2024.10.08. | Szabó Edit
Ezerféleképpen készítik, és persze mindenki a sajátjára esküszik, de az igazság az, hogy a padlizsánkrém bármelyik változatban isteni. Íme egy jól működő alaprecept, amit ízlés szerint továbbfejleszthetünk…
A padlizsánokat persze szabad tűzön megsütni a legjobb. Ha kertes házba hívnak vendégségbe, én bizony időnként viszek magammal néhány padlizsánt, amit a vacsora végén megsütök a forró parázson, aztán papír- majd nejlonzacskóba bugyolálva hazaviszem, hogy másnap otthon elkészíthessem a krémet.
Van, aki lángelosztó platnit tesz a gázlángra, és azon pörököli meg a padlizsánt, de bevallom, hogy engem ez a változat soha nem hozott lázba. Ha nincs kert és szabad tűz a közelben, akkor tepsiben sütöm, az utolsó néhány percben pedig grillfokozatra állítva enyhén megpirítom a padlizsánokat, a füstös íz fokozásához pedig füstölt sót használok. A negyedik emeleten az is jó megoldás…
Hozzávalók:
- 3 közepes padlizsán
- 1 kisebb vöröshagyma
- 0,5 dl napraforgóolaj
- só, füstölt só, bors, ízlés szerint
- 2 gerezd fokhagyma – elhagyható
- 2-3 evőkanál majonéz – elhagyható
Elkészítése:
1. A padlizsánokat megmossuk, villával megszurkáljuk, nehogy a sütőben felrobbanjanak, majd sütőpapírral (vagy sütőszilikonnal) kibélelt tepsire tesszük, és 200 fokosra előmelegített sütőben, légkeveréses fokozaton kb. 50-60 perc alatt megsütjük. Közben egyszer megfordítjuk. A végén kaphat 7-10 perc grillezést, hogy egy kicsit megpörkölődjön, de figyeljünk rá oda, és időnként fordítsuk meg, nehogy durván megégjen.
2. A megsült padlizsánokat papírtörlőbe vagy papírzacskóba csomagoljuk, majd nejlonzacskóba vagy légmentesen záródó műanyag edénybe tesszük, és megvárjuk, amíg teljesen kihűlnek. Így könnyebb őket meghámozni.
3. Amikor már csak langyos a padlizsán, kicsomagoljuk, a héját lehántjuk, a húsát keverőtálba tesszük és villával összetörjük, pépesítjük. Van, aki turmixolja, de nem javaslom, a turmixolt változatnak egészen más az íze is, az állaga is.
4. A vöröshagymát megtisztítjuk és apró lyukú reszelőn az egészet a padlizsánpéphez reszeljük. (Aki szeretne bele fokhagymát tenni, most reszelje hozzá – én nem szoktam.) Jöhet bele a (füstölt) só és a bors is. Az egészet összekeverjük, majd folytonos keverés közben hozzáadjuk a napraforgóolajat.
5. Amennyiben szükséges, adunk még hozzá egy kis sót és borsot, és a krémünk el is készült.
6. Aki szereti a majonézes változatot, utolsó fázisként keverje hozzá a majonézt.
7. A krémet tegyük néhány órára hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek, aztán már kenhetjük is a frissen sült pirítósra.
Borsmenta-tipp: a padlizsánokat érdemes olyankor megsütni, amikor egyébként is van valami a sütőben, így nem használunk hozzá külön energiát. A sült padlizsán húsa remekül fagyasztható, így bármikor előhúzhatjuk a mélyhűtőből, és már készülhet is a padlizsánkrém.