2024.12.16. | Szabó Edit
A bolognai ragu olyan, mint a paprikás krumpli: mindenki máshogyan készíti, és mindenki a sajátjára esküszik. Azért a legfontosabb alapanyagok megegyeznek, és azzal kapcsolatban is egységes az álláspont, hogy nem spagettivel, hanem tagliatellével tálaljuk…
A bolognai ragu az egyik legnagyszerűbb találmány, és nemcsak azért, mert nagyon-nagyon finom, hanem azért is, mert sokoldalúan felhasználható. Érdemes belőle dupla mennyiséget készíteni, és a felesleget eltenni a fagyasztóba, mert kiválóan melegíthető, és így percek alatt friss vacsorát tehetünk az asztalra. Ha kimarad valamennyi szósz, és már nincs több tésztánk, oda se neki! Halmozzuk kenyérre, szórjuk meg reszelt sajttal, és toljuk be a forró sütőbe. Isteni melegszendvics lesz belőle.A legjobb persze frissen tálalva, és azért nem spagettivel, hanem tagliatellével, mert az apró húsdarabok a szélesebb tésztán jobban megtapadnak.
Hozzávalók – 4 személyre:
- 50 dkg darált marha- vagy sertéshús
- 1 fej vöröshagyma, finomra vágva
- 1 szál sárgarépa, apróra vágva
- 1 szál angolzeller, apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma, finomra vágva
- 5 dkg húsos szalonna, felkockázva
- 1,2 dl száraz vörösbor
- 1 dl sűrített paradicsom
- 2 dl zöldségalaplé
- 2 evőkanál olívaolaj
- 5 dkg parmezán jellegű sajt
- rozmaring, kakukkfű, só, bors, ízlés szerint
- 40-50 dkg tagliatelle száraztészta (személyenként 10-12 dkg)
Elkészítése:
1. Az olívaolajat felmelegítjük, zsírjára sütjük benne a húsos szalonnát, majd kiszedjük és félretesszük.
2. A zsiradékon megpároljuk a finomra vágott hagymát; ha már üveges, hozzáadjuk a fokhagymát, kicsit megsózzuk, hogy jobban levet engedjen. Amikor puhulni kezd, belekeverjük a sárgarépát és a zellert, megszórjuk egy mokkáskanálnyi kakukkfűvel és rozmaringgal, majd lefedve pároljuk nagyjából 15 percen keresztül.
3. Amikor a zöldségek puhulni kezdenek, beletesszük a darált húst, és alaposan kevergetve fehéredésig pirítjuk.
4. Amikor a hús kifehéredett, visszatesszük a szalonnakockákat, összeforgatjuk, majd ráöntjük a sűrített paradicsomot, a vörösbort és az alaplevet, szükség esetén mehet még hozzá só, bors, kakukkfű, rozmaring, és lefedve, lassú tűzön rotyogtatjuk két órán keresztül. Időnként nézzünk rá és keverjük meg.
5. Ha a ragu már majdnem kész, főzzük ki a tésztát a csomagoláson látható utasítás szerint. A tészta főzővizét ne öntsük ki!
6. A bolognai ragu akkor jó, ha sűrű, de szaftos, és a darált hús kis darabkái már homogén masszává állnak össze. A sárgarépa, a hagyma és a zeller ilyenkor már rég nem felismerhető az elegyben. Ha túl sűrűnek találjuk, a tészta főzővizével lazíthatunk rajta, de akkor főzzük még egy-két percig, mielőtt hozzákeverjük a tésztát.
7. A tésztát összekeverjük a szósszal, és frissen, forrón, reszelt sajttal meghintve, bazsalikomlevéllel díszítve tálaljuk – ez utóbbi el is maradhat, anélkül is isteni.
Egy másik tésztás kedvencünk: Paradicsomos-bazsalikomos spagetti