2023.07.21. | Szabó Edit
Itt a zöldbabszezon, főzzünk palóclevest! A legenda szerint Gundel János készítette el először Mikszáth Kálmán születésnapjára 1892-ben. Az étel lelkét a zsenge zöldbab és a friss kapor adja. Íme a recept…
Az eredeti változat ürücombbal készül, bizonyos tájakon bárányhús kerül bele, manapság azonban nem könnyű bárányhoz jutni, így mi a sertéshúsos változatot készítjük rendszeresen.
Friss zöldbabbal az igazi, de használhatunk hozzá fagyasztottat is (mi is így tettünk most). Aki nem szereti a kaprot, petrezselyemzölddel is tálalhatja.
A hagyomány szerint a leves tejfölös habarással készül, vagyis sűrítésképpen a végén egy kanál liszt is kerül a tejfölbe, mi azonban soha nem teszünk bele lisztet, anélkül is éppen elég gazdag és sűrű.
Hozzávalók:
- 50 dkg sertéscomb (de lehet bárány- vagy borjúhús is)
- 40 dkg zöldbab
- 1 csokor kapor
- ½ paradicsom
- ½ zöldpaprika
- 2-3 szál sárgarépa
- 2 közepes méretű krumpli
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- só, bors, őrölt kömény, pirospaprika, ízlés szerint
- 1 babérlevél
- 2 dl tejföl
- 2 evőkanál étolaj vagy egy evőkanál zsír
Elkészítés:
1. A zöldségeket megtisztítjuk, a fokhagymát durvára, a hagymát és a kaprot finomra, a krumplit nagyobb, a paradicsomot és a paprikát kisebb kockára, a sárgarépát karikára, a zöldbabot 2-3 cm-es darabokra vágjuk.
2. Egy nagyobb fazékban kevés zsiradékon (a hagyomány szerint zsír kell hozzá, de főzhetjük olajjal is) üvegesre pároljuk a hagymát. Dobjunk rá egy kis sót, hogy könnyebben levet engedjen, és használjunk alacsony hőfokot, nehogy megégjen. Ha már van egy kis leve, mehet bele a fokhagyma is.
3. Amikor a hagyma üvegesre párolódott, dobjuk rá a felkockázott paprikát és a paradicsomot. Alaposan lepirítjuk, majd két-három kanálnyi vizet adunk hozzá, és ismét lepirítjuk. Ha kész, mehet bele a hús, jól összekeverjük, megsózzuk, és megint lepirítjuk.
4. Felöntjük egy kevés vízzel (nagyjából 1 dl elég), és amikor felforr, rászórjuk a pirospaprikát és a köményt, beledobjuk a babérlevelet, és hagyjuk, hogy majdnem elforrja a levét. Közben néha keverjük meg. Öntsük fel nagyjából 1 liter vízzel vagy alaplével, és addig főzzük, amíg a hús majdnem megpuhul.
5. Végül beletesszük a sárgarépát, a krumplit és a zöldbabot, és az egészet puhára főzzük. Megkóstoljuk, és ha szükséges, még egy kicsit sózzuk.
6. A tejfölt egy tálban simára keverjük – aki lisztes habarással szeretné főzni, tegyen egy kanál lisztet a tejfölhöz. A kész levest lehúzzuk a tűzről, és egy keveset a tejfölbe kanalazunk belőle. Csomómentesre keverjük, majd adunk még hozzá a léből, és megint megkeverjük. Az így felmelegített tejfölt adjuk a leveshez (hőkiegyenlítéses módszer), és most mehet bele a kapor is.
7. Megvárjuk, hogy a leves a tejföllel együtt újra felforrjon, és már el is készült.
Friss kaporral meghintve tálaljuk.
Megjegyzés: aki tovább szeretné gazdagítani, galuskát is főzhet bele.