Reggeli a Leo’s Bagelben
Egy pékáru, aminek a neve összeforrt New York városával: a bagel. Egy – vagy akár az összes – reggeli az amerikai metropoliszban elképzelhetetlen bagelezés nélkül. Története a 17. századi Lengyelország zsidó közösségeiben gyökerezik, ahol a gyűrű alakú kenyérféle a mindennapi élet és a szombati asztal része volt. A 19–20. század fordulóján a kelet-európai bevándorlók vitték magukkal az Egyesült Államokba, ahol New York lett a bagel új otthona, és az 1960-as évekre vált a városi élet egyik ikonikus ételévé. 
A legfinomabbat sokak szerint a Leo’sban sütik, a Downtownban, a World Trade Centertől néhány utcányira. Jómagam is itt kóstoltam, annyiféle van, hogy addig sorolhatnám, mint Gombóc Artúr az általa kedvelt csokoládéfajtákat. Mindenképpen érdemes „cuccosabban”, azaz mindenféle finomsággal kérni, mert a Leo’s egyben csemegebolt, azaz deli is.
Október végén ebből lehetett választani: Rebecca néni (grillezett csirke, avokádó, lucernacsíra, mézes mustár), Hagyományos (kelet-új-skóciai lazac, krémsajt, paradicsom, Bermuda-hagyma, kapribogyó – lásd képünkön, én hazakacsintva mákosat kértem), Leonardo (pármai sonka, friss mozzarella sajt, sült paprika, olaj és ecet), The Shimmy (kelet-új-skóciai lazac, házi saláta fehér húsú halból, saláta, paradicsom, Bermuda-hagyma), Orchard Street (új-skóciai lazac és vajhal, natúr krémsajt, paradicsom, Bermuda-hagyma).
A Leo’sban nemcsak a filmekből ismert delik egy elegáns képviselőjét tisztelhetjük, hanem egy olyan helyet is, ami fényesen cáfolja azt a prekoncepciót, hogy Amerikában nem lehet frisset jó minőségben és elérhető áron enni.
Cím: NY 10004, New York, 3 Hanover Square 
Fun fact: A bagel igazi otthonának címét a kanadai Montréal is a magáénak vallja. New Yorkban a bagel vastagabb, levegősebb és sósabb, a tésztát malátás vízben főzik, majd gőzös kemencében sütik – ez adja a híresen rugalmas belsőt és fényes héjat. Montréalban ezzel szemben kisebb, sűrűbb és kissé édeskés bagel készül, amelyet mézes vízben főznek, majd fatüzelésű kemencében sütnek, enyhe füstös ízt adva neki. A két iskola közti különbség nem pusztán technológiai, hanem kulturális is. A montreáliak szerint az amerikai bagel túl nehéz, míg a New York-iak a kanadai változatot „desszertnek” csúfolják.






