2024.05.22. | Szabó Edit
A Borsmenta magazin chardonnay-tesztjén 11 borvidék 17 borászatának 21 borát kóstoltuk. A merítés széles volt, és a mezőny váratlanul izgalmas. Az élmezőnyben az Etyek–Budai, az Egri és a Balatonfüred–Csopaki borvidék borai végeztek…
Talán nincs is másik fehérszőlő-fajta, amelyik ennyire széles körben elterjedt és népszerű lenne, mint a chardonnay. A világ több mint negyven országában termesztik, és termőterületeinek nagysága folyamatosan növekszik. Ismertségét és közkedveltségét egyrészt valószínűleg annak köszönheti, hogy borában igen jól képes visszaadni a termőhely karakterét, másrészt pedig annak, hogy remekül idomul a borász elképzeléseihez.
A fajtáról
A chardonnay Franciaország, ezen belül is Burgundia szülötte, neve valószínűleg a Mâconnais-ben található Chardonnay település írásmódját követi. A pinot noir és a gouais blanc természetes kereszteződésével jött létre, a 17. században említik először a források. Igen jól érzi magát a mészköves, agyagos talajon, de kiválóan alkalmazkodik a különböző klimatikus adottságokhoz.
Legfőbb termőhelyei: Franciaország – azon belül is Burgundia és Champagne –, Olaszország és az Amerikai Egyesült Államok.
Magyarországon 1911 hektáron terem, elsősorban az Etyek–Budai, a Mátrai, a Tolnai, a Neszmélyi, az Egri, valamint a Kunsági borvidéken, de már szinte mindenhol megtalálható, mert hálás és sokoldalú fajta, szeretnek vele dolgozni a borászok.
A chardonnay illat- és ízjegyei
A chardonnay nem rendelkezik nagyon karakteres aromatikával, ezért is alkalmas arra, hogy közvetítse a termőhely jegyeit. Hűvösebb klímán zöldalmás, körtés, citrusos gyümölcsösséget mutat, melegebb helyeken vagy érettebb állapotban ezek mellé egy kis fehér húsú őszibarackos, fehér virágos, sőt, akár trópusi gyümölcsös – banános, narancsos – hangulat is társul. Mivel a chardonnay esetében gyakori az almasavbontás, a borban megmutatkozhatnak az erre jellemző vajas, krémes jegyek is.
A tesztről
A Borsmenta chardonnay-tesztjét a budapesti Fill the Winebox borbárban tartottuk. Ezúttal 11 borvidék 17 pincészetének 21 különböző hangulatú bora került a poharakba, közülük a legtöbb, összesen 5 az Etyek–Budai borvidékről érkezett. Mórt, Egert, Villányt, a Balaton-felvidéket, Balatonfüred–Csopakot és Badacsonyt 2-2, míg Szekszárdot, Neszmélyt, Balatonboglárt és Pannonhalmát 1-1 tétel képviselte.
A teszt alapján örömmel jelenthetjük ki, hogy az unalmas egyenchardonnay-k kora leáldozott. Rendkívül sokszínű volt a mezőny: különböző iskolázású, eltérő stílusú, de vállalható minőségű, jól iható borok mérkőztek meg ezen az estén.
És most nézzük, kik végeztek az élmezőnyben! (Fontos megjegyeznünk, hogy az alábbi lista a teszten részt vevő újságírók átlagpontszámai alapján készült, nem minden ponton egyezik a cikkíró véleményével.)
A harmadik helyen holtverseny alakult ki.
Az egyik harmadik – Villa Gyetvai: Chardonnay 2022
Amikor Gyetvai Zsolt építész megvásárolta a balatonfüredi lakóingatlant, amihez tartozott néhány sor szőlő, a ház alsó szintjén pedig egy borospince, úgy döntött, hogy visszaadja ennek a második világháború előtt épült villának az eredeti funkcióját. Így hát – miközben megújult a villa – elvégezte a szőlész-borász képzést, és el is készítette az első borát. A szőlőterületek növekedtek, és mostanra már Demjén Gábor borásszal is kiegészült a csapat. Aki szeretné megkóstolni a boraikat, látogassa meg őket Balatonfüreden, ahol szép időben a villa ősfás kertjében fogadják a vendégeket.
Ez a pincészet első chardonnay bora. Le se tagadhatná, hogy fahordóban érett, a hordófűszerek egyértelműen meghatározzák az aromakaraktert. Az illat gazdag, trópusi gyümölcsös, de a banános, maracujás, zöldteás világ mögött határozottan jelennek meg a kókuszos, tölgyes jegyek. Kóstolva krémes, vajas és édesfűszeres, gyümölcsöket kevésbé találunk. Aki szereti az új hordóban érlelt chardonnay-t, ezt a bort imádni fogja.
A másik harmadik – Etyeki Kúria: Chardonnay 2022
Az etyeki Öreghegyen található pincészetet 1996-ban alapította az Ottrubay házaspár. Az akkor másfél hektáros terület mostanra jócskán megnőtt, és az etyeki 23 hektár mellé néhány éve beszereztek egy 20 hektáros területet a Soproni borvidéken is. A főborász 2009 óta Mérész Sándor, aki a kiváló etyeki pinot noirok mellett ma már csúcskategóriás merlot-kat és kékfrankosokat is készít – ez utóbbiakat a Balf határában szüretelt szőlőből. A pincészet az etyeki birtokközpont épületében működő borbárban fogadja az érdeklődőket, népszerű rendezvényeik mindig sok látogatót vonzanak.
A 2022-es chardonnay-hoz kézzel szedték a szőlőt. A hűtött préselés után 80%-a alacsony hőfokon, acéltartályban erjedt, a többi része pedig 300 literes magyar, osztrák és francia tölgyfa hordóban. Az újhordók aránya 30%. A bor egy évig finomseprőn tartva érlelődött, majd házasították a tartályos és a hordós részeket, és újabb 3 hónap érlelés következett. Az eredmény egy lendületes bor, a hordós érlelés letagadhatatlan jeleivel, de mellette szépen jelennek meg a barackos, citrusos, finoman vajas jegyek. Tökéletesen elkészített chardonnay, ami bármilyen alkalomra jó választás.
A második – Havas & Timár Pincészet: Chardonnay 2022
Havas Balázs vendéglátósként került egyre közelebb a borok világához, és olthatatlan tudásszomja odáig vitte, hogy elvégezte a Soós István Borászati Technikumot. A ballagásán döntötték el gyerekkori barátjával, Timár Lászlóval, hogy vesznek együtt egy pincét. Balázs nem bízta a véletlenre, előbb még gyorsan megszerezte a szőlész-borász diplomát a Corvinus Egyetemen, aztán meglett a kicsi pince is Egerben. A szőlőterület ugyan csak másfél hektár, de állandó partnerektől vásárolnak gyümölcsöt, és szépen araszolnak előre. Aki meglátogatja őket, nem bánja meg. Balázs nemcsak kiváló borász, de remek szakács is…
Ehhez a borhoz kora reggel szedték a szőlőt, és kíméletesen dolgozták fel. A 6-8 órás héjon áztatás után préseltek, a mustot ülepítették, és a levet egy új és két másodtöltésű 500 literes hordóba fejtették. Itt erjedt, majd kilenc hónap finomseprős érlelés után került palackba. Az eredmény egy kaliforniai stílusú, körtés, almás, finoman birses ízvilágú, nagyon kedves chardonnay, amit jó lesz kinyitni egy nyugodt estén.
Az első – Nyakas Pincészet: Budai Selection Chardonnay 2022
147 hektárnyi szőlőterület a Nyakas-hegy lábánál, Tök település határában. Ez a Nyakas Pince termőterülete, itt szüretelik azt a szőlőt, amelynek köszönhetően az utóbbi években a pincészet stabilan jó, sőt kiváló fehérborokat tesz le a fogyasztók asztalára, és ami a lényeg: nagy mennyiségben. Erre a bravúrra kevesen képesek. A pincészet főborásza 2000 óta, tehát csaknem negyedszázada Nyúlné dr. Pühra Beáta, aki diplomája mellé doktori fokozatot is szerzett – és pálinkamester is, biztos, ami biztos. Bea kiváló borász és imád kísérletezni, talán ennek is köszönhető, hogy boraiknak két évtizede bérelt helyük van a nemzetközi versenyek élmezőnyében.
Az első helyezett bor kézzel szedett szőlőszemekből készült egyedi tétel. A késői szüretre jellemző aromatika illatban és ízben egyaránt megmutatkozik, de ne tévedjünk: a bor száraz. A fahordós érlelésnek köszönhetően a barackos, birsalmás, fügés, világhoz egy kis vaníliás-szegfűszeges édesfűszeresség társul, a lecsengés hosszú, fűszeres és gyümölcsös. Gazdag, mély, buja bor, sok meglepetéssel.
A teszten az alábbi kollégák voltak jelen:
Kiss Michał (blogger), Száraz Krisztián (Borgonista), dr. Nádasi Eszter (Borsmenta), dr. Vargha Márk (Borsmenta), Takács Andrea (Borsmenta), Pesti Eszter (Borsmenta), Kiss Henrietta (Fill the Winebox) és Szabó Edit (Borsmenta).
Íme a teljes borsor a pincészetek szerinti betűrendben:
Babarczi Szőlőbirtok és Pince: Chardonnay 2022; Brigád Pince: Chardonnay 2022, Wild Selection 2021; Dobosi Pincészet: Bio Chardonnay 2023; Domaine Edegger: Jakob 2020, Helbeck 2013; Etyeki Kúria: Chardonnay 2022; Gál Szőlőbirtok és Pincészet: Balaton-melléki Chardonnay 2023; Günzer Családi Birtok: Chardonnay 2020; Haraszthy Pincészet: Chardonnay 2022, Chardonnay Premium 2021; Havas és Timár Pincészet: Chardonnay 2022; Hilltop Neszmély: Kamocsay Chardonnay Premium 2023; Hős Wine: Egri Chardonnay 2022; Káli Balázs Pincészete: "Miss Stone" Chardonnay 2023; Katona Borház: Chardonnay 2022; Mészáros Pince: Chardonnay Classic 2023; Nyakas Pincészet: Budai Selection Chardonnay 2023, Budai Chardonnay 2022; Villa Gyetvai Borbirtok: Chardonnay 2022; Vylyan Pincészet: Hërka Chardonnay 2023.