2021.07.06. | Szabó Edit
Hat borvidék 20 pincészetének 22 gyöngyözőborát kóstolta végig a Borsmenta női különítménye. A Villányi, a Kunsági és a Nagy-Somlói borvidék borai kerültek a dobogóra, de meglepetésben nem volt hiány. Íme a tapasztalatok…
Szeretjük a bubit, különösen nyáron. Nincs is annál jobb a rekkenő hőségben, mint inni egy jéghideg hosszúlépést, egy pohár habzó- vagy gyöngyözőbort, esetleg pezsgőt. Élvezettel nyeljük a frissítő folyadékot, és alig fogyott el az utolsó korty, az ember nem tud szabadulni a gondolattól, hogy jöhetne már a következő.
Régebben egyértelműen a fröccs volt a sláger, ám az utóbbi években begyűrűzött hozzánk a prosecco divatja, és a hatalmas érdeklődést látva egyre több hazai pincészet döntött úgy, hogy elkészíti a maga habzó- vagy gyöngyözőborát. A pezsgő – noha némiképp közelebb került hozzánk – alapvetően maradt az ünnepek itala, a gyöngyözők és a habzók viszont akár kedd esténként is előkerülhetnek a hűtőszekrényből.
A gyöngyözőborokról
Hogy mi a különbség a három kategória között, lassacskán már mindenki tudja. A pezsgőben a második erjesztés közben keletkező szén-dioxid nyelődik el, a habzóborban mindenképpen lennie kell hozzáadott szén-dioxidnak, a gyöngyözőben azonban lehet természetes is, hozzáadott is, bár tegyük hozzá, hogy a természetes gyöngyözés ebben a kategóriában meglehetősen ritka.
A másik különbség a palackban uralkodó nyomásban keresendő. A gyöngyözőborok nyomása 1-2,5 bar, a habzóké és a pezsgőké egyaránt 3 barnál kezdődik, és felső határ nincs megadva a szabályzat szerint.
A gyöngyözőborok első országos versenyét 2014-ben rendezték Villányban. A megmérettetésen akkor 26 borászat 35 bora szerepelt, de ma már minden bizonnyal ennek sokszorosát neveznék a borászatok, hiszen nyugodtan kijelenthetjük: beköszöntött a buborékos borok reneszánsza. Valahol ott tartunk most vele, mint pár éve a rozéval: nem lehet belőle eleget készíteni. A borászok hiába növelik évről évre a mennyiséget, mindig elfogy a nyár vége előtt.
Hogy mi a jó gyöngyözőbor titka? Az, hogy elegáns, kedves, kellemes, könnyen iható, csábító, szinte mindig van benne maradék cukor, és jól behűtve egyszerűen ellenállhatatlan. Kínáljuk bár vendégváró italként vagy könnyű nyári vacsoránk mellé, egy palack szinte soha nem elég. Szerencsére a gyöngyözők alkoholtartalma viszonylag alacsony, nem kell komolyan aggódnunk, hogy a második pohár már a fejünkbe száll.
Nagyjából bármilyen szőlőfajtából készülhet, valahogy mégis illatos fajtákból készült gyöngyözőkkel találkozunk a leggyakrabban. Viszont bátran kijelenthetjük: nem a fajta a lényeg. Ha könnyed, elegáns, jó arányú és jó ivású, nem lehet vele mellélőni.
A tesztről
A Borsmenta tesztjére 6 borvidék 20 borászatának 22 borát hívtuk meg, közülük mindössze 3 volt rozé. Elsősorban az újdonságokat kerestük, na meg azokat, amelyekről a Borsmenta eddig még nem számolt be. Örömmel jelenthetjük, hogy egyetlen olyan gyöngyözőt sem találtunk a sorban, amelyet ne ittunk volna szívesen, de azért volt, ami jobban tetszett. Hogy nincs recept, azt semmi nem bizonyítja jobban, mint hogy az első öt közé öt borvidék teljesen különböző stílusú borai kerültek. Van közöttük fehér és rozé, száraz és félszáraz, fajtabor és házasítás, csupán egyetlen dologban egyeznek meg: mindegyiket nagyon jó inni.
Az ötödik – Kolonics Pince: Juhsecco 2019
Mi másból is készíthetne gyöngyözőbort egy somlói borász, mint juhfarkból? Kolonics Károly az Apátság-dűlő szűztermését áldozta fel erre a célra, és milyen jól tette! Mély, gazdag, intenzív bor lett az eredmény, vastagabb, mint a gyöngyözők általában, és körtés, fűszeres ízében hamisítatlanul jelenik meg a somlói ásványosság. Ez nem az a buborékos bor, amivel kiül az ember a vízpartra, sokkal inkább az, amit akár egy malacsült mellé is ki lehet nyitni.
A negyedik – Kristinus Borbirtok: Krisecco 2019
Már a megjelenése is elegáns. A sötét palack figyelmet követel, jó ránézni, jó kézbe fogni, és ha behűtjük, nagyon jól mutat rajta a pára. A dél-balatoni pincészet mindig ügyel a részletekre. A biodinamikus elvek szerint működő birtok a természettel együttműködésben alkotja meg borait. Rozé gyöngyözőboruk nem lehengerlő, inkább eleganciájával hódít. A buborékok kicsik és finomak, a gyöngyözés kitartó, a bor friss, erdei szamócás gyümölcsössége sokáig velünk marad.
A harmadik – Hangavári Pincészet: Gyöngyöző Furmint 2020
Tokaj-Hegyalja, azon belül is Bodrogkisfalud egyik legszerethetőbb családi pincészetében az anya, Katalin mozgatja a szálakat, úgy tartozik hozzá a birtokhoz, mint kabáthoz a gomb, világbajnok sült kacsája sok visszajáró vendéget toborzott már a pincészetnek. A borokért lánya, Anita felel, a háttérmunkákat fia, Attila irányítja. Furmintból készült, félszáraz gyöngyözőborukban a jó tokaji savaknak köszönhetően kényelmesen elfér a 14 g/l cukor, az alkoholtartalom mértéktartó. Szerethető, kedves gyöngyöző, jó arányokkal, frissességgel, lendülettel.
A második – Gedeon Pincészet: Pro 2020
Az izsáki székhelyű Gedeon Birtokot a Kiskunsági Nemzeti Park közelében találjuk. Tulajdonosa, Varga Árpád kiváló szakember, és régóta ápol meghitt kapcsolatot a buborékos borok világával, ő volt ugyanis évekig az izsáki pezsgőpincészet pezsgőmestere. Saját, 80 hektáros birtokán kiváló pezsgőket készít, többek között a környék autentikus szőlőfajtája, a sárfehér felhasználásával. Fehér gyöngyözőboruk kirobbanóan gyümölcsös és ellenállhatatlanul fűszeres egyszerre – maga a folyékony mediterrán életérzés. Finom buborékok, kitartó gyöngyözés, tehát minden, ami kell. A kóstoló egyik fénypontja volt.
Az első – Ruppert Borászat: Zizzzi 2020
A Villányi borvidék egyik jól ismert borászata mindig okoz meglepetéseket. A 10 hektáros családi birtok alapjait 2002-ben rakták le, a borokat Ruppert Ákos készíti, de a felesége és két öccse is részt vesz a pincészet életében. Diósviszló környékén található területeiken főként kék szőlő terem, de azért van fehér is. Zizzzi névre keresztelt 2020-as gyöngyözőjük 63-37 arányban pinot noirból és chardonnay-ből készült. Az alapbort házasították, majd tartályban, finomseprőn tartották. Ennek is köszönhető, hogy a Zizzzi gazdagabb, mélyebb, mint a gyöngyözők általában, mégsincs benne nehézkesség. Lendületes bor, gyümölcsössége és fűszeressége kedves, de egyedivé a lecsengésben jelentkező finom sósság teszi. A sav és a cukor egyensúlya alapján még száraz volna, viszont mivel 9g/l feletti benne a cukor, így besorolása félszáraz. A jó savaknak és a kitartó, finom gyöngyözésnek köszönhetően a cukrot alig érezzük, csak annyit tudunk, hogy jó inni, és kívánjuk a következő kortyot. A palackot koronazárral zárták le, ezért nem visszacsukható, de ki is akarna ilyet tenni, ugye?
Az összpontszámot tekintve ezen az estén tehát ezt az öt bort tartottuk a legjobbnak, de könnyen elképzelhető, hogy egy másik estén más lett volna a végeredmény. Nagyon szerettük a szigetcsépi Gál Szőlőbirtok és Pincészet Jóbarátját, Lelovits Tamás Gyöngyborát, Dubiczék Zsizsijét, az 5 Ház Borbirtok furmint gyöngyözőjét, Árvayék elegánsan illatos BubiZZ borát, a Grand Tokaj Pillanatát, és még hosszan sorolhatnánk.
És hogy mi ebből a tanulság? Igyunk bátran gyöngyözőbort. Érdemes!
Köszönjük a pincészeteknek, hogy boraikat beküldték hozzánk a tesztre!
Fotó:
Borsmenta
-
honlap