami biztos, még a gombóc tetejére is reszeltek egy kis rókagombát.

Kovács Nimród többszörös díjnyertes Battonage Chardonnay bora került mellé, a 2017-es évjáratból. Ez a páros szép példája volt annak, hogy néha nem árt szakítani a sztereotípiákkal: a vadhús miatt ehhez a fogáshoz sokan talán inkább vörösbort kínálnának, és bizonyára azzal is működne a kémia, viszont ez az érlelt chardonnay nagyon szépen aláhúzta az ízeket, és frissített is rajtuk.

A desszert bozdahab volt fenyőmézzel, madársóskafagyi citrommal, pirított kenyérkocka, egy kis friss bodzavirág és újdonsült kedves barátunk, a madársóskalevél. Az ízeket tökéletesre hangolták, mérsékelten volt csak édes, mégis nagyszerűen betöltötte a szerepét. Jól passzolt hozzá a 2020-as késői Sárga Borház sárga muskotály.

Nagyszerű esténk volt. Ennyi kreativitás és ötlet ritkán jelenik meg egy vacsorán, és külön hálásak lehettünk a sallangmentes, tiszta ízekért. Várvizi Péter kreatív séf, valamint Darab Ádám konyhafőnök és csapata remek munkát végzett, a Vállai Béla által válogatott borok pedig szépen, érzékenyen emelték ki az ételek ízét. Köszönjük a meghívást, jövünk máskor is!

Fotó:
Szabó Edit - honlap

Eszünk
Az erdő csodái című cikk borítóképe

Az erdő csodái

2022. 06. 21. | Szabó Edit
Beszélgetünk
A korrekt kávé titka: bab és víz című cikk borítóképe

A korrekt kávé titka: bab és víz

2021. 10. 09. | Juga Péter
Koós Máté autodidakta módon indult neki a kávés világ felfedezésének Miskolcon. A saját útját járva szerezte meg a szükséges tudást és felszerelést, ma pedig már Bab és Víz márkanév alatt készíti „őrölten” jó kávéit…
Iszunk
Bükk + Avas = Miskolc című cikk borítóképe

Bükk + Avas = Miskolc

2021. 09. 02. | Juga Péter
Úgy tűnik, az újraéledő Avasi Présház a Bükki borvidék és a történelmi Avas újjászületésének szimbólumává válik. Az itt megrendezett Bükk+ rendezvénysorozat egyre több látogatót vonz, és szerencsére nem csak Miskolc környékéről…
Eszünk
Sub Rosa – „kávé bizalmasan” című cikk borítóképe

Sub Rosa – „kávé bizalmasan”

2021. 08. 21. | Juga Péter
Idén áprilisban nyílt meg Miskolc főutcáján a Sub Rosa Cafe. A kultúra és a gasztronómia összefonódásából létrejött találkozóhely art deco stílusával a múlt század kávéházi hangulatát idézi meg – jelenkori köntösben…
Eszünk
Desszertem című cikk borítóképe

Desszertem

2017. 12. 20. | Szabó Edit
Kekszek, piték, színes torták, vajpuha krémek, omlós linzerek: édes kísértés, aminek ellenállni képtelenség. Szerencsére nem is kell, a miskolci Desszertem Cukrászműhely folyamatosan változó kínálata egyszerűen tökéletes és megunhatatlan…
Beszélgetünk
Szeretem megélni, ami nem létezik című cikk borítóképe

Szeretem megélni, ami nem létezik

2016. 04. 02. | Szabó Edit és Raab Zsuzsanna
Beszélgetés Várvizi Péterrel, a Larus Étterem konyhafőnökével „A főzés olyan, mint a zeneszerzés – a variációk száma végtelen, az ötletekből nem fogysz ki soha. Apám azt mondta, mindegy, mit csinálsz, csak légy az első tízben!”