2024.11.29. | Nádasi Eszter
A cidert sokan a nyárhoz kötik, pedig többévszakos ital: nemrégiben angol és ír, szűrt és szűretlen, régi recept alapján készülő és évjáratos tételekkel is ismerkedtünk Budapesten, a Drink Station kóstolóján…
Sokan mást isznak cider néven, mint amit a fogalom eredetileg takar – a Drink Station italkereskedés többek között emiatt tekint küldetéseként az almaalapú borkészítés megismertetésére. Ennek részeként októberben egy hattételes kóstolót szerveztek főszerkesztőnk, Szabó Edit vezetésével.
Mire hasonlít jobban?
A cidert almabornak is hívják, ugyanakkor minimális almatartalma az előírások szerint mindössze 31% kell hogy legyen. Készítéséhez a legideálisabbak a kicsi, vastag héjú, magas tannintartalmú, kesernyés, savanykás, kevésbé ízletes fajták, amiket nyersen nem szívesen fogyasztanánk. Ezekhez többféle gyümölcsöt is adhatnak, ám leggyakrabban körtével egészülnek ki. A névben a bor szó is benne van, bár a cidert sokan inkább a sörhöz érzik hasonlónak: egyrészt a szénsavassága miatt (bár készül belőle csendes változat is), másrészt mert csapról is árulják, főként Nagy-Britanniában és Írországban. Alkoholtartalma is alacsonyabb a bornál: 2 és 8,5% közötti. De egy harmadik itallal is összefüggésbe lehet hozni, hiszen készülhet úgy, mint a hagyományos pezsgő – ilyenkor az alaphoz élesztőt adagolnak, a termelődő CO2-t pedig elnyeli az ital. A nagyüzemi termelés viszont megengedi, hogy a koncentrátumhoz közvetlenül kerüljön a CO2.
A cider elterjesztésében Anglia járt az élen, az itt élők állítólag már az időszámításunk előtt is fogyasztották az alma erjesztett levét. Az almabor aromaprofilja nagyon gazdaggá vált, vannak teljesen száraz és kifejezetten édes változatok is, meleg időben jégre csapolható, hidegben forró ital készülhet belőle. A kóstolón pincehidegen ismerkedtünk vele, mert úgy mutatkoznak meg a legjobban az ízek és az illatok.
Alma, körte, ribizli
William Magner eleinte jófajta almaborral látta el Clonmel lakóit, majd egyre többeknek adott munkát cégében, melyet 1935-ben alapított, egyetlen préssel és néhány tucat tölgyfa hordóval. Az alaptermékük a Magners Original, melynek receptje az indulástól fogva változatlan, ugyanabból a 17 almafajtából készül, mint egykor. Palackja sörösüvegre hasonlít, a címkéjében az aranyszín az almaborra utal, a zöld pedig Írországra. A cider árnyalata sötét vöröshagymahéjhoz hasonló. Almás, élesztős illatában fehér faepret és kemény húsú, apró körtét érezhetünk. Íze könnyed, érett nyári almás – minimálisan édes, a végén frissítő kesernyésséggel. A buborékok aprók, szaporák, nem okoznak kellemetlen szénsavérzetet, az alkohol 4,5%.
A Thatchers sikere egy angliai piacon indult, Somerset megyében: William Thatcher és felesége, Molly azt vették észre, hogy egyre több távolról érkező vásárlójuk van. Az 1904-ben alapított vállalkozást fiuk, Stan emelte professzionális szintre. A kézi préselést az 1950-es években váltotta fel a hidraulikus prés, a hetvenes években már napi 40 tonna almát dolgoztak fel. Manapság 500 hektáron 458-féle almával foglalkoznak: 2014-ben készítettek egy limitált szériás tételt, amibe mindegyikből került. 150 éves tölgyfa hordóikban hat héten át érlelődik az ital. Az almaborkészítést családi ügyként kezelik, péntekenként együtt kóstolnak.
A Thatchers Haze CLOUDY négyféle almából készült. Színe – mint ahogy a nevében is benne van – ködös, szűretlen citromszörpre vagy limonádéra hasonlít. Illatában igazi körtebomba, bodzás-citrusos, virágmézes, de mutat almát is. Íze édeskés, őszibarackos, birsalmás, szőlővirágos, vaníliás, alkoholfoka 4,5%.
A Magners Dark Fruit doboza lila, a színe sincs messze ettől, sötétpink. Ez egy ízesített cider, 4% alkohollal és határozott illattal: fekete ribizlis hűvössége már a töltésnél is érezhető. A ribizli dominanciája idővel szelídül, kibújik mögüle a szeder és egy kicsi kék áfonya. Ezek az ízben is ott vannak, és megmarad a frissítő mentássága is.
Évjáratos almaborok
Henry Weston 1878-ban telepedett le az angliai Much Marcle faluban, és a helyi termelők gyümölcséből préselte almaborait. Örökségét ma már dédunokája, Helen Thomas viszi tovább. Tölgyfakád-gyűjteményük néhány darabja több mint 200 éves, a legnagyobb 42107 gallont képes tárolni. Csúcsforgalom idején óránként 40 tonna gyümölcsöt dolgoznak fel: saját termésük mellé vásárolnak is alapanyagot, de csak az 50 mérföldes körzetükből. A vintage minősítést kizárólag azok a termékeik viselik, amelyek Herefordshire megyei almából készülnek.
A Henry Westons Vintage Rosé 2021 színe rozéborra emlékeztet. Illatában piros bogyós gyümölcsök (eper, málna) és szőlők (otelló, izabella, néró) – érdemes neki időt hagyni a kibontakozásra. A szőlő az ízében is visszaköszön, emellett piros szilvát és érett bogyós gyümölcsöket mutat, utóíze kellemesen fanyar. Buborékjai egészen picik, a tanninok határozottak, textúrája masszív – ez egy borosabb típusú cider, több beltartalommal, 5,5% alkohollal.
A Henry Westons Vintage Cider 2023 tiszta, tükrös, aranysárga. Magasabb alkoholfoka (8,2%) már az édes tónusú illatában is megmutatkozik, melyben egy kis viaszos almahéjat, almás pitét érezhetünk. Az este legborosabb ízvilágú cidere, selymes, finom édességgel, karácsonyi süteményes, almás-karamellás zamatokkal, szegfűszeggel és vaníliával.
A Henry Westons Cloudy Vintage 2022 szűretlen tétel, halvány borostyánszínnel. Illata körte, lédús alma, birs, vanília és méz keveréke, kóstolva ez őszibarackkal egészül ki. Hosszú utóíze birsalmás, barackos, fahéjas. Félszáraz, de érzetre inkább száraz. Apró buborékjai finoman gyöngyöznek, szerkezete összetett, jók a savai, alkoholja 7,3%.
A Borsmenta Kóstolóklub szokásaihoz híven most is megválasztottuk az este kedvenceit:
- helyezett: Henry Westons Cloudy Vintage 2022.
- helyezett (megosztva): Magners Original és Thatchers Haze CLOUDY.
- helyezett: Henry Westons Vintage Rosé 2021.
A dobogóra tehát mindhárom készítő feljutott, és nem csak az évjáratos ciderek arattak sikert: érdemes tehát több kategóriából, többfélét kóstolni.
Fotó:
DrinkStation
Molnár Balázs